Контакт

Забава

Бон Џови го отвори третиот ресторан во кој сиромашните ќе јадат бесплатно

Објавено пред

Џон Бон Џови докажа дека е повеќе од успешна поп-ѕвезда. Тој основа фондација со име ЏБЏ „Сол кичен“, која набргу ќе го отвори третиот ресторан за луѓе што немаат пари да си дозволат здрав и топол оброк. Овие луѓе може да дојдат во неговите ресторани и да јадат здрава храна без никакви осуди. Новиот ресторан ќе биде отворен во универзитетски кампус во Њу Џерси.

Бон Џови и неговата сопруга Доротеа Харли ја објаснија нивната инспирација за фондацијата и за тоа како воопшто го почнале тоа.

„Гладот не изгледа како што може да замисли окото на вашиот ум“, изјави Харли за Си-би-си.

„Тоа се луѓето во вашата црква. Децата одат на училиште со вашите деца. И мислам дека тоа беше око за многумина овде во заедницата што рекоа: ‘О, тука нема бездомници“.

 

View this post on Instagram

 

Thank you to everyone who came out for our 5th Annual Chili Cook-Off! Congratulations to our winners: 1st Place: New Jersey State Police – “Bad Medicine” 2nd Place: Lanoka Harbor First Aid – “Blaze of Glory” 3rd Place: Toms River Fire Dept., Company #1 – “The Boys on the Hill” We appreciate everyone coming out to support JBJ Soul Kitchen Toms River and all of the first responders who participated. Special thanks to Home Run Party Entertainment for providing free children’s activities and Zzak G. Applaud Our Kids Foundation Inc. for performing throughout the event. We look forward to seeing everyone again next year! #jbjsoulkitchen #tomsriver #chilicookoff #tomsriverlocal

A post shared by Soul Kitchen (@jbjsoulkitchen) on

Според нив, бездомноста е социјално табу, за кое, како што велат, не се зборува многу често. Поради оваа стигматизација, луѓето кои се бездомници или сиромашни не може да бараат помош и нема да добијат пристап до потребните ресурси, вели Џови.

Со цел да им се обезбеди здрава и квалитетна храна на луѓето во заедницата што имаат потреба од тоа, парот ја отвори својата прва кујна во 2011 година во Њу Џерси, која нема цени на менито.

Покрај тоа, гостите што може да си го дозволат јадењето, имаат можност да плаќаат и за оброкот на другите луѓе. Ако луѓето воопшто не може да платат, од нив се бара да волонтираат. Речиси целата работа ја прават волонтерите и најголем дел од храната е донирана.

Најновиот проект е наменет за студентите во Универзитетот „Рутџерс“, кои немаат време за здрава храна.

Бон Џови и неговата сопруга не планираат да застанат тука, сакаат да отвораат разни кујни сè додека има потреба за тоа.

Забава

(Видео) Вистинска Златокоса: Тинејџерка од Индија ја има најдолгата коса во светот

Објавено пред

Индијката Ниланши Пател ја одбрани титулата на тинејџерка со најдолга коса  во светот, па дури и го собори сопствениот рекорд кој изнесува 190 сантиметри.

Девојката од малиот град Модасе во индиската држава Гуџарат во 2019 година повторно доби сертификат на Гинисовата книга на рекорди, подобрувајќи го својот резултат од декември 2018 година кога косата ѝ била долга 170,5 сантиметри.

Пријателите и соучениците ја нарекуваат Златокоса според принцезата со долга коса од бајките на Грим. Ниланши Пател вели дека 11 години не била на фризер.

„Кога имав шест години, имав многу лошо искуство во локалниот фризерски салон. Оттогаш не се осмелував да ја потстрижам косата. Моите родители го почитуваа мојот избор “, објасни таа.

За да може да оди и да не се сопиња од сопствената коса кога е пуштена, седумнаесетгодишната Ниланши мора да носи високи потпетици.

Обично носи плетенка или ја свиткува косата, а проблеми има само кога плива, признава девојката која сака да стане инженер.

Прикажи повеќе...

Забава

Вучиќ во Давос не заборави да им купи подароци на своите деца

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, претстојува во Давос на Светскиот економски форум, каде се сретна со светските претставници, но не заборави на подароците.

Тој се пофали на Инстаграм што им купил на своите деца, за време на престојот во Давос. На својот профил објави фотографија од продавница со сувенири.

„Од продавница за сувенири-спомен од Давос, чаша и тоблероне за Милица и Данило, кадифен волк за Вукан“ напиша претседателот на Србија.

Прикажи повеќе...

Забава

Памела Андерсон се омажи за човекот што ја сакал 35 години

Објавено пред

По неколку децении врска, Памела Андерсон и продуцентот Џон Петерс стапија во брак.

Петтата венчавка на Памела Андерсон, но и на Питерс, се случила во тајност на приватна церемонија во Малибу.

„Двајцата многу се сакаат. Тоа е голема холивудска романса“,кажал нејзиниот публицист потврдувајќи ја веста.

Нивниот прв состанок се случил во 1980-тите години за на крајот да завршат заедно, а Памела го потврдила тоа на „Инстаграм“ едноставно пишувајќи „Среќен живот“.

View this post on Instagram

❤️ happy life

A post shared by The Pamela Anderson Foundation (@pamelaanderson) on

„Има убави девојки насекаде. Можев да одбирам, но 35 години ја сакав само Памела“, изјавил Петерс за „Холивуд рипортер“.

Петерс ја започнал својата кариера како фризер за да стигне до продуцент на филмот „Ѕвездата е родена“.

„Таа ме прави див на позитивен начин. Ме инспирира. Јас ја заштитувам и ја третирам онака како што заслужи“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет3 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет3 часа

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет3 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија3 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура15 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет16 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт16 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет17 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион19 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет21 час

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија22 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија23 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија24 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија1 ден

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет1 ден

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Досие