Контакт

Uncategorized

Скопјанец починал при пад од дрво

Објавено пред


Во Ургентниот центар во Скопје бил донесен 87-годишен скопјанец кој берејќи јаболка паднал од дрво по што починал.

Од полицијата известуваат дека дека во Ургентниот центар – Скопје, на КАРИЛ, вчера околу 15 часот бил донесен К.М. (87) од Скопје, кој се здобил со повреди од пад од дрво (берејќи јаболка), по што починал.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било дадено на обдукција.

Uncategorized

Царинската управа и Универзитетот „Гоце Делчев“ потпишаа меморандум за соработка

Објавено пред

Од

Денеска, директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, одржа предавање пред студентите на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и ги запозна со надлежностите на Царинската управа.

Директорот во своето излагање пред студентите презентира разни теми од царинското работење, како што се улогите и функциите на Царинската управа, царински постапки, управувањето со човечките ресурси и слично, со цел студентите да се запознаат со теоријата што ја изучуваат, а која се применува во процесите на една организација како што Царинската управа.

Посетата на директорот на Царинската управа се реализира по покана на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Со цел развој и соработка во делот на образованието и претприемаштво, а во согласност со заедничките интереси и меѓусебната соработка на двете институции, директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, и ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ 0д Штип, Блажо Боев, потпишаа меморандум за соработка.

„Вклучувањето на стручното и научното мислење при дефинирањето и спроведувањето на политиките на Царинската управа претставува битен сегмент од соработката со високообразовните институции. На овој начин се обезбедуваат успешно спроведување на економските политики и олеснување на трговијата. Исто така, потпишувањето на овој меморандум ќе овозможи научните истражувања за влијанието на измените во царинските и акцизните постапки на економијата на национално и регионално ниво да бидат една од алатките за донесување стратешки одлуки и натамошна модернизација на Царинската управа“, соопшти управата.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Министерството за земјоделство доби 18 нови возила и нова ИТ-опрема

Објавено пред

Од

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство доби нови 18 возила и нова ИТ-опрема, набавени преку ИПА-фондовите. Вкупната вредност на набавката е 1,4 милион евра, од кои 75 отсто се пари од ИПА, а остатокот се од национално кофинансирање.

Од 18-те возила, 14 се наменети за потребите на Платежната агенција, за контрола на терен, а другите 4 возила се наменети за потребите на МЗШВ. Министерот Љупчо Николовски посочи дека модернизацијата на возниот парк на Платежната агенција е важна за подобра мобилност на вработените и директна комуникација со земјоделците на терен.

Во делот на ИТ-опремата, која е за потребите на МЗШВ, министерот потенцира дека се работи за пионерски потфат, а МЗШВ е прва институција што воведува ваков најнов ИТ-виртуелен систем, со кој ќе се овозможи подобрување на сигурноста во работењето и ќе се создадат многу подобри услови за соработка на администрацијата, како и поедноставување на системот за управување со документацијата.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Швајцарците ќе ни помогнат да се справиме со поплавите и ризиците од катастрофи

Објавено пред

Од

Швајцарски експерти за справување со ризици од поплави ќе ѝ помогнат на Македонија да изгради стратегија и изнајде најсоодветни мерки за справување со поплавите и ризиците од катастрофи.

На работилницата, што се одржа во рамки на проектот „Подобрување на отпорноста кон поплави во Полошкиот Регион“, кој се спроведува од страна на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и е финансиран од швајцарската Агенција за развој и соработка (SDC) и швајцарскиот Секретаријат за економски прашања (SECO), експертите ги презентираа најновите меѓународни случувања и современи пристапи за намалување на ризикот од катастрофи.

Целта на проектот е да се направи суштинска промена во начинот на справување со ризикот од поплавите во Полошкиот Регион, кој се смета за најранлив во однос на ова прашање. Само во 2015 и 2016 година во регионот се случија неколку поплави од кои една со катастрофални последици која однесе човечки животи и направи голема материјална штета.

Швајцарскиот експерт за управување со кризи и намалување на ризици од катастрофи, универзитетскиот професор Маркус Цимерман, ги сподели искуствата на Швајцарија и успешноста на моделите што се применуваат на национално и светско ниво. Според Цимерман, во текот на реализацијата на проектот, кој ќе трае четири години, треба да се подобри подготвеноста и да се зајакнат капацитетите на институциите за заштита од поплави. Предвидено е градење стратегиски важна инфраструктура, воспоставување  системи за навремено предупредување и алармирање, како и одржлив урбанистички и економски развој во општините од овој регион.

На работилницата беа презентирани и наодите од истражувањето и оценувањето на Планот за управување со ризикот од поплави во регионот. Овие податоци ќе им овозможат на експертите и проектните партнери да предложат конкретни мерки за намалување на ризикот од поплави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија13 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија14 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион14 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија14 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија15 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет15 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија1 ден

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие