Контакт

Забава

„Амазон“ го купи филмското студио MГM

Објавено пред

Amazon.com Inc во четвртокот соопшти дека го заклучил договорот вреден 8,5 милијарди долари за купување на MGM.

dobivaj vesti na viber

Овој потег резултира во спојување на легендарното холивудско филмско студио, кое, меѓу другото, стои зад серијалот филмови за Роки и Џејмс Бонд – со гигантот за онлајн-трговија, кој сака да ја зголеми понудата на својот сервис за стриминг, „Амазон прајм“, и да привлече нови корисници.

Во соопштението „Амазон“ наведува дека ќе им посака добредојде на сите вработени од МГМ во компанијата и ќе работи со раководството на студиото, што укажува дека нема да има отпуштања.

Одлуката на „Амазон“ да го финализира договорот доаѓа по истекувањето на рокот на американската Федерална трговска комисија да го оспори овој договор.

Гигантот за онлајн-купување со седиште во Сиетл ја објави трансакцијата во мај 2021 година додавајќи дека МГМ понудил ризница содржини за да ги привлече потрошувачите во својот клуб за брза испорака и стриминг, „Прајм“, кој чини 14,99 долари месечно во САД.

„Амазон“ плати 8,5 милијарди долари за MGM, што е втора најголема аквизиција од страна на компанијата откако во 2017 година плати речиси 14 милијарди долари за синџирот супермаркети Whole Foods.

Забава

Славните личности испратија порака: Доста е, земјата мора да се промени

Објавено пред

Американски актери и музичари го кренаа гласот по трагедијата што се случи во основно училиште во Тексас и повикаа на построга контрола на оружјето во земјата.

dobivaj vesti na viber

Актерката Блејк Лајвли сподели серија твитови со податоци за деца што настрадале од оружје во САД и порача дека е крајно време да се стави крај на насилството предизвикано со оружје.

„Доколку чекавте знак за да се вклучите во движењето EndGunViolence, ова е тоa“, твитна Лајвли.

Клинт Смит твитна: „Ова беа ученици од основно училиште. Тие се разбудиле ова утро, ги изеле своите омилени житни зрна за појадок, се смееле со своите другари во автобусот, а сега повеќе од 10 се мртви. Ова не е нормално. И не мора да биде вака. И не смее да биде вака“.

„Мака ми е. Испраќам љубов и молитви до семејствата погодени од оваа трагедија“, напиша Кендал Џенер.

Моделот Криси Тајген исто така повика на посилна контрола на оружјето.
Се огласи и Ким Кардашјан. Таа сподели графичка порака дека ништо не се презема систематски за да се спречат вакви настани.

Се огласи и актерката Кери Вашингтон. „Како мајка, ова ми е трагично незамисливо. Училиштето треба да биде БЕЗБЕДНО место. Моето срце се кине од болката и страдањето на секој член на семејствата и личностите поврзани со денешните настани во Тексас. Моите молитви се со вас“, напиша таа.

„Нешто треба да се промени во оваа земја!“, порачаа членовите на бендот Chainsmoker. „Ние сме единствената земја во која децата одат на училиште и може да завршат застрелани“.

Прикажи повеќе...

Забава

Рики Мартин ги покажа стомачните мускули

Објавено пред

Рики Мартин се чини дека ужива во својот престој во Кан.

dobivaj vesti na viber

Порториканскиот поп-пејач (50) познат по хитот Livin ‘La Vida Loca беше фотографиран додека го впива сонцето на балконот од хотелот во кој престојува.

Рики на себе има кратки шорцови во цветен принт и авијатичарски очила.

Добитникот на „Греми“ треба да настапи заедно со Кристина Агилера на галата на Американската фондација за истражување СИДА в четврток во Кан.

75. филмски фестивал во Кан треба да заврши в сабота, 28 мај.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Евровизискиот трофеј и розовата капа на аукција

Објавено пред

Украинската фолк-рап група „Калуш оркестар“, која неодамна победи на Изборот за песна на Евровизија, го продава својот трофеј за да собере средства за украинската армија, објави групата на „Инстаграм“ споделувајќи видео, пренесе Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

Олег Псиук, фронтменот на групата, исто така понудил да ја продаде својата препознатлива розова капа.

Групата неодамна објави дека ќе ја обиколи Европа за да собере средства за Украина и за нејзините вооружени сили.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KALUSH (@kalush.official)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија3 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија4 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија5 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија5 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија7 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет7 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија8 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ8 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет8 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет8 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет9 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет9 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет9 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет9 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа21 час

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ1 ден

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...