Контакт

Забава

Автобусот од филмот „Во дивината“ ќе биде претворен во музеј?

Објавено пред

Напуштениот автобус, кој бил последното место каде кампувал авантуристот Кристофер Мек Кендлес за кого е снимен и познатиот филм „Во дивината“ (Into the wild) од 2007 година, би можел да се претвори во музеј, според планот што вчера го објавија официјалните лица од американската сојузна држава Алјаска.

Музејот на Универзитет во Алјаска се понудил да го преземе автобусот, откако властите минатиот месец го преместија од локацијата каде што бил речиси шест децении, во близина на националниот парк Денали.

Автобусот долго време привлекуваше авантуристи во област каде што нема мрежа за мобилни телефони и која е позната по непредвидливите временски услови и дивите речни води. Имало случаи кога поединци тешко се повредувале или имало потреба да бидат евакуирани, пренесува агенцијата АП.

Во 1992 година во автобусот живеел 24-годишниот Кристофер Мек Кендлес ,кој на крајот починал од глад. Неговата приказна ја раскажа авторот Џон Кракауер во книгата од 1996 година, а во 2007 година, врз основа на книгата, Шон Пен го режираше истоимениот филм .

Забава

(Видео) Црно-белиот мачор од „Даунинг стрит“ оди во пензија

Објавено пред

Целиот свет има слушнато за мачорот Палмерстон, кој се приклучи на Министерството за надворешни работи на Велика Британија во 2016 година, откако беше спасен од засолниште за животни.

По четири години, мачорот смета дека треба да се пензионира.

Во писмото објавено на „Твитер“, упатено до Сајмон Мекдоналд, постојаниот потсекретар на министерството, Палмерстон објаснил дека дошло време да се посвети себеси.

Ќе му недостасува метежот во канцеларијата, но во наредните години тој сепак ќе ужива во порелаксиран живот, без многу одговорност и без кавги со мачорот Лери од „Даунинг стрит“.

Сите се тажни, но ја почитуваат неговата одлука.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Човечки труп скриен 30 години пронајден при реставрација на палата во Париз

Објавено пред

Француските власти започнаа истрага за убиство, откако при обнова на париска палата вредна 35,1 милиони евра, во подрумот бил пронајден човечки труп, кој таму бил скриен цели 30 години.

Палатата се наоѓа во ексклузивната централна област на Париз. Покрај главната зграда, има внатрешен двор и приватни градини.

„Се работи е важна историска зграда. Многу познати личности живееле таму, вклучувајќи го и поетот Франсоа Копе“, изјавила за Си-ен-ен, потпретседателката на локалната организација за зачувување на историската област, Сабин Лебретон.

„Местото зборува само за себе. Има огромна градина во задниот дел. Можете само да замислите какви свечености и забави се одржувале на тоа место. Тоа е сосема друг век”, додала таа.

Палатата на улицата „Одинот“ била напуштена од средината на 18 век, а беше откупена во јануари за 35,1 милиони евра.

Извор од француското судство за Си-ен-ен изјавил дека обвинителството во Париз започнало прелиминарна истрага за убиството, откако во подрумот на палатата на 26 февруари било откриено тело за време на реновирањето.

„Телото беше пронајдено на место кое никој не го посетувал. Никој детално не го прегледал подрумот“, рекол адвокатот Бруно Пикард, кој бил задолжен за продажба на палатата.

Прикажи повеќе...

Забава

Сајмон Коуел имал среќа што не останал парализиран по падот од електричен велосипед

Објавено пред

Сајмон Коуел ги советува луѓето да го прочитаат прирачникот пред да возат електричен велосипед за прв пат.

„Неколку добри совети… Ако купите или тестирате електричен велосипед, прочитајте го упатството пред да го возите прв пат. „Јас скршив дел од грбот. Ви благодарам на сите за вашите љубезни пораки,“ напиша Сајмон на Твитер. „И голема благодарност до сите медицински сестри и доктори – најдобрите луѓе што некогаш сум ги запознал.“

60-годишниот продуцент и судија на популарното шоу за таленти America’s Got Talent во саботата падна од својот електричен велосипед по што беше итно префрлен на операција, пренесува „Пејџ сикс“ и цитира лекари кои по шестчасовната операција рекле дека тој за еден сантиметар го промашил ‘рбетниот мозок.

„Коуел има среќа што нема да биде парализиран и во инвалидска количка до крајот на животот по лошата несреќа што резултираше со три скршеници на грбот, негови пријатели изјавија за „Пејџ сикс“. По сè изгледа дека штотуку-купениот велосипед буквално го исфрлил од задниот дел кога Сајмон менувал брзина.

Кели Кларксон, која токму Сајмон ја оценуваше кога се појави и ја освои првата серија на шоуто „Американски идол“, привремено ќе го замени како судија во жирито на America’s Got Talent.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за формирање влада

Претседателот на државата, Стево Пендаровски до петок на полноќ ќе го додели мандатот за составување на Влада. Пендаровски за ова...

Македонија47 минути

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а пак Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да...

Македонија53 минути

Засега нема воведување на ПЦР тестови за граѓаните кои транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓанитекои транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни...

Македонија1 час

Сведоштво на прилепчанка која го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесет годишната Виолета Мирчевска од Прилеп три неделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација и...

Топ2 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија3 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет3 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија4 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија4 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет5 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет5 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет6 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија6 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија21 час

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија21 час

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа21 час

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија21 час

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија22 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија24 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија24 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Досие