Контакт

Забава

„Блумберг“: Проценетата вредност на „Сквид гејм“ е околу 900 милиони долари

Објавено пред

„Сквид гејм“ (Squid Game), најголемото лансирање на оригинална серија на „Нетфликс инк“, се проценува дека вреди речиси 900 милиони долари за стриминг-гигантот, објави „Блумберг њус“ доцна во саботата , повикувајќи се на бројки од внатрешен документ на компанијата.

Трилерот со девет епизоди, во кој натпреварувачи играат детски игри со смртоносни последици во обид да освојат 45,6 милијарди вони (52 милиони американски долари), стана меѓународен хит, откако беше лансиран минатиот месец.

Во споредба со проценетата нето-вредност, продукцијата на серијата чинеше само 21,4 милиони долари, тврди „Блумберг“.

Според извештајот, околу 132 милиони луѓе гледале најмалку две минути од серијата во првите 23 дена, со што лесно го срушија рекордот поставен од драмата „Бриџертон“, која беше стримувана од 82 милиони претплатници во првите 28 дена.

Нетфликс претходно објави дека серијата собра 111 милиони фанови, но „Блумберг“ вели дека тие бројки се базираат на малку постари податоци, што значи дека гледаноста сигурно се зголемила во меѓувреме.

„Нетфликс инк.“ одби да го коментира извештајот. Адвокат на компанијата за Блумберг рече дека би било несоодветно за Блумберг да ги открие доверливите податоци содржани во документите кои ги прегледал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Брајан Адамс додава рок нота на календарот на Пирели

Објавено пред

Шер, Рита Ора, Иги Поп, Џенифер Хадсон и други музички ѕвезди заземаат централно место во календарот на Пирели за 2022 година, претставен во понеделникот, а го направи канадскиот рокер и фотограф Брајан Адамс.

Сепак, 62-годишниот Адамс не можеше лично да го искаже својот став за календарот во Милано, откако беше позитивен на тестот за Ковид-19 по пристигнувањето во Италија минатата недела. Тој се приклучи на прес-конференција од далечина преку видео.

Наречен On The Road, календарот се обидува да прикаже еден ден од животот на музичар на турнеја.

На корицата е прикажана гитаристката и пејачка Ени Кларкс („Ст. Винсент“) како позира со Пирели-пик за гитара на јазикот. Има слики од Шер и Иги Поп во соблекувални, Рита Ора во када, раперката Савити турка количка за багаж, и Џенифер Хадсон опкружена со цвеќиња.

Раперот Бохан Феникс позира на пијано додека фотографијата на Грајмс е поставена во футуристички амбиент. Адамс, кој ги направи фотографиите во Лос Анџелес, Капри и Канада минатото лето, исто така се појавува.

„Со сите овие слики, фантазијата игра голема улога во обидот да се создаде нешто“, рече тој. „Бидејќи не сакате да биде буквално, сакате да биде гламурозно, но сепак дава впечаток како би можело да изгледа.

Откако пристигна во Милано минатата недела, Адамс соопшти дека повторно, втор пат за еден месец, е позитивен на Ковид-19. Оттогаш тој објави неколку фотографии, заблагодарувајќи им се на лекарите и медицинските сестри кои се грижат за него.

Адамс е најпознат по песните како Summer of ‘69, Heaven, Everything I Do I Do It for You.

Како фотограф, ги снимал Мик Џегер и Наоми Кембел, како и британската кралица Елизабета. Тој има објавено и книги со негови фотографии, вклучувајќи и една за повредени британски војници.

Прикажи повеќе...

Забава

Ченинг Тејтум се враќа за „Магичен Мајк 3“

Објавено пред

„Последниот танц на магичниот Мајк“ ќе биде третиот во серијалот филмови што  ги следи животите на неколку мажи стриптизери и сопственици на мали фирми, а Ченинг Тејтум („Слободно момче“, „Кингсмен: Златниот круг“) го глуми титуларниот лик.

Првиот филм, Magic Mike, чија премиера беше во 2012 година, беше лабаво базиран на искуствата на Тејтум како стриптизер. Вториот, Magic Mike XXL, излезе во кината во 2015 година, а потоа имаше мјузикл на Бродвеј, Magic Mike Live, отворен во 2018 година.

Претстојниот филм, „Последниот танц на магичниот Мајк“ (Magic Mike’s Last Dance), го најави Тејтум кој твитна фотографија од сценариото.

Во твитот е потврдено и дека филмот ќе се емитува исклучиво на „ХБО макс“, а ќе биде премиерно прикажан во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Вилијам проговори за своето ментално здравје кога бил пилот на воздушна амбуланта

Објавено пред

Принцот Вилијам проговори за стресот со кој се справувал додека бил пилот во службата за итна медицинска помош со хеликоптери.

Војводата од Кембриџ минатата недела официјално ја лансираше програмата Blue Light Together, која обезбедува пакет поддршка за ментално здравје за вработените во службите за итни случаи.

Принцот разговараше со нив за тоа како работата влијае на нивната ментална благосостојба и откри дека и тој имал проблеми кога бил пилот на хеликоптер за брза помош во воздушната амбуланта „Ист Англиан“ помеѓу 2015 и 2017 година.

Принцот Вилијам, кој има три деца – принцот Џорџ (8), принцезата Шарлот (6) и принцот Луис (3) – со неговата сопруга Кетрин, војвотката од Кембриџ, рече: „Во воздушната амбуланта секоја работа на која одев со деца, тоа навистина ме погодуваше психички многу.

„Се сеќавам на притисокот од некои повици во најстресни услови, понекогаш со трагичен исход. Се сеќавам на чувството на солидарност со мојот тим, заедно да го направиме најдоброто што можеме и да ја споделиме тежината на одговорноста.“

„Исто така, се сеќавам дека се враќав дома со стресовите и напрегањата кои ми тежеа и сакав да избегнам да го оптоварувам моето семејство со она што го гледав“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 час

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија2 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија2 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа2 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија15 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија15 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион16 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет16 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија19 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија20 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ20 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија21 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа23 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа23 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион23 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа1 ден

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Досие