Контакт

Uncategorized

Спасовски во Прага: Потребен е заеднички пристап за да стигнеме до заеднички решенија

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се обрати на Четвртата Министерска конференција во рамки на Прашкиот процес, која се одржува во Прага, Чешка Република под Чешкото претседателство со Советот на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

„Како таргетиран миграциски дијалог и процес кој го промовира миграциското партнерство помеѓу земјите од поширокиот регион на Европа, Централна Азија, Источното Партнерство и надвор од него, оваа иницијатива за соработка имаше за цел зајакнување на соработката во управувањето со миграцијата, утврдување на договорени начела и елементи за тесно миграциско партнерство, користејќи притоа сеопфатен, балансиран, прагматичен и оперативен пристап. Она што започна како проект за градење на миграциски партнерства во 2009 година, денес е процес на соработка со учество на педесетина држави и партнери, со заедничка цел и заеднички пристап“, подвлече во своето обраќање министерот Спасовски.

Брифирајќи ги колегите министри дека и покрај опаѓањето од околу 80% на миграциските текови на границите во Република Северна Македонија, таа е сè уште атрактивна транзит земја како дел од Западно-балканската рута, тој нагласи дека за справување со зголеменото движење и воопшто со миграцијата, не се доволни само национални мерки, туку и продолжување и натамошно зајакнување на заедничкиот пристап на засегнатите земји

„Потребен е заеднички пристап за заеднички проблеми за да стигнеме до заеднички решенија. Континуираната меѓународна соработка, надополнета со оперативна соработка ќе придонесе до зајакнато управување со границите и подобра контрола на граничните премини. Дополнително, за уште поефикасно справување со илегалната миграција потребна е промоција на доброволно враќање и склучување и спроведување на договори за реадмисија со земјите на потекло“, порача Спасовски, укажувајќи дека прашањата на враќањата и реадмисијата со земјите на потекло на мигрантите не се на највисоко ниво, а процесот на идентификација на лицата е бавен, односно најчесто барањата за добивање на информации во однос на утврдувањето на идентитетот на мигрантите се одговорени со големо задоцнување или воопшто не е добиен одговор.

Во однос на приоритетите на МВР, Спасовски посочи дека и натаму останува ефикасната меѓународна соработка, односно продлабочувањето и одржувањето на меѓународната соработка со земјите од регионот, со земјите на транзит, потекло, со агенциите на ЕУ – во прв ред ФРОНТЕКС, Европол, ЕАСО, со агенциите на Обединетите нации – ИОМ, УНХЦР и со други релевантни меѓународни организации.

„Задоволство ми е да го информирам овој ценет форум дека сме во финална фаза, пред потпишување на Статусниот договор со Европската агенција за гранична и крајбрежна стража, преку кој дополнително ќе се зајакнат безбедносните капацитетите и ќе се интензивира регионалната и европската соработка. Уверен сум дека неговата операционализација ќе придонесе кон зголемување на граничната безбедност на национално, но и на регионално ниво“, рече Спасовски, потсетувајќи дека поволната безбедносна состојба на државните граници во моментов, меѓу другото е резултат и на меѓународната заедничка операција која се имплементира на јужната граница со помош на ИОМ и поддршка на ЕК, во која учествуваат странски полициски службеници од 8 европски земји, од кои 7 се членки на ЕУ – Австрија, Чешка, Словачка, Унгарија, Полска, Словенија, Хрватска – и Србија, со максимален број до 160 полицајци во еден момент.

Во однос на приоритетите од новиот петгодишен Акциски план 2023 – 2027 на Прашкиот процес, кој е една од точките на оваа Министерска конференција, и тоа спречување и борба против нерегуларна миграција и криумчарење мигранти; промовирање реадмисија, доброволно враќање и одржлива реинтеграција; справување со легална миграција и мобилност со посебен акцент на трудова миграција; промовирање интеграција на мигранти кои легално престојуваат во општеството што ги згрижува; правење позитивни напори за развој на миграција и мобилност и зајакнување на капацитетите во областа на азил и меѓународна заштита, Спасовски истакна: „Ми претставува особено задоволство што Акцискиот план за периодот 2023-2027 во голема мерка ги рефлектира приоритетите на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, кои ги тангираат областите на управување со миграцијата, а Декларацијата која денеска ја усвојуваме е показател за нашата заедничка перспектива“.

Инаку, од своето основање во 2009 година, Прашкиот процес порасна во сериозен меѓувладин миграциски дијалог во кој се вклучени земји од Европа и Централна Азија. Овој Процес го промовира партнерството меѓу земјите од Европската Унија, Шенген зоната, Југоисточна и Источна Европа, Централна Азија и Турција (50 земји учеснички), а Министерската конференција во Прага е четврта по ред, по оние во Прага 2009, во Познањ 2011 и во Братислава 2016 година.

