Контакт

Бизарно

Ал Шабаб до смрт каменуваше жена во Сомалија зашто била во брак со 11 мажи

Објавено пред

Жена била каменувана до смрт во Сомалија откако судот, контролиран од Ал Шабаб, ја осудил зашто имала неколку сопрузи, соопшти милитантната група. Шукри Абдулахи Варсам била обвинета зашто се мажела 11 пати, без претходно да се разведе со претходните.

Таа била закопана длабоко во земја до нејзиниот врат и била каменувана до смрт од страна на борците на Ал Шабаб. Оваа милитантна организација практикува строга интерпретација на шеријатскиот закон.

Според исламскиот закон, полигамијата, жена која има повеќе од еден сопруг, е нелегална додека на мажите им е дозволено да се оженат  и со четири жени. Разводот е дозволен за двајцата партнери, но додека мажот може да се оддели од своите сопруги, жената треба да бара дозвола од сопругот. Ако тој одбие, жената треба да побара дозвола од судот.

Милитантната група контролира големи делови од Сомалија и често врши напади во обид да ја заземе централната власт во главниот град, Могадишу.

Бизарно

(Видео) Циркуска камила во САД повреди шест деца

Објавено пред

Од

Исплашена камила повредила шест деца и еден возрасен во циркус во градот Питсбург, објавија американските медиуми. Имено, за време на изведбата на циркусот „Шрајн“ во арената „Пеинтс“ во Питсбург, камилата се преплашила и почнала да галопира додека едно дете седело на неа.

На социјалните мрежи многу брзо се прошири видео од инцидентот снимено од страна на посетител на циркусот, на кое се гледа како камилата трча наоколу додека циркуските работници се обидуваат да ја запрат.

Целиот инцидент траел околу 11 секунди. На снимката се гледа како девојче се обидува да се оттргне од грбот на камилата и иако било во шок, успеало да се симне.

Очевидци опишале дека толпа вознемирени луѓе бегале од камилата низ целиот циркус.

Шест деца биле повредени во инцидентот. Едно дете завршило со скршена рака, што е најтешката повреда во овој необичен инцидент.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Ќерката на индиски милијардер тргна на факултет, а татко ѝ ѝ купи хотел и ангажира 12 лица да внимаваат на неа

Објавено пред

Од

Грижлив татко се потруди да обезбеди одлични услови за студирањето на ќерката во Шкотска да се одвива непречено. Бидејќи се работи за индиски милијардер, за таа цел тој вработи 12 лица што ќе дадат сè од себе за да не ѝ недостига нешто на неговата миленичка.

Таткото купил посебен хотел за својата ќерка за да студира на престижниот Универзитет „Св. Ендрјус“, објави таблоидот „Сан“, и тоа со листа на соработници за кои огласот беше објавен во агенцијата „Силвер сван“.

„Семејството сака кадар со искуство“, се вели во огласот и нуди плата од 30.000 фунти годишно.

Во огласот се бараат дадилка, батлер, одличен готвач, три послужувачи, возач, градинар, три собарки и менаџер на хотелот.

Ќерката има само една задача – да донесе дома добри оценки.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Кинеската влада издаде предупредување: Швеѓаните ги малтретираат нашите туристи

Објавено пред

Од

Властите во Пекинг побараа официјално извинување од Шведска поради, како што велат, бруталното малтретирање на тројца кинески туристи од страна на полицијата во Стокхолм.

Недоразбирањето меѓу кинеските туристи и персоналот во хостелот настанал кога туристите дошле еден ден порано од предвидениот термин за чек-ин. Некое време туристите седеле во лобито, но набргу персоналот од хостелот повикал полиција и тие биле исфрлени надвор.

Никој не претпостави дека овој инцидент ќе се претвори во дипломатски скандал. Пекинг почна да ја критикува Шведска дека не ги почитува основните човекови права на кинеските државјани, а исто така, Владата на Кина издаде предупредување за своите државјани кои патуваат во Шведска.

На видеото се слуша како туристите викаат: „Ова е убиство“ и „Спасете ме“. По инцидентот и Амбасадата на Кина во Стокхолм издаде соопштение во кое се наведува дека заедно со кинеското Министерство за надворешни работи ги предупредила шведските власти дека полицијата со преземените дејствија сериозно им го загрозила животот  на кинеските државјани.

Менаџментот на хостелот соопшти дека туристите биле исфрлени со полиција откако почнале вербално да им се закануваат на вработените.

„Направивме сè што можевме за овие гости, но не дозволуваме нашиот персонал да биде изложен на закани ниту, пак, останатите гости да се чувствуваат загрозено“, соопштиле од менаџментот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија2 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија2 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија2 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија2 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет4 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија13 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија16 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија16 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија19 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија19 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток23 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ23 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија24 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток1 ден

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести1 ден

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија1 ден

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Досие