Контакт

Забава

Андерсон Купер се потсети на Ентони Бордејн

Објавено пред

Андерсон Купер сподели некои од убавите спомени за својот покоен пријател Ентони Бордејн во текот на минатонеделната епизода на Anderson Cooper Full Circle.

53-годишниот новинар објави клип од емисија од нив двајцата која што датира од 2015 година.

„Ова е празник за храната и семејството – семејството со кое сте родени и семејството што вие ќе го одберете или ќе го направите за себе, вашите пријатели и вашите најблиски“, рече Купер на почетокот на емисијата што се емитуваше минатиот четврток, на Денот на благодарноста.

„Бев горд што Ентони Бурдејн е мој пријател. Некои од моите омилени спомени на него надвор од неговата извонредна работа во Си-ен-ен и во други мрежи, беа со него во кујната“, продолжи тој. „Одвреме-навреме, тој се враќаше од патувањата, ми раскажуваше за неговите авантури и снимаше сегменти за мојата програма, и се обидуваше да ме научи како да готвам“, рече Купер.

А медиуите веднаш се потсетија на животната сторија на Бордејн, кој својата кариера како готвач ја започна во Њујорк, каде што стана главен готвач во Brasserie Les Halles.

Потоа, во средината на осумдесеттите години, напиша два лошо прифатени романи – кулинарски мистерии – пред да се пробие со популарниот есеј во „Њујоркер“, кој подоцна беше проширен во книга бестселер „Доверливо од кујната: Авантури од кулинарското подземје“.

Познатиот американски готвач, писател и телевизиска ѕвезда Ентони Бордејн, човекот кој обожаваше да го истражува светот и секогаш пронаоѓаше најневеројатни места за гурманска храна и добар пијалaк, почина пред две години на 61-годишна возраст.

Во јуни 2018 година Си-ен-ен ја потврди смртта на Бордеjн и информира дека причината за смртта е самоубиство. „Неговата љубов за големи авантури, нови пријатели, убава храна и пијалаци и извонредни приказни за светот го претворија во уникатен раскажувач. Неговиот талент не престана да нè восхитува и нам многу ќе ни недостига, истакнаа од Си-ен-ен.

Човекот кој го шеташе светот и нè учеше да не се плашиме од нови доживувања и вкусови секогаш го покажуваше својот хедонизам. Неговите емиси беа зачинети со хумор и животни мудрости.

Во последните денови од животот тој престојуваше во Франција каде што работеше на снимање на неговата серија „Parts Unknown“ (Непознати предели).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Реге-легендата Бани Вејлер почина на 73-годишна возраст

Објавено пред

Еден од најважните гласови на регето, Бани Вејлер, почина на 73-годишна возраст.

Музичарот од Кингстон, Јамајка, беше основачки член на бендот „Вејлерс“ (The Wailers) заедно со својот пријател од детството, Боб Марли.

Тие постигнаа меѓународна слава со реге-класиците, како Simmer Down и Stir It Up, пред Вејлер да реши да гради соло кариера во 1974 година.

Откако продолжи сам, тој освои три наради „Греми“, и беше одликуван со Орден за заслуги на Јамајка во 2017 година.

Причината за смртта е непозната. Тој беше во болница од мозочен удар во јули 2020 година.

Изворна инкарнација на „Вејлерс“ од 1964 година: Бани Вејлер, Боб Марли и Питер Тош

Прикажи повеќе...

Забава

Организаторите на Евросонг планираат концерти во живо

Објавено пред

Пејачи од 41 земја ќе се појават во живо на Евровизија оваа година во Холандија според плановите изнесени од организаторите на настанот.

Извршниот супервизор Мартин Остердал изјави за Би-би-си дека е потребно учесниците да допатуваат во Ротердам.

„Ова не е празнично патување, ова е всушност работа што треба да се заврши“, рече тој додавајќи дека допрва треба да се донесе одлука за можна публика во живо.

Минатогодишниот настан беше откажан поради пандемијата на коронавирусот.

Натпреварот треба да се одржи во Ротердам во мај годинава. Холандската пејачка Данкан Лоренс победи на натпреварот во 2019 година со песната „Аркада“.

Говорејќи за поткастот на британскиот јаен сервис, Остердал рече дека најновите планови се развиени по дискусии со организатори на други меѓународни настани во живо.

„Ние сме во близок контакт со организатори на настани, како Формула 1, тениски турнири, голф-здруженија… и учиме од најдобрите искуства“, рече тој.

„Ги споредивме нашите планови со тие на МОК (Меѓународен олимписки комитет)“.

Прикажи повеќе...

Забава

Еди Марфи тврди дека го надминал расизмот во филмската индустрија

Објавено пред

59-годишниот актер има неверојатно успешна кариера во Холивуд и иако признава дека диверзитетот останува проблем во филмскиот бизнис, тоа никогаш не го спречило да глуми во филм.

„Што се однесува до мојата работа и мојата кариера, трката никогаш не била проблем. Јас снимам филмови 40 години и никогаш не се случило да не добијам филм затоа што сум црнец. Јас ги надминав тие работи“, рече кралот на комедијата во разговор со „Радио тајмс“.

„Но, тоа не значи дека не паднав од небото и влегов во Холивуд. Јас сум црнец, роден во Америка. Јас сум Афроамериканец“.

Еди признава дека филмскиот бизнис сè уште го водат бели мажи и дека Холивуд треба да стане поинклузивен.

„Така е со години, но ова не се однесува само за Афроамериканците, туку и за жените и за други етнички заедници. Белите мажи го водат овој бизнис. Така било секогаш“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 359,...

Македонија56 минути

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 час

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион4 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион5 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет5 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион5 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет6 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа6 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет7 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија22 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Досие