Uncategorized

Германскиот претседател Штајнмајер утре во дводневна посета на Македонија

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски утре и задутре ќе му биде домаќин на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на земјата.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Штајнмајер на официјална церемонија ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести по што ќе следува тет-а-тет средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер и пленарен состанок на делегациите на Македонија и Германија.

Во рамките на посетата, во црквата „Св. Спас“ во Скопје, претседателот Штајнмајер и претседателот Пендаровски ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Променливо облачно и ветровито, попладне и во текот на ноќта дожд

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен, а во источните делови и по должината на Повардарието засилен, повремено силен ветер од југоисточен правец (70 км/ч.) Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, пообилни во западните делови (над 20л/м2). На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната ќе достигне од 10 до 16 степени.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје променливо облачно со засилен ветер од југоисточен правец. Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 14 степени.

Утре ќе има повремен локален дожд, а од четврток ќе преовладува стабилно време со ниски утрински температури и со услови за појава на магла во одделни котлини.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Невидена побарувачка за турнејата на Тејлор Свифт ја урна веб-страницата „Тикетмастер“

Објавено пред

Милиони фанови на Тејлор Свифт ја преплавија веб-страницата „Тикетмастер“ на „Лајв нејшн ентертејнмент“ во вторникот барајќи места за нејзината прва турнеја по пет години предизвикувајќи периодични прекини и долги чекања на интернет, кои често завршуваа со разочарување.

dobivaj vesti na viber

Во вторникот наутро страницата за продажба на билети ги информира фановите, преку соопштение на „Твитер“, дека се соочува со повремени проблеми на кои компанијата итно работи да ги реши.

Подоцна, „Тикетмастер“ твитна дека имало „историски невидена побарувачка“ од милиони луѓе за турнејата на Свифт, The Eras, нејзина прва од 2018 година. Продажбата на билети за концертите на Западниот Брег беше одложена за три часа.

Фановите пријавија дека чекаат во онлајн-редици до осум часа, а многумина открија дека доцнат да купат билети, кои чинат помеѓу 49 и 449 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Државна вечера во чест на Штајнмаер, Пендаровски наздрави за заедничка европска иднина

Дозволете ми со оваа крената чаша да ве повикам да наздравиме во чест на македонско-германското пријателство, соработката и заедничката европска...

Свет5 часа

Катар за првпат призна: Стотици работници загинаа при работа за Светското првенство во фудбал

Шефот на Светското првенство во Катар, Хасан Ал-Тавади за првпат потврди дека стотици работници – мигранти загинале за време на...

Свет5 часа

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

НАТО ќе ја зголеми помошта за Украина, не само со воена опрема, туку и за обновување на критичната инфраструктура и...

Македонија7 часа

Штајнмаер во Собранието: Вие решавате како треба да изгледа македонскиот идентитет денес и во иднина

Германскиот претседател, Штајнмаер, во обраќањето во парламентот за време на денешната посета во Скопје ја реафирмираше германската поддршка за членството...

Македонија8 часа

(Интервју) Ленин Јовановски: Од Арсовска зависи дали в петок Скопје ќе биде блокирано

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“, во интервју за „Макфакс“. Од градоначалничката на Скопје,...

Македонија11 часа

Почина доктор Јовица Угриновски

По долго и тешко боледување, утрово почина доктор Јовица Угриновски. Веста ја објавија од болницата „Неуромедика“.   View this post...

Македонија12 часа

Дискриминирачки е 10.000 денари повисока плата да имаат вработени во министерства и секретаријати, предупреди Комисијата

Неоправдано е административците вработени во министерства и секретаријати да имаат 10.000 денари повисока плата од другите административци вработени до институциите,...

Свет12 часа

Русија планира гасна унија со две соседни земји

Русија разговара за потенцијална гасна унија со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите...

Македонија12 часа

Претседателката на Судскиот совет поднесе оставка

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, поднесе оставка од функцијата. „Ја известувам јавноста дека поднесувам оставка од позицијата претседател на...

Европа13 часа

Столтенберг: Ќе ја браниме секоја педа од нашата територија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Букурешт изјави дека воената алијанса е подготвена да ја брани секоја педа...

Свет13 часа

Папата Франциско ги навреди Русите, Захарова бурно реагира

Папата Франциско изјави дека најсурови меѓу руската армија во Украина се Чеченците, Бурјатите и другите „што не се дел од...

Свет13 часа

Унгарија, поради скапата струја, затвора стадиони, библиотеки, театри и базени

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во...

Македонија14 часа

МОН: Испорачан дел од новите печатени учебници за основно образование

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и за петто одделение во основното...

Свет14 часа

Британскиот премиер: Заврши златната доба на односите со Кина

Британскиот премиер Риши Сунак синоќа изјави дека т.н. златна ера на односите со Кина заврши со оценување дека таа земја...

Свет15 часа

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, ќе поставиме новогодишни елки во Киев

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, во оштетениот град и покрај нападите на руската инфраструктура, кои оставија делови...

Европа1 ден

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија1 ден

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа1 ден

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ1 ден

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа1 ден

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....