Контакт

Uncategorized

2016 година на младата фудбалска репрезентација

Објавено пред

Годината која изминува мина во знакот на младите македонски фудбалери, кои обезбедија пласман на Европското првенство. Во 2016-та шахистите на Алкалоид станаа европски шампиони, одбојкарите го задржаа трендот на добри резултати, кошаркарите се изрезилија и не успеаја да се пласираат на наредното ЕП. Поединечно годината беше успешна за Лина Ѓорчевска, Кире Лазаров, Дејан Недев, Томи Стефановски…

Репрезентацијата на Македонија, играчи до 21 година, со селекторт Благоја Милевски, се запиша во фудбалската историја, откако избори пласман на Европското првенство во Полска наредната година. Младинците брилијантно ги одиграа квалификациите и како победници на групата се најдоа меѓу 12-те репрезентации кои ќе се борат за европската титула во оваа конкуренција.

Шахистите на Алкалоид изминатиот месец се искачија на европскиот врв, откако го освоија Европскиот куп, најсилното континетално клупско натпреварување. Историскиот успех Алкалоид го оствари во состав: ВМ Лирен Динг, Кина (2.764), ВМ Дмитри Андрејкин, Русија (2.736), ВМ Павел Ељанов, Украина (2.736), ВМ Дмитри Јаковенко, Русија (2.709),ВМ Јангуи Ју, Кина (2.721), ВМ Јури Криворучко, Украина (2.702) и Македонсците ВМ Трајко Недев (2.480) и ИМ Филип Панчевски (2.503). Капитен на екипата беше ВМ Драгољуб Јаќимиќ.

Одбојкарската репрезентација продолжи со низата на добри резултати откако го повтори остварувањето од 2015 година, освојувајќи го второто место на завршниот турнир во Европската лига.

Ракометарите годината ја започнаа со скромниот настап на Европското првенство во Полска, но и со изборен настап во квалификациите за пласман на Олимписките игри. Турнирот за пласман во Рио де Жанеиро беше целосен дебакл за ракометната селекција, која во конкуренција на Полска, Тунис и Чиле не успеа да стане првата национална селекција со изборен пласман на најголемата спортска смотра. Поради неуспехот РФМ го смени селекторот Ивица Обрван, на негово место дојде Лино Червар кој низ баражот со Чешка, со ракометарите се пласира на Светското првенство во Франција, што ќе започне за две недели.

На домашен план ракометарите и ракометарките на Вардар, односно фудбалерите на Вардар и кошаркарите на МЗТ ги освоија шампионските титули. Ракометарките на Вардар во Лигата на шампионките го освоија третото место, откако во полуфиналето беа шокирани од Букурешт, а за третото место славеа против Будуќност.

Ракометарите на Вардар, завршија како втори во СЕХА лигата, во финалето беа поразени од Веспрем, а од истиот противник беа елиминирани во четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Индивидуално Кирил Лазаров и во 2016 година ја потврди високата класа. 35-годишниот десен бек и оваа година е избран за најдобар на својата позиција во светот. Лазаров е прогласен и за спортист на годината.

Лина Ѓорчевска стана првата Македонка која настапила на еден грен слем турнир. Фантастичната година Ѓорчевска ја заврши на 205-то место во сингл и 129-то место во дубл, поради што таа го доби признанието за спортистка на годината.

Дејан Недев, пред нецел месец, постигна извонреден успех, тој во Крањска Гора првпат стана шампион на Европа во дисциплината кати поединечно. На ова Европско првенство злато освои и Мила Саздова во кадетска конкуренција.

Во годината која изминува беше одржан и традиционалниот „Охридски маратон“, на кој прв пат победи македонски пливач. Ветаранот Томи Стефановски победи во Охрид, а сезоната ја заврши на првото место во генералниот пласман во далечинско и маратонско пливање на FINA Гран При серија. Стефановски оваа година стави крај на својата импресивна кариера.

Оливера Наковска-Бикова, го освои сребрениот медал на Меѓународниот натпревар во стрелаштво кој се одржа во Хановер, Германија. Македонските параолимпијци, со два медали го завршија учеството на Меѓунардониот натпревар во Хановер, претходно Каранфилов, Јовановски и Наковска-Бикова осовоија бронза во екипна конкуренција.

Македонските репрезентативци на Европско првенство во карате за младинци, јуниори и постари јуниори У21 освоија еден сребрен и пет бронзени медали. Среброто го освои Абдурахман Идризи, а бронзени беа Моника Пендаровска, Столе Смилковски, Петар Спасеновски, Азис Исмаил и ката тимот.

Поединечни настапи македонските спортисти имаа и на Олимписките игри во Рио, младинските Зимски олимписки игри во Лилехамер, Европското првенство во пливање и Светскоот првенство во пливање во 25-метарски базени.

