Контакт

Забава

Архитект вложи 37 милиони долари за да одгледува банани во Исланд

Објавено пред

Исландски архитект одлучи да го искористи изобилството на геотермална енергија што неговата земја го има и за 37 милиони долари планира да одгледува егзотично овошје.

Бидејќи зимата на Исланд трае девет месеци, жителите на оваа островска земја имаат ограничени можности за земјоделство. Државата има доста неискористена површина, многу вулкани и енергија што ја овозможуваат тие. Токму тоа му е потребно на архитектот на проектот – Хјордис Сигурдардотир.

Овој архитект почнал интересен бизнис-подвиг во чии рамки се градат првите биокуполи во светот, од кои најголемата ќе биде со големина на фудбалско игралиште и ќе се протега на шест ката над и под земјата.

Самиот проект е инспириран од седиштето на „Амазон“ во Сиетл и од сингапурските градини. Иако сè уште не е собран износот потребен за да почне изградбата, има многу моќни инвеститори, вклучувајќи ја и најголемата исландска банка „Арион“.

„Алдин“, како што е наречен проектот, ќе биде лоциран во паркот Рејкјавик и ќе се протега на површина од 4.500 квадратни метри, а во него ќе работат околу 60 луѓе. Стаклените куполи ќе се користат за одгледување банани и други тропски овошја, но ќе служат и како еден вид медитеранско одморалиште во близина на Северниот Пол, а неговата функција ќе биде да го зајакне туризмот во оваа изолирана локација. Всушност, секоја од куполите ќе има различни клими и цели. Најмалата ќе биде фармерска лабораторија и ќе вклучува маркет, ресторан и објект за едукација, додека другите две ќе бидат тропски и медитерански одморалишта во кои ќе се одржуваат бизнис-конференции и други случувања. Покрај тоа, станува збор за туристичка атракција што, ако сè оди според планот, ќе има најниски оперативни и енергетски трошоци во светот.

Проектот е во завршна фаза за добивање дозвола од главниот град, а отворањето на куполите е закажано за две години.

Естрада

Мел Би итно пренесена во болница, се плаши дека ќе ослепи

Објавено пред

Поранешна членка на „Спајс грлс“, пејачката Мелани Браун е итно пренесена во болница во Лондон, откако утрово ѝ се слошило и почнала да се жали дека не гледа на десното око. Таа пред 20 години имала ласерска операција за да го подобри видот.

Извор за iHeart радио вели дека пејачката била донесена во болницата со превез на окото, дека врескала и повторувала дека ќе ослепи. Мел Би е сè уште во болница, а лекарите наскоро ќе знаат дали ќе го изгуби видот или не.

Од здравствената состојба на Мел Би ќе зависи дали четирите девојки: Мел Би, Мел Си, Гери Халивел и Ема Батон ќе ја почнат својата турнеја во Британија. „Спајс грлс“ треба да го одржат првиот концерт на 24 мај во Даблин, а потоа да имаат концерти во Кардиф, Манчестер, Единбуг, Сандерленд, Ковентри, Бристол и турнејата да ја завршат со голем концерт на стадионот „Вембли“ во Лондон во средината на јуни.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Се појави нова снимка од нападот на Арнолд Шварценегер

Објавено пред

Јавноста сé уште е шокирана од нападот врз актерот Арнолд Шварценегер (71). Поранешниот гувернер на Калифорнија беше нападнат на патување во Јужна Африка. Тој присуствуваше на спортскиот настан „Арнолд класик Африка”, кога непознат човек во конгресниот центар скокајќи го удри со нозете во задниот дел.

Шварценегер ги снимал и ги фотографирал децата во салата каде што бил судија на натпреварот во скокање на јаже, а човекот „излетал” од толпата, скокнал и го удрил. Арнолд полека се занишал без да трепне, а обезбедувањето брзо го одвелое напаѓачот кој се дерел.

Нападот беше снимен со камери, и сега има ново видео на кое може да се слушне како напаѓачот му вика на обезбедувањето кое го одвлекува: „Помогнете ми, ми треба ламборџини!”

Причината за нападот не е позната, а Шварценегер се оглас за инцидентот на својот профил на Инстаграм.

„Ви благодарам за вашата загриженост, но не е потребно. Драго ми е што овој идиот не го прекина моето снимање на Snapchat“, напиша актерот.

Прикажи повеќе...

Забава

Ален Делон доби почесна „Златна палма“ на Канскиот фестивал

Објавено пред

Францускиот актер Ален Делон доби почесна „Златна палма“ на 72.Меѓународен фестивал во Кан, велејќи дека не се сеќава кога бил последен пат толку трогнат.

„Долго време не сум плачел толку многу”, рече Делон (83), примајќи ја наградата од својата ќерка Анушка Делон со аплауз од публиката.

На врачувањето на Златната палма за животно дело синоќа присуствуваше и францускиот министер за култура Франк Ристер, претседателот на Канскиот филмски фестивал Пјер Ласкур и неговиот заменик Тиери Фремо. Делон рече дека сака да се прости од публиката на која сака да ѝ се заблагодари.

„Одам, но пред тоа ќе се заблагодарам. Благодарение на публиката станав ѕвезда”, рече Делон.

Актерот со голема харизма се појави на црвениот килим со звуците на музиката од филмот „Сицилијанскиот клан” на Хенри Вернеј во кој глумат Делон, Жан Габен и Лино Вентура. Делон, видно трогнат од публиката, даде неколку автограми и застануваше да ја поздрави публиката.

Делон имаше турбулентни односи со организаторите на фестивалот, и досега нема добиено признание од овој фестивал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа...

Македонија2 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци Горан Трајковски во петокот доставил барање за престанок на функцијата директор на...

Европа2 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион3 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech3 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет4 часа

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа21 час

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија22 часа

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија23 часа

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ1 ден

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија1 ден

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада1 ден

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа2 дена

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа2 дена

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа2 дена

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија2 дена

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија2 дена

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ2 дена

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава2 дена

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија2 дена

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Досие