Контакт

Забава

Адел и Ед Ширан предводат во номинации за „Брит авордс“

Објавено пред

Адел и Ед Ширан ги предводат номинираните за британските музички награди – Brit Awards 2022 – со по четири номинации, како што беше објавено во саботата (18 декември).

dobivaj vesti na viber

Раперите Дејв и Литл Симз исто така добија четири номинации во списокот на кој годишните почести за поп-музиката во Британија нема да бидат поделени на машки и женски категории.

Организаторите минатиот месец соопштија дека воведуваат родово неутрални награди за локални и меѓународни уметници, а изведувачите сега се во трка за уметник на годината или меѓународен уметник на годината.

Британската поп-дива Адел, која е на врвот на топ-листите во светот со нејзиниот најнов албум „30“, обезбеди четири номинации, вклучително и номинации за најдобар албум, најдобар изведувач и најдобра песна за Easy On Me.

„Бритс“ ќе се одржи на 8 февруари во Лондон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Анимираниот филм за Спајдермен првиот викенд заработи трипати повеќе од својот претходник

Објавено пред

Во својот прв викенд на прикажување во САД и низ светот, најновиот анимиран филм за човекот-пајак ги освои киноблагајните и ги надмина сите очекувања во однос на заработката и квалитетот.

dobivaj vesti na viber

Пофалбите на критичарите и ентузијазмот на публиката се проширија низ социјалните мрежи, а одличниот петок во САД допринесе во зголемување на проценката за комплетна викенд-заработка, која надмина 120 милиони долари, што е трипати повеќе отколку што заработи првиот филм.

Продолжението на наградуваниот хит „Човек пајак: Нов свет“, кој на големото платно донесе нов пристап на популарниот суперхерој и младиот Мајлс Моралес како нов спајдермен.

Во новиот анимиран филм, Мајлс Моралес се катапултира низ мултиверзумот, каде што наидува на тим пајак-луѓе задолжени да го заштитат неговото постоење.

По само четири дена прикажување, „Човек-пајак: Ширум пајак-вселената“ заработи 210 милиони долари на во светски рамки, што е двојно повеќе од буџетот на филмот и се предвидува дека ќе продолжи да доминира н а бокс-офисот.

На „Ротен томатос“ има 96 отсто од критичарите и 95 отсто од публиката, а моментално е највисоко оценет анимиран филм на сите времиња на ИМДБ, со исклучително висока оценка од 9.1 од вкупно 50.000 рецензии.

Прикажи повеќе...

Забава

Холивуд се плаши од вештачката интелигенција

Објавено пред

Иднината на Холивуд личи на дипфејк или лажен Рајан Рејнолдс кој ви продава електричен автомобил „тесла“.

dobivaj vesti na viber

Во видео, кое веќе е отстрането, но се споделува на „Твитер“, актерот со дебели очила со црни рамки, чија уста се движи независно од неговото лице, зборува за електричните возила: „Што мислите, колку би чинело да поседувате ваков автомобил кој изгледа проклето неверојатно?“

На скалата на веродостојност, видеото што првично се појави во мај беше означено како неавтентично. Тогаш неговиот креатор, јутјуберот и финансиски советник Кевин Пафрат, откри дека тоа го направил како трик за да го привлече вниманието на Илон Маск, што всушност и се случи: извршниот директор на „Тесла“ одговори на твитот на Пафрат: „Убаво“.

На други профили на „Твитер“, луѓето бараа од актерот Рејнолдс да поднесе тужба. Наместо тоа, неговата продукциска куќа одговори со слично откачено видео во кое Маск (со седа коса) го фали џинот направен од „Авиешн“, компанија во која Рејнолдс е косопственик. И тоа видео оттогаш е избришано.

„Финансиски советник го поддржува Маск на Твитер“ е далеку од ударна вест, но оваа комуникација укажува на многу поголем проблем: вештачката интелигенција (AI) им овозможува на сите да лажираат познати лица. А актерите, пак, стануваат сè посвесни за можноста оваа технолгија да почне да задира во нивната работа.

Тешко е дури и да се замисли каде ќе биде AI за три години, предупредуваат познавачите на оваа проблематика.

Со оглед на тоа што Здружението на американски писатели веќе штрајкува, делумно поради слична закана, во претстојните преговори меѓу синдикатот на актери и филмските студија најверојатно ќе се спомнат лажниот Брус Вилис и лажниот Рајан Рејнолдс како најнови чекори кон иднината во која доминира вештачката интелигенција.

Помпата околу технологијата значи дека таа ќе биде во центарот на разговорите, особено имајќи предвид дека договорот се преговара само еднаш на секои три години, објаснува Данкан Кребтри-Ајрленд, главен преговарач за актерскиот еснаф (САГ) и федерацијата на телевизиски и радиски уметници (САГ-АФТРА).

