Контакт

Забава

Блејк Лавли и Рајан Рејнолдс ги насмеаја фановите

Објавено пред

Блејк Лавли и Рајан Рејнолдс повторно ги насмеаја своите следбениции со своите духовити досетки и преписки на социјалните мрежи.

Рејнолдс првин на „Инстаграм“ објави фотографија на камион на кој е неговата слика, односно реклама за Aviation Gin. „Возачот нема пари, само Aviation Gin“, пишува на камионот, а Рајан додаде: „Се утврди дека возачот навистина не носи кеш, ама носи солзавец… и куп Aviation Gin“. Тој додаде дека е сопственик на Aviation.


Блејк веднаш се надоврзала.

„Кому му е потребен едноволумен?“ Отсега јас ќе го возам ова. Суптилно, прекрасно и ОХМОЈБОЖЕКОЛКУСИГОЛЕМ“, напиша актерката и насмеа многумина.

Блејк и Рајан вчера ја прославија шестата годишнина од бракот.

Забава

Mанекенка со Даунов синдром омилена на модните писти

Објавено пред

Од

Пред четири години Розан Стјуарт била на модна ревија во австралискиот град Бризбејн. За време на гламурозниот настап на манекенките, нејзината ќерка Медлин, која има проблеми со говорот, ѝ рекла дека сака да биде модел.

До тогаш 46-годишната Розан Стјуарт ја доживувала својата ќерка како девојче со машкуданесто изглед кое игра фудбал со момчиња, и многу ја изненадил изборот на Медлин, но одлучила да ја поддржи во нејзиниот план, пишува „Ројтерс“.

Дваесет и едногодишната Медлин денес е првата манекенка со Даунов синдром која прошета на модната писта за време на престижната Њујоршка модна недела. И ова не ѝ е првпат – досега помина повеќе од 60 модни писти во Лондон, Париз и Дубаи, а фактот дека е лице со попреченост не ѝ претставува никаква пречка.

Прикажи повеќе...

Забава

Средба Трамп – Путин во Маврово?!

Објавено пред

Од

Можна ли е нова средба помеѓу претседателите на Соединетите Американски Држави и Руската федерација, Доналд Трамп и Владимир Путин, токму кај нас, во Маврово? Доколку ваква средба се оствари, таа ќе биде втора по онаа во Хелсинки каде двајцата лидери дискутираа за светската безбедност, но и за наводното руско мешање во претседателските избори од 2016, настан за кој американскиот специјален обвинител Роберт Мулер води тековна истрага. Наводната блискост помеѓу двајцата лидери и Трамповото оддалечување од американските класични партнери од Европската Унија, според многумина експерти, сигнализира нов светски поредок.

Ваквата можна средба помеѓу Трамп и Путин не е невозможа, но е секако неверојатна да се случи токму во Маврово. Причините за тоа се во огромен број, но сепак енигматичниот наслов проследен со прашалници беше доволно интригантен за да кликнете на оваа лажна вест.

Што ја прави оваа вест лажна? Секако фактот дека никаде во текстот не е потврдено она кое е поставено како прашање во насловот. А за таква средба (било во Маврово или каде и да е) сè уште не станало збор. Веројатноста дека лидерите би се сретнале во некоја локација што ќе е посигурна за обезбедување и подостапна од Маврово е голема. Но тоа не нѐ спречи да ја објавиме оваа вест и да собереме кликови.

Зошто го направивме ова? Секако не за да ви го потрошиме времето залудно туку да ве алармираме и едуцираме како полесно да можете и самите да препознаете лажна т.н. „кликбејт“ вест. Наредните неколку недели на нашата фејсбук-страница, како и на сајтот zdravozagotovo.mk ќе можете да проследите серија од 4 едукативни видеа за тоа како да препознаете и како да се борите против најновиот глобален проблем – лажните вести или популарно наречените „фејк њуз“. Во очекување на првото видео погледнете ја најавата, следете нѐ на социјалните медиуми и не земајте здраво за готово.

 

Прикажи повеќе...

Забава

„Звуците на културата“ во Ѓорче Петров

Објавено пред

Од

Од денеска па до недела во општина Ѓорче Петров за првпат ќе се одржи манифестацијата „Звуците на културата“. Многу познати музички имиња, играорни групи, млади таленти и баскер-артисти се дел од програмата.

Покрај активностите на главната бина, ќе има и детско катче, театар на сенки, работилници, хуманитарни акции, базар на ракотворби, локални производи и деликатеси, како и филмски проекции. В недела ќе биде прикажан и филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставревски.

Локацијата е во реонскиот парк во Ѓорче Петров, а програмата  секој ден почнува  во 17:30 и ќе трае до доцните вечерни часови.

Настапуваат: „Летечки пекинезери“, Игор Џамбазов и Гуру Харе, Кристина Арнаудова, Миле Кузмановски, „Токсиколози“, Бени и „Нон стоп“, „Куку леле“, Тони Зен, „Ласт експедишн“, Мугер Фугер, мјузиклот „Коштана“, „ПМГ Колектив“, Милко и многу други.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток1 час

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ2 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија2 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток3 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија3 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ4 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток4 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести5 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија6 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија6 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Досие