Контакт

Забава

„Беше еднаш во Холивуд“ ги освои симпатиите на критичарите

Објавено пред

Once Upon a Time in Hollywood, најновиот филмски хит на Квентин Тарантино, го поддржа статусот на еден од најсериозните кандидати за Оскар со тоа што се претстави во најдобра можна слика на синоќешната церемонија на доделување награди по избор на критичарите.

Во Холивуд синоќа беа доделени награди од страна на критичарите од САД и Канада, а „Беше еднаш во Холивуд“ ја доби наградата најдобар филм.

Критичарите оценија дека филмот има и најдоброто оригинално сценарио.

Високите награди во Санта Моника се сметаат за барометар за сите важни Оскари, за кои номинациите треба да излезат во понеделник.

„Првпат се согласувам со критичарите “, се пошегува Тарантино откако на Бред Пит му беше врачена наградата за најдобар спореден актер, пред да се врати на сцената за главната награда на вечерта.

Со веќе обезбедената награда за најдобра комедија на „Златен глобус“, филмот е добро позициониран за Оскарите следниот месец.

Британскиот режисер Сем Мендес и јужнокорејскиот автор Бон Џун-Хо споделија почести, откако наградата во категоријата најдобри режисери заврши неодлучено.

Тарантино во своето најново филмско остварување собра плејада добри актери – оскаровецот Ал Пачино, Брус Дерн, Тим Рот, Курт Расел, Дакота Фленинг, Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Маргот Роби, Ова наедно е и последната филмска улога на неодамна починатиот Лук Пери.

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt and Al Pacino in Columbia Pictures ???Once Upon a Time in Hollywood”

Наградата за најдобра машка главна улога отиде кај Хоакин Феникс за филмот „Џокер“. Онаа за најдобра глумица – кај Рене Зелвегер за „Џуди“. Наградата за режисер на годината ја поделија Бонг Џун Хо за филмот „Паразит“ и Сем Мендез за „1917“. Најдобри споредни улоги – Бред Пит „Беше еднаш во Холивуд“ и Лора Дерн за „Брачна приказна“. Робин Грифин Дејвис, „Џоџо Рабит“,  е прогласен за најдобар млад актер.

 

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Вучиќ во Давос не заборави да им купи подароци на своите деца

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, претстојува во Давос на Светскиот економски форум, каде се сретна со светските претставници, но не заборави на подароците.

Тој се пофали на Инстаграм што им купил на своите деца, за време на престојот во Давос. На својот профил објави фотографија од продавница со сувенири.

„Од продавница за сувенири-спомен од Давос, чаша и тоблероне за Милица и Данило, кадифен волк за Вукан“ напиша претседателот на Србија.

Прикажи повеќе...

Забава

Памела Андерсон се омажи за човекот што ја сакал 35 години

Објавено пред

По неколку децении врска, Памела Андерсон и продуцентот Џон Петерс стапија во брак.

Петтата венчавка на Памела Андерсон, но и на Питерс, се случила во тајност на приватна церемонија во Малибу.

„Двајцата многу се сакаат. Тоа е голема холивудска романса“,кажал нејзиниот публицист потврдувајќи ја веста.

Нивниот прв состанок се случил во 1980-тите години за на крајот да завршат заедно, а Памела го потврдила тоа на „Инстаграм“ едноставно пишувајќи „Среќен живот“.

View this post on Instagram

❤️ happy life

A post shared by The Pamela Anderson Foundation (@pamelaanderson) on

„Има убави девојки насекаде. Можев да одбирам, но 35 години ја сакав само Памела“, изјавил Петерс за „Холивуд рипортер“.

Петерс ја започнал својата кариера како фризер за да стигне до продуцент на филмот „Ѕвездата е родена“.

„Таа ме прави див на позитивен начин. Ме инспирира. Јас ја заштитувам и ја третирам онака како што заслужи“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Хари и Меган им се заканија со тужби за таблоидите

Објавено пред

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл се заканија дека ќе преземат судска постапка откако таблоидите објавија фотографии од поранешната војвотка од Сасекс со нејзиниот син Арчи во Канада, јавија британските медиуми.

Според дневниот весник „Гардијан“ и каналот „Скај њуз“, адвокатите на двојката посочиле дека тие фотографии биле направени од фотограф кој се криел во грмушка без знаење на Меган Маркл на островот Ванкувер, каде Хари им се придружил на сопругата и синот во понеделникот вечерта.

Тие се жалат дека папараците постојано ги демнат, дури и откако се откажаа од кралските должности за да започнат нов, самостоен живот.

Таблоидите „Сан“ и „Дејли мејл“ објавија и снимки од поранешната американска актерка како го шета својот син и нејзините две кучиња.

Во есента, парот поднесе тужба против некои весници поради нарушувања на приватноста и телефонско прислушување.

„Ја изгубив мајка ми и сега гледам како жена ми е жртва на истите моќни сили“, рече помладиот син на Лејди Ди, која загина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година додека нејзиниот автомобил беше следен од папараци.

Нивното исклучување од британската монархија ќе се случи напролет. Тогаш веќе нема да бидат активни членови на кралското семејство и нема да носат кралски титули.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет2 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет2 часа

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет2 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија3 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура14 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет15 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт15 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет16 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион19 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет20 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија22 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија22 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија23 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија23 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Досие