„Со оглед на тоа колку напреднала вештачката интелигенција во последните 18 месеци, тешко е дури и да се замисли каде ќе биде за три години“, вели Кребтри-Ајрленд.

Во писмото во кое ги повикува своите членови да го одобрат штрајкот, актерскиот еснаф (САГ) наведува дека бара договор кој ќе ги заштити членовите од губење приход „поради нерегулирана употреба на генеративна вештачка интелигенција“.

Крајниот рок е вторник, 6 јуни, а на 7 јуни САГ-АФТРА започнува преговори со Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP), која ги претставува студијата. Ако актерите се решат на штрајк, тоа би било прв пат од 2000 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари денес ќе се појави пред британскиот суд

Објавено пред

Принцот Хари денес треба да се појави пред Високиот суд во Лондон за да сведочи во својата тужба против издавачот на британскиот таблоид „Дејли мирор“.

dobivaj vesti na viber

Војводата од Сасекс го тужи „Мирор груп нузпејперс“ (МГН) тврдејќи дека новинари од „Дејли мирор“, „Сандеј мирор“ и „Сандеј пипл“ користеле методи како хакирање телефон, благирање или добивање информации со измама, и ангажирање приватни истражители за незаконски активности.

Тој е меѓу десетици луѓе од висок профил кои го тужат МГН за незаконски активности во периодот од 1991 до 2011 година.

Војводата од Сасекс, најмладиот син на кралот Чарлс, е прв член ка кралското семејство во последните 130 години што ќе биде подложен на вкрстено испрашување во британскиот суд во рамки на блокбастер правна битка, термин што го користат медиумите во Британија за ова судење.

Во понеделникот, Дејвид Шерборн, кој го застапува Хари, се осврна на напис од 2003 година во кој е опишана наводна кавга меѓу принцот Хари и принцот Вилијам поради Пол Барел, поранешниот батлер на нивната мајка принцезата Дијана.

„Односот на принцот Хари со неговиот брат, принцот од Велс, претрпел недоверба поради написите објавени од издавачот на „Мирор“, МГН, беше кажано во судот во понеделникот.

„Дури и во оваа многу рана фаза на формирање… семето на раздорот меѓу овие двајца браќа почнува да се сее,“ рече адвокатот.

„Браќата понекогаш може да не се согласуваат. Но, штом тоа јавно ќе се објави на овој начин и кога нивните внатрешни чувства ќе се откријат на таков начин, довербата почнува да се нагризува.“

„Може да се види како недовербата се создава од мали нозе, токму поради овој вид активности.“

Адвокатот тврди дека ваквите написи всушност посеале семе на раздор меѓу браќата.

Принцот Хари тврди дека околу 140 написи објавени помеѓу 1996 и 2010 година содржеле информации собрани со незаконски методи, а 33 од нив се одбрани да бидат разгледани на судењето.

Судењето започна минатиот месец, при што адвокатите кои го застапуваат Хари и уште тројца тужители се обидоа да докажат дека незаконското собирање информации било извршено со знаење и согласност на главни уредници и раководители.

МГН, кој сега е во сопственост на Reach (RCH.L), се извини на почетокот на судењето за еден посочен пример во кој „Сандеј пипл“ на незаконски начин барал информации за Хари, признавајќи дека тој има право на компензација.

Сепак, МГН ги отфрли другите наводи на принцот Хари, тврдејќи дека му недостигаат докази за да ги поткрепи неговите тврдења.

Се очекува Бакингемската палата често да се споменува во текот на вкрстеното испрашување на Хари, а МГН тврди дека некои информации дошле од кралски соработници.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Политика апсолутно не стои зад смената на Јовев, секаде каде што има злоупотреби ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија Сашко Јовев кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјава не е политичка,...

Македонија31 минута

Вмровски пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ма ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став околу уставните измени. Во објави на социјалните мрежи, тие реагираат,...

Топ1 час

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај место викано „Раскрсница Удово“, полицијата привела две лица кои со автомобил...

Топ2 часа

МВР со детали за експлозијата во Чаир: Го разнеле банкоматот, но не ги зеле парите

Четири лица се обиделе со експлозив да ограбат банкомат во Бутел. Настанот се случил утринава околу три часот. Тие ја...

Македонија2 часа

Разнесен банкомат во Чаир

Утрово во Чаир е разнесен банкомат. Според информациите, со експлозив бил разнесен банкомат на НЛБ банката, кај „Алпи“ на улица...

Свет2 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион2 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет3 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија12 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија14 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ16 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија17 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија19 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион19 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија20 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија21 час

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија22 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија23 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија1 ден

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија1 ден

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...