Контакт

Забава

Амбер Херд фрлала шишиња алкохол по Џони Деп и го горела со свеќи

Објавено пред

Актерот Џони Деп поднесе нова тужба за клевета против својата поранешна сопруга Амбер Херд во износ од 50 милиони долари. Деп ја обвини Амбер дека ги лажирала повредите и модринките и дека тој бил жртвата во нејзината приказна и сведочење за семејно насилство.

„Ги одбивам обвинувањата на госпоѓица Херд. Ги отфрлив уште во мај 2016 година. Таа успеа да го убеди судот благодарение на лажни фотографии од модринки. Јас имам сведоци и снимки што може да потврдат дека претходно таквите повреди ги немала. Таа беше насилна, а јас жртва“, стои во тужбата на Џони Деп.

Актерот тогаш од судот добил привремена забрана за доближување на неговата сопруга Херд. Деп тврди дека Амбер била насилна кон него и дека често знаела да го удира и во присуство на други луѓе.

„Често ги мешаше амфетамините, лековите со алкохол. Госпоѓица Херд многупати извршуваше насилство над мене, често и во присуство на трети лица. Многупати добивав и тешки повреди. Ме удираше повеќепати и фрлаше со шишиња алкохол. Ме гореше со свеќи“, стои во тужбата, во која пишува дека Амбер му го повредила прстот на Деп кога фрлила шише вотка кон него. Деп во тие моменти барал Амбер да потпише предбрачен договор.

Адвокатот на Амбер го карактеризира овој чин на Џони Деп како теорија на заговор.

Ѕвездата од „Пиратот од Карибите“ и Амбер се запознаа во 2011 година, а се венчаа четири години подоцна. По нејзините обвинувања за малтретирање во 2016 година, целиот свет дозна за насилното однесување на актерот. Една година подоцна законски се разведоа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

По улогата на вселенски патник, Бред Пит ќе дознае како е вистински да се живее и работи во вселената

Објавено пред

Бред Пит (55) ќе разговара со астронаутот Ник Хаг за тоа како е да се живее и работи во вселената, соопштија од НАСА.

Американскиот актер во филмот „Ад Астра“ патува низ Сончевиот систем одејќи на Месечината и на Марс.

Хаг и неговите колеги неодамна го гледаа филмот.

Иако НАСА не е спомената во филмот, вселенската агенција им обезбедила фотографии и одредена техничка поддршка. Тие го разгледале и првичното сценарио на филмот „Ад Астра“.

НАСА планира повторно да ги испрати астронаутите на Месечината во следните пет години, а честопати го нуди своето знаење при снимање филмови за вселенско летање.

Фотографиите на НАСА веќе се користени во филмовите „Марсовец“, „Интерстелар“ и „Гравитација“ за да се поттикнат истражувањата во вселената.

Прикажи повеќе...

Бизарно

 Идна невеста го проголтала свадбениот прстен поради бизарна причина

Објавено пред

Идната невеста случајно го проголтала својот свршенички прстен за да го заштити додека сонувала ужасен кошмар.

Џена Еванс од Сан Диего сонувала дека некој ја брка и сакал да ѝ го земе венчалниот прстен, па за да го спаси, таа го проголтала. Но, не само во сон.

Кога се разбудила, сфатила што направила, па набрзина била примена во болницата, каде што лекарите морале да извршат ендоскопија за да го вратат прстенот, кој ѝ бил во стомакот.

„Го проголтав венчалниот прстен во сон. Најлошо од сè е што се сеќавам дека го направив тоа, но мислев дека сонувам, па продолжив да спијам. Во средата наутро само што видов дека прстенот не е на мојата рака и се разбудив до свршеникот и му кажав што се случило. Мислам дека не ми веруваше веднаш. Се смеевме еден и пол час, а потоа ‘гуглавме’ што се случува кога некој ќе проголта прстен и отидовме во болница“, раскажала идната невеста во објава на „Фејсбук“.

Иако зафатот бил рутински, сепак, постоел ризик, така што Џена морала да потпише согласност во случај на смрт.

За среќа, сè поминало во најдобар ред и прстенот ѝ е повторно на раката, а и свадбата е набргу.

Прикажи повеќе...

Забава

Актерот Марк Руфало го предупреди Борис Џонсон дека лудите и силните исто така може да бидат глупави и деструктивни

Објавено пред

„Борис Џонсон заборава дека Хулк единствено се бори за доброто на сите“, рече Руфало доцна во неделата.

„Колку е полуд Хулк, толку е посилен“, изјави Џонсон за „Дејли мејл“ во неделата. „Хулк отсекогаш бегаше колку и да изгледа дека е цврсто врзан, таква е оваа земја. Ќе бидеме надвор на 31 октомври“, додаде тој.

Џонсон повлече паралела помеѓу британската позиција во разговорите за брегзитот и фрустрацијата што ја чувствува Брус Банер, кој кога ќе се налути, ќе стане неверојатниот Хулк.

„Банер можеби беше врзан со окови, но ако се испровоцира, тој ќе ги скрши“, рече тој.

Руфало го предупреди британскиот лидер дека лудите и силните исто така може да бидат глупави и деструктивни.

„Хулк најдобро работи кога се сложува со својот тим, а катастрофа е кога настапува сам. Исто така, тој секогаш го имаше д-р Банер, односно наука и разум“, напиша актерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во „В“ и „Г“ блоковите...

Свет11 час

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет12 часа

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија14 часа

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија20 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија20 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија20 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет23 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија23 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија23 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион23 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ23 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет1 ден

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет1 ден

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион1 ден

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион2 дена

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија2 дена

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија2 дена

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија2 дена

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет2 дена

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Досие