Контакт

Забава

Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини

Објавено пред

Баскерфест 2018 ќе се одржи од 12 до 17 јуни на плоштадот „Македонија“ во Скопје, но традиционално и во другите градови, посетителите ќе имаат можност да уживаат во караванот кој носи среќа.

Фестивалот на улични изведувачи оваа година ќе понуди многу забава за сите возрасти. Сите посетители, па и случајни минувачи, освен во врвните баскер мајстории на жонглери, акробати, циркуси, кловнови, ќе може да уживаат и во многу нови забавни содржини.

Најмалите секојдневно ќе можат да се дружат и едуцираат во детската едукативна работилница, каде што ги очекуваат многу изненадувања. Тука ќе биде и корнерот за животни, односно пет-катче каде што преку забава ќе се едуцираат за милениците заедно со Марко Новевски, а ќе се собираат донации и за бездомни животни.
На плоштадот „Македонија“ ќе има и базар на ракотворци, а за првпат е органзиран и Аrt’s n Craft’s – за луѓето кои имаат креативност и знаат како од обични предмети да креираат уметност. На првото издание на Art’s n Craft’s, задачата на пријавените креативци е на метални буриња за пиво да ја изразат својата визија и креираат уметност. Настанот ќе има натпреварувачки карактер со награди за најдобрите.

Ќе бидат поставени и интерактивни инсталации кои ќе ги анимираат сите посетители. Како главна атракција е Тунелот на стравот каде што со воз на шини ќе се минува низ неколку страшни конструкции опремени со соодветно осветлување, реквизити и звучни ефекти. Ќе има и ѕид со гуми за качување, photo booth, кафез со балони, арт-маса и уште многу интересни инсталации во кои публиката ќе може интерактивно да се вклучи.

За љубителите на спортот ќе биде поставен спортски корнер, со игри од натпреварувачки карактер, како и корнер каде што ќе може да ги научите стрелачките вештини.

Во склоп на Баскерфест, покрај атрактивната баскер програма на улични изведувачи, ќе има и музички стејџови со одлични бендови од сите страни на светот. Oбјавен е и конкурс за млади македонски бендови, диџеи и пејачи кои би сакале да се претстават пред поголема публика и да го покажат својот музички талент. Баскерфест 2018 повикува и волонтери од 18-35 години, кои активно би се вклучиле во организацијата на фестивалот, каде што ќе стекнат незаборавно искуство дружејќи се со артисти и перформери од целиот свет.

Сите заинтересирани музичари и волонтери може да испратат порака на е-пошта со кратка биографија на [email protected]

Забава

Шарлиз Терон: Годинава ниту една жена режисер не е номинирана за Златен глобус

Објавено пред

Само неколку часа откако доби номинација за Златен глобус за новиот филм Bombshell, актерката Шарлиз Терон говореше за тоа дека годинава не биле номинирани жени режисери.

Холивудското здружение на странски медиуми, кое што всушност ги доделува Златните глобуси, досега има номинирано само пет филмски режисерки –  Барбра Стрејсенд (Yentl), Џејн Кампион (The Piano), Софија Копола (Lost in Translation), Кетрин Бигелоу (Hurt Locker, Zero Dark Thirty) и Ава ДуВернај (Selma), а Стрејсенд е единствената жена која што освоила  Златен глобус за најдобра режија.

Иако многумина годинава ја сметаа за добра година за жените режисери, Терон во интервју за „Лос Анџелес Тајмс“ открива дека е навистина тешко да не се види ниту една жена режисер номинирана оваа година.

„Мислам дека е навистина фрустрирачки имајќи предвид дека жените режисери само се обидуваат да го зголемат својот број “, додаде таа. Тие претставуваат 10% од режисерите во индустријата, и кога имате добра година како што беше оваа со толку многу работа, тоа е неверојатно фрустрирачки,“ додаде таа.

„Навистина е тешко и неправедно, и токму поради тоа не треба да ја прекинеме битката. Ние мора да правиме врева сè додека не не слушнат и не ги препознаат овие приказни“, рече Терон.

Таа зборува и за новиот филм Bombshell, кој се фокусира на жените во Фокс њуз – Мегин Кели (Терон) и Гретчен Карлсон (Никол Кидман) – кои јавно проговорија против злоставувањето на претседателот на Фокс њуз, Роџер Ејлс. Во филмот, жртвите на омразениот медиумски могул го возвраќаат ударот.

Филмот во кој глуми Терон ја открива внатрешноста на најмоќната и контроверзна медиумска империја на сите времиња, и истовремено е експлозивна приказна за жените кои го срушија злогласниот маж кој што всушност ја создал таа империја.

И покрај тоа што приказната се фокусира на три силни жени, филмот е во режија на Џеј Роуч, а го напиша Чарлс Рандолф. Терон беше запрашана зошто го поддржала него а во исто време се залага за повеќе можности за жените, таа одговори „фактот дека треба да има повеќе можности за жените не мора нужно да ја негира умешноста на мажите,“ вели Терон.

Иако смета дека жените заслужуваат повеќе можности, таа не чувствува дека „жените се единствените што можат да пишуваат женски приказни, а мажите можат да пишуваат само машки приказни“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Почина Мари Фредриксон, пејачката од групата „Роксет“

Објавено пред

Пејчката на групата „Роксет“, Мари Фредриксон, почина на 61 година, потврди нејзиниот менаџер. Шведската музичка ѕвезда постигна глобален успех во 90-тите години со своите хитови, како што се The look и It must have been love.

Таа починала вчера по 17-годишната битка со ракот, се наведува во соопштението.

„Беше прекрасна пријателка изминативе 40 години. Работите никогаш нема да бидат исти“, порача нејзиниот пријател од бендот, Пер Гесл.

Прикажи повеќе...

Забава

Карди Би позира за насловна на „Вог“

Објавено пред

Американската раперка Kарди Би позира со својата ќерка за насловната на „Вог“ и вели дека „се молела и ангажирала свештеници“ да помогнат во обновата на нејзиниот брак со Офсет.

Таа ја обнови љубовта со неверниот сопруг Офсет на почетокот на оваа година, а претходно во декември 2018 ја објави нивната разделба.

Карди Би во интервуто открива зошто решила да му даде уште една шанса на својот брак и како таквата одлука наишла на многу омраза.

Во интервју за јануарското издание на „Вог“ (2020) 27-годишната Карди објаснува дека не само што се молела туку и дека во нивниот дом дошле свештеници за да ги научат како да простат и заборават.

Свештениците помогнале да си го обнови бракот со сопругот Офсет по неговото изневерување.

Белкалис Марленис Алминзар, професионално позната како Карди Би, е американска раперка, текстописец, актерка и телевизиска личност. Родена е на Менхетн, а израснала во Бронкс, Њујорк.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија4 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија4 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија4 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија4 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија4 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет5 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет6 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет6 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет7 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија18 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион22 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ23 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија23 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија23 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија1 ден

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион1 ден

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт1 ден

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Досие