Контакт

Забава

Англија: Половина нација го гледала натпреварот со Хрватска

Објавено пред

Половина англиска нација го следела телевизискиот пренос на натпреварот меѓу Хрватска и Англија што се одигра вчера на Светското првенство во Русија.

Со популација од околу 55 милиони жители, првичните проценки покажуваат дека полуфиналето го следеле 26, 34 милиони Англичани.

Последните пет минути од мечот ги урнаа сите телевизиски рекорди во последните неколку години. Процентот на гледаност е ист како со завршната церемонија на Летните олимписки игри во Лондон во 2012 година.

Според извештаите на водечките ТВ-куќи во Англија, натпреварот со Колумбија во осминафиналето го гледале 23,8 милиони Англичани. Четвртфиналето со Шведска било многу помалку гледано – 19,9 милиони.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Рајан Гослинг го отвора Венецискиот фестивал

Објавено пред

Од

Годинашниот, 75. Венециски филмски фестивал ќе биде отворен на 29 август со филмот „Првиот човек” од Демиен Шазел, со Рајан Гослинг како астронаутот Нил Армстронг.

Ова ќе биде големо враќање на Гослинг и Сазел на Лидо, со оглед на тоа што нивното претходно достигнување, мјузиклот „Ла ла ленд“, имаше светска премиера во Венеција во 2016 година и оттогаш тргна во поход на награди.

Исто така, познато е и дека мексиканскиот оскаровец Алфонсо Куарон ќе ја претстави својата драма „Рома” во Венеција.

Комплетната натпреварувачка програма на 75. издание на филмскиот фестивал ќе биде објавена на 25 јули на прес-конференција во Рим. Фестивалот ќе трае од 29 август до 9 септември.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Акробат ја испушти партнерката од трапез, публиката во шок

Објавено пред

Од

Жирито и публиката на популарното шоу „Америка има талент“ се воодушевуваа од точката на двајца акробати – маж и жена. Но, вистинскиот шок настана кога акробатот ја испушти партнерката додека беа на трапез на голема височина.

Полуслепиот Тајс ја испушти од раце својата сопруга Мери додека висеа на трапез по што таа падна на сцената. Кога му се лизна од рацете, Тајс се обиде да ја фати за стапалото, но не успеа. Во публиката биле мајка ѝ на Мери и двегодишниот син.

За среќа, Мери паднала на сунѓер што ѝ го ублажил падот. По падот, таа станала и ѝ се поклонила на публиката по што добила аплауз.

Прикажи повеќе...

Забава

Методот на воспитување на Џенифер Гарнер

Објавено пред

Мајката на три деца, 46-годишната актерката Џенифер Гарнер, има интересна техника на воспитување која одлучи да ја сподели со светот.

Омилената холивудска актерка, инаку поранешна сопруга на Бен Афлек, беше одушевена од книгата Yes day, поради чии совети нејзините деца сe уште посреќни. Имено, постои еден ден во годината кога на децата сè им е дозволено и таа не смее да им каже „не“.

– Поставив некои правила. Нема купување. Иако понекогаш знаеме да купиме грепка или нешто што инаку не би го купила. Тоа го правиме секоја година и секогаш прават нешто на што инаку не би ме наговориле. Јадат сладолед за појадок, градат тврдина дома, остануваат будни до долго во ноќта…. – објасни Џенифер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Димитров во дводневна посета на Косово

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска се наоѓа во дводневна официјална посета на Косово. Покрај средбата со својот...

Македонија12 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше...

Македонија13 часа

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија14 часа

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија14 часа

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија14 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ15 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ15 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија17 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија17 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија18 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија18 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија19 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија20 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет20 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион21 час

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет21 час

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа21 час

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија1 ден

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Досие