Контакт

Забава

Аманда Сејфрид го поминува Божиќ далеку од сопругот и синот по изложување на Ковид-19

Објавено пред

Актерката Аманда Сејфрид и нејзината четиригодишна ќерка беа принудени да се изолираат од нејзиниот сопруг Томас Садоски и 15-месечниот син за време на Божиќ, откако таа била изложена на коронавирус.

dobivaj vesti na viber

„Ме убива тоа што јас и моето девојче овој Божиќ се одвоивме од нејзиниот татко и брат. Ужасно време да се биде во изолација и тоа се случува насекаде“, напиша таа на Инстаграм.

„Се трудам максимално да ја пронајдам убавината, да се приспособам на реалноста и да создадам убави спомени од нашиот празник во изолација, но многу е тешко. И тоа е во ред исто така. Среќен Божиќ на сите. Држете ги луѓето што можете да ги држите поцврсто, уште поцврсто.“

Аманда, исто така, откри дека била изложена на ковид само неколку дена пред да може да прими т.н. бустер или засилувач на вакцината и прашува дали правилата треба да се променат.

Забава

(Видео) Кинезите изградија единствен пат во светот, кој минува во средината на реката

Објавено пред

По анализите и пресметките, тим од кинески инженери покажаа дека изградбата на автопат преку река е и поевтина и побрза од изградбата на автопат на копно.

dobivaj vesti na viber

Еден од најнеобичните и најимпресивни автопати досега е изграден над планинска речна долина во кинеската провинција Хубеи. Автопатот „Ечен“ минува во средината на реката. Завршен во 2015 година, кинескиот „Ривер експресен пат“ се смета за инфраструктурно чудо.

Дизајниран да го поврзе градот Гуфузен во округот Ксиншан со главниот автопат меѓу Шангај и Ченгду во југозападна Кина е овој уникатен суспендиран автопат.

Очигледно, кинеските инженери одлучиле дека автопатот што се протега по средината на реката не само што е поевтин за изградба туку е и поефикасен. Изградбата на автопат низ комплексен планински пејзаж, како долината на реката Ксијангки во Хубеи, излегува дека е потешко отколку што звучи. Ова вклучува ископување километарски тунели низ цврсти карпи, раселување на луѓето што живеат на брегот на реката и влијание врз локалната флора и фауна.

Изградбата на висечка патека од 4,4 километри што ги следи свиоците на реката Ксијангки не беше баш евтин потфат, но беше очигледно подобар од алтернативата. 440 милиони јуани (71 милион долари) потрошени на овој уникатен речен автопат.

Тоа е неколкупати помалку отколку што би чинел копнен автопат во оваа долина. Дополнително, го намалува времето потребно за возење од Гуфузен до главниот автопат од повеќе од еден час на само 20 минути. За 8 години (2015) од неговото свечено отворање, кинескиот експресен пат на реката стана донекаде туристичка атракција, со милиони патувања во Хубеи за да го искусат возењето на средината на реката и да уживаат во воодушевувачките пејзажи.

Прикажи повеќе...

Забава

Кејт Бекинсејл блесна на моден настан во Лос Анџелес

Објавено пред

Кејт Бекинсејл привлекува погледи во смел фустан на доделувањето на наградите од „Фешн траст“.

dobivaj vesti na viber

Гламурозните Хајди Клум и Алесандра Амброзио ја придружуваа актерката на церемонијата што се одржа во Лос Анџелес во вторникот вечерта.

Британската актерка (49) ги воодушеви присутните во проѕирен фустан украсен со сребрен накит, впечатлива креација што ја истакна нејзината складна фигура.

„Фешн траст“ е непрофитна организација посветена на откривање, финансирање и негување млади дизајнерски таленти со цел да им помогне да ја изградат својата етикета во просперитетен глобален бренд.

Прикажи повеќе...

Забава

Том Круз нема никаков удел во животот на ќерка си Сури

Објавено пред

Ќерката на Кејти Холмс се пријавува за колеџ и сака да студира мода во Њујорк, но таткото Том Круз нема да одлучува каде да аплицира бидејќи тој нема никаков удел во нејзиниот живот.

dobivaj vesti na viber

16-годишната Сури веќе испратила апликација со помош на мајка си – но, славниот татко на тинејџерката нема да може да ѝ помогне бидејќи актерот наводно нема удел во животот на своето дете.

Извор близок до Кејти (44) ексклузивно раскажува за „Дејли мејл“ дека Сури, која ќе наполни 17 години следниот месец, испратила апликации и сака да студира мода во Њујорк – избор што ќе ја направи мајка ѝ многу задоволна.

„Сури се пријавува во повеќе колеџи во разни градови. Кејти навистина сака таа да остане во Њујорк за да може да бидат блиску една до друга. Кејти се гордее со неа, но е и премногу заштитнички настроена“, вели инсајдерот додавајќи дека Кејти е преоптоварена од фактот што ќерка ѝ заминува на колеџ.

Додека Кејти презема активна улога во пријавите за факултет, таткото на тинејџерката, ѕвездата од „Невозможна мисија“, Том (60), нема да учествува во процесот бидејќи е отуѓен од својата ќерка од 2013 година, една година откако тој и Кејти се разведоа.

Во времето на нивното разделување беше објавено дека Кејти избрала да го прекине бракот поради стравувања за воспитување на ќерка си како сциентолог – религија на која Том е неверојатно посветен.

Нејзината одлука да се откаже од религијата, како и од бракот, предизвикаа голем јаз меѓу поранешните сопружници поради што врската на Том и Сури стана сè подалечна со текот на годините.

Сепак, изворот потенцира дека – иако Том нема да одлучува за тоа каде ќе се запише Сури – тој ќе ѝ ги плати трошоците за школарина во согласност со ултратајниот договор за развод од поранешната сопруга.

Според документите за развод, Том се согласил да ѝ плаќа на Кејти 400.000 долари месечно додека Сури не наполни 18 години.

„Том секогаш ги исполнува своите обврски кога станува збор за финансиските обврски кон Кејти и Сури“, открива инсајдерот.

Сепак, ѕвездата на „Невозможна мисија“ не е присутен во животот на Сури.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 часа

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија3 часа

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија6 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија6 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија7 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Топ8 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија9 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија9 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ9 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија10 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа11 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет12 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет12 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет12 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа12 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа12 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа12 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа13 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија1 ден

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...