Контакт

Забава

Бил Козби осуден за сексуален напад на тинејџерка пред 47 години

Објавено пред

Судот во Калифорнија ја осуди поранешната телевизиска ѕвезда Бил Козби за сексуален напад на тинејџерка уште во далечната 1975 година.

dobivaj vesti na viber

Џуди Хут, сега 64-годишна жена, ќе добие 500.000 долари отштета. Одлуката на поротата е засега единствената правосилна против 84-годишниот поранешен актер, кој досега беше обвинет од десетина жени за сексуални напади.

Пред помалку од една година Козби беше пуштен од затвор затоа што Врховниот суд во Пенсилванија му ја укина пресудата за сексуално матретирање на Андреа Констанд, поранешна директорка на кошаркарски клуб.

Козби е познат по своето хумористично шоу „Козби шоу“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џејмс Камерон го споредува „Аватар 2“ со „Господарот на прстените“

Објавено пред

Режисерот Џејмс Камерон во интервју го спореди претстојното продолжение „Аватар: Патот на водата“ (Avatar: The Way of Water “) со „Господарот на прстените“ на Питер Џексон.

dobivaj vesti na viber

Во интервјуто, режисерот вели дека сака да раскаже една поголема приказна и да остави влијание како серијалот романи на Толкин и филмовите на Питер Џексон.

„Во тоа време им реков на ‘Фокс’: ќе го направам тоа, но тука мора да играме поголема игра. Не сакам само да направам каков било филм и да го снимам. Сакам да раскажам поголема приказна“, рече Камерон.

„Замислете да постои серија романи како Господарот на прстените, а ние ги адаптираме“. Сега, тоа беше одлично теоретски, но потоа морав да одам да ги создадам чудните романи кои ќе ги адаптирам.“

Слично на трилогијата на Џексон, „Господарот на прстените“, Камерон ги снимаше продолженијата на „Аватар“ едно по друго. По објавувањето на The Way of Water, третиот филм се очекува да дебитира во декември 2024 година. Четвртиот и петтиот филм ќе следат на секои две години. На Камерон не му било лесно да дојде до таков договор.

Прикажи повеќе...

Забава

Во сеќавање на принцезата на народот – Лејди Ди

Објавено пред

Споменот на неа сè уште живее. Таа успеа да влезе во историјата и да ги освои срцата на Британците, но и останатите ширум светот.

dobivaj vesti na viber

Светот остана во шок на 31 август 1997 година, кога се прошири веста за сообраќајната несреќа во тунел во Франција во која животот го загуби омилената британска принцеза. Доколку нејзиниот возач одбереше некој друг пат, принцезата на народот, како што ја нарече тогашниот британски премиер Тони Блер, на 1 јули ќе наполнеше 61 година.

Дијана и Чарлс се венчаа на 29 јули 1981 година во Катедралата Св. Павле во Лондон. Свадбената церемонија ја гледаа преку 750 милиони луѓе, а пренос имаше на 74 телевизиски станици ширум светот. На церемонијата присуствуваа 2.650 гости, а Дијана беше облечена во венчаница од 9.000 фунти, чиј „опаш“ беше долг дури осум метри.

Стилот што го негуваше принцезата Дијана изврши големо влијание врз многу генерации.

Таа се трансформираше од срамежлива девојка во обожавана принцеза и модна икона која носеше парчиња од Версаче, Шанел и Кетрин Вокер.

Во секоја пригода, независно дали се работи за црвен килим или за деловен изглед, или пак во моментите кога сакаше да биде само „обична“ девојка, нејзиниот стил беше инспирација за бројни копирања.

Прикажи повеќе...

Забава

Српски документарец за Првата светска војна меѓу најгледаните на „Нетфликс“ во Европа

Објавено пред

Документарецот на Милош Шкундриќ, The Long Way to War („Долгиот пат во војна“) е на листата 10 најгледани филмови на „Нетфликс“ во 14 европски земји во првата недела од прикажувањето.

dobivaj vesti na viber

Продуцентската куќа „Парадокс филм“ истакнува дека има особено добра гледаност во нордиските земји. Документарниот филм е деветти на листата во Холандија и шести во Шведска.

„Ова е важна вест за српската кинематографија и српската историографија”, се наведува во соопштението на продуцентската куќа. Филмот прикажува интервјуа со историчари кои откриваат како настанала Првата светска војна. Во филмот глумат Џон Рол, Хју Страхан, Доминк Ливен, Аника Момбауер, Олег Ајрапетов, Жорж-Анри Суту, Лотар Хобелт, Стиг Форстер, Жан Пол Блед, Алан Аскед и Душан Батаковиќ.

На „Нетфликс“ пристигна на 28 јуни, точно на годишнината од атентатот врз австроунгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд. Атентатот го изврши Гаврило Принцип.

Документарецот се прикажува во 30 европски земји, каде што стриминг-платформата  има публика од околу 70 милиони претплатници. Ќе биде достапен за гледање во следните пет години. Направен е со поддршка на Министерството за култура на Србија и Филмскиот центар на Србија во 2018 година. Низ годините, филмот е наградуван на бројни меѓународни филмски фестивали.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од Охис и тргнаа...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија2 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет3 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија3 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија4 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија14 часа

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија16 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија17 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија18 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет21 час

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија21 час

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија22 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија24 часа

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија24 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет1 ден

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет1 ден

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет1 ден

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет1 ден

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...