Контакт

Забава

Блогерка покажа како денес изгледа совршено женско тело

Објавено пред

Кејси Хо (31), фитнес-инструкторка од Лос Анџелес, со помош на „Фотошоп“ покажа како се менувал идеалот за женската убавина со текот на времето, од слаби до сензуални жени, кои не ги кријат своите раскошни облини. Таа вели дека го сторила тоа за да ги охрабри жените да не тежнеат кон медиумски наметнатите пропорции, туку да го сакаат своето тело токму онакво какво што им го дала природата.

View this post on Instagram

For those of you who have been waiting ALLLL YEARRRR for a sale on @popflex_active, your patience has paid off. Black Friday began early…and you can get 40% OFF on popflexactive.com NOW!!!! Yes even our popular vegan suede yoga mats!!! Ahhhhh!!!!! The code is “friyay”. . SIZE GUIDE . I know that the fits have varied a little, so to help you avoid exchanges…follow this guide! . 🔹PEONY – Everything here fits true to size. Set The Bar Bra is a compression fit, so ok to go one size up. . 🔹MERMAID – same as above. . 🔹DARK BLOOM – Tighter Fit. In leggings and bras, you can go one size up from the size chart. The tanks and long sleeves etc are true to size. People have said they like the Queen’s Coat one size down. Same with the flyaway run shorts. If you’re interested in the black highness legging, read under “new stuff”. . 🔹DUSTY BLOSSOM – Tanks are true to size. Due to the tightness from the Dark Bloom collection, we increased our sizing but the fabric stretched more than we expected so…looser fit! (I know, sorry.) In general you can go one size down for leggings and bras. . 🔹NEW STUFF – Romper is true to size. Go with your bra size, not your legging size when ordering. Highness is wayyyyyy stretchier than before (we added more room in the booty and a little length too) so it’s ok to go a size down. Classic legging, same as highness comments. . Ok hope that helped! And sorry for the confusion. I know it’s frustrating to shop like this, but we are trying so hard to perfect our fit! Yes I admit, it keeps changing. I too am incredibly upset when sizing can’t stay consistent with a brand, so THANK YOU for trusting the process. We’re a small business and that’s why it’s taking us so long to release collections as we re-engineer the fit to suit your bodies best! Gonna get there! Promise. ♥️ #popflex

A post shared by Cassey Ho (@blogilates) on

„Понекогаш се гледам во огледалото и се прашувам како би изгледала кога би имала совршено тело, како оние што ги гледам во списанијата и на ‘Инстаграм’. Да не е 2018 година, како би изгледало моето идеално тело“, се прашуваше таа по објавувањето серија од шест обработени фотографии од нејзиното тело на својот блог.

Во времето во кое живееме сè повеќе се популарни големи задници и многу тенки половини, нов наметнат идеал за убавината што го пропагираат Ким Кардашјан, Ники Минаж и Амбер Роуз.

Забава

Гробница стара 4.400 години откриена во близина на Каиро

Објавено пред

Египетските археолози во близина на Каиро пронајдоа гробница стара 4.400 години. Гробницата е на свештеник од петтата династија на древниот Египет.

Во гробницата почива древен свештеник по име Вахти, а пронајдена е во Сахара во некропола јужно од Каиро, соопшти во саботата египетскиот министер за културно наследство, Калед ал-Анани.

Министерот додаде дека гробницата била исклучително добро сочувана и насликана. Ѕидовите на гробот се украсени со живописни сцени кои го прикажуваат сопственикот на гробницата и неговото семејство.

Гробницата содржи 18 ниши со 24 големи обоени статуи исклесани во карпа.

Египет во последниве месеци објави низа археолошки откритија со надеж дека ќе го заживее својот нестабилен туристички сектор, еден од главните национални извори на приходи.

Туризмот е нарушен од немирите што започнаа со масовното востание од 2011. година против долгогодишниот диктатор Хосни Мубарак.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Британец со измама го пропатувал светот без да потроши ниту една фунта

Објавено пред

Британец бил уапесен откако е утврдено дека крадел лозинки од вработени во туристички агенции, по што самиот си закажувал патувања чија вкупна вредност изнесува 44.000 фунти.

Станува збор за 28-годишникот Адам Грифитс кој посетувал туристички агенции и се распрашувал за цените на аранжманите, а прита внимателно следел што вработените прават и ги крадел нивните лозинки за регистрација во системот. Потоа Британецот самиот се логирал во системите и си резервирал патувања низ целиот свет, а на социјалните мрежи се фалел со фотографии од егзотичните екскурзии.

Меѓу другите места, Грифитс си резервирал престој во луксузниот хотел Бурж ал Араб во Дубаи и лет со прва класа, потоа патување на Сејшелите за себе и за своите пријатели итн.

Интересно, одбраната во судот изјавила дека тој по грешка си резервирал и патување кое вклучувало само појадок наместо целосна услуга, а бидејќи бил невработен и кај себе имал само една фунта, во таа ситуација дури и гладувал за да издржи до крајот на летувањето. Младиот Британец е осуден на две и пол години затвор.

Прикажи повеќе...

Hitech

Избрани најлошите шифри на интернет за 2018. година

Објавено пред

Американската компанија „SplashData“ ја објави традиционалната годишна листа – „Топ 100 најлоши лозинки“ што ги користат луѓето на нивните интернет профили.

Неприкосновен „шампион“ е познатата шифра 123456, додека второто место исто така припаѓа на една „инвентивна“ шифра, а тоа е англискот збор за лозинка односно „password“. Овие две шифри веќе пет години ги држат највисоките позиции, а како што стојат работите, тешко дека нешто ќе ги тргне од престолот.

Сепак, може да се заклучи дека корисниците стануваат пооригинални кога ги смислуваат своите лозинки, па оваа година на листата има три високо рангирани новитети: „princess“ (принцеза) која се наоѓа на 11. место, 666666 (14. место) и donald (23. место).

За изработка на оваа листа, од „SplashData“ ги проверувале податоците на повеќе од пет милиони хакирани профили на корисници од Северна Америка и Западна Европа.

Податоците до кои дошле покажуваат дека 10 отсто од хакираните профили користеле една првите 25 лозинки од оваа листа и дека дури 3 отсто од корисниците ја користеле победничката шифра – 123456.

Во продолжение, оваа е листата на 25 најлоши лозинки во 2018 година:

1. 123456

2. password

3. 123456789

4. 12345678

5. 12345

6. 111111

7. 1234567

8. sunshine (сонце)

9. qwerty

10. iloveyou

11. princess (принцеза)

12. admin

13. welcome (добредојде)

14. 666666

15. abc123

16. football (фудбал)

17. 123123

18. monkey (мајмун)

19. 654321

20. [email protected]#$%^&*

21. charlie (чарли)

22. aa123456

23. donald

24. password1

25. qwerty123

Целосна листа, на 100 најлоши лозинки за 2018. година, можете да ја погледнете тука.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија2 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија3 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ6 часа

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион21 час

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ24 часа

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија1 ден

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија1 ден

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион1 ден

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија1 ден

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија1 ден

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ1 ден

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија2 дена

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа2 дена

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Досие