На ОИ во Рио де Жанеиро атлетичарите Ристе Пандов (100 метри) и Дрита Исљами (400 метри со пречки), пливачката Анастасија Богдановски (200 метри слободно), џудиската Катерина Николовска (-63 кг), Нина Балабан (стрелаштво, воздушна пушка 10 метри). Марко Блажевски (пливање), постигнаа резултати далеку под нивните можности.

Sochi Winter Olympic Games – Pre-Games activity – Monday

На младинските ЗОИ, Македонија настапи со двајца спортисти: Лука Божиновски на ЗОИ настапи во четири алпски дисциплини, во три (супервелеслалом, велеслалом и слалом) не оствари пласман, додека во комбинација заврши на 24-то место, а нордиецот Ставре Јада. на трката на 10 километри го освои 34-то место, додека на трката во крос кантри (спринт и слободно) беше 43-ти, односно 44-ти.

Пливачите во своите настапи на ЕП и СП во 25-метарски базени имаа добри настапи, поставувајќи нови државни рекорди во сите дисциплини во кои настапуваа. крај/мф/нц

Uncategorized

Горецка неизвесен за ЕП, се повредил на прославата на титулата

Објавено пред

Леон Горецка се повредил, во саботата, на натпреварот против Борусија од Менхенгладбах. Повредата, може да го оддалечи Горецка од Европското првенство.

Баерн против Борусија ја прославија новата шампионска титула со убедливата победа од 6:0.

Горецка го повредил бутниот мускул, а според медиумите голема е веројатноста тој да го пропушти ЕУРО 2020.

„И доколку се рехабилитира, ќе има проблем, бидејќи ќе ги пропушти подготовките“, пишуваат медиумите во Германија.

Германија на ЕУРО 2020 се наоѓа во група, во која се и Франција, Португалија и Унгарија.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Османи на средба со премиерот на Косово, Албин Курти

Објавено пред

За време на официјалната посета на Приштина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба и со претседателот на владата на Република Косово, Албин Курти.

На средбата беше нагласена заемната подготвеност и интерес за одржување на заедничката седница на Владите на двете држави во најскоро можно време, со што ќе се реафирмираат пријателските односи меѓу двете држави, но ќе биде и поттик за нивно натамошно продлабочување, особено преку големиот број договори за билатерална соработка на линиските ресори, кои се очекуваат да бидат потпишани во рамките на овој настан.

Посебен осврт беше направен врз проектите за инфраструктурно поврзување – автопатот Скопје-Блаце и автопатот Тетово-Призрен, како и зголемувањето и подобрувањето на капацитетите на граничните премини меѓу двете земји, со воведување на концептот за заеднички контроли, кои во дополнителна мерка ќе ја олеснат комуникацијата на граѓаните од двете држави и бизнис-заедницата. Беше истакнат и интересот за заеднички проекти на двете држави во шарпланинскиот реон.

Соговорниците разговараа за актуелните внатрешно политички состојби во двете земји, со акцент на активностите на Владите на двете земји во справување со пандемијата и во овој контекст, напорите за намалување на последиците, пред сè здравствени и економски, од воведувањето на рестриктивните мерки по овој повод.

Во рамките на посетата на Приштина, министерот Османи оствари средба и со двајца почесни конзули на нашата држава во Република Косово, со кои беа разменети мислења за можностите за унапредувањето на билатералната соработка, пред сè преку нивниот ангажман на економски и културен план.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Малта

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари разговор преку видеоврска со новоименуваната амбасадорка на Република Малта во Република Северна Македонија, Мери Шиклуна, по повод предавањето на акредитивните писма кои поради пандемијата на Ковид-19, беа доставени по писмен пат.

Во разговорот претседателот Пендаровски го поздрави засилениот политички дијалог меѓу Република Северна Македонија и Малта и изрази очекување дека позитивниот развој на билатералните односи ќе резултира со конкретна соработка во повеќе области од заемен интерес, инфромираат од неговиот кабинет.

Претседателот Пендаровски се заблагодарил за поддршката од Малта на патот на европската интеграција на Северна Македонија, посочувајќи дека размената на искуства во реформскиот процес е секогаш добредојдена.

На средбата Пендаровски посочил дека во Малта живеат и работат голем број граѓани на Република Северна Македонија, кои како заедница претставуваат значаен мост за понатамашно зближување на двете земји.

Соговорниците посочија дека двете земји располагаат со големи потенцијали за унапредување на соработката во сферата на економијата, здравството, културата, образованието и туризмот. За таа цел е неопходно натамошно проширување на договорната рамка.

На амбасадорката Шиклуна, претседателот Пендаровски ѝ посакал успешно вршење на дипломатската должност и изрази уверување дека нејзините напори ќе придонесат за натамошно зајакнување на соработката меѓу двете земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија12 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија12 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија14 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија15 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија15 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет17 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија18 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион19 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија19 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет20 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија2 дена

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија2 дена

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет2 дена

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Досие