Контакт

Забава

Британските туристи се мачат со имињата на Птуј и Скопје

Објавено пред

Неодамнешно истражување покажа дека името на словенечкото гратче Птуј е најтешко за изговор за британските туристи, односно 92 отсто од нив не можат правилно да го изговорат. Повеќето од испитаниците го кажувале како „Пут-ој“ .

Истражувањето спроведено од агенцијата Bolsover Cruise Club покажа дека Британците се мачат и со изговор на португалскиот Гимараеш (88%), Риека (84%), Скопје (80%) и Оахака во Мексико (76%).

Резултатите од студијата покажале дека туристите имаат проблем со изговорот на грчки називи и дека грчкиот јазик е најтежок за оние кои доаѓаат од англиско говорно подрачје, а потоа следат словенските јазици, како и шведски и дански. Предизвикувачки јазици за странците се и словенечки, македонски и унгарски, поради големата разлика во граматиката и вокабуларот.

Забава

Џони Деп повторно соло

Објавено пред

И покрај тоа што се разведоа пред три години, Џони Деп и Амбер Херд сè уште не ги расчистиле односите. Освен тоа, славниот актер решил да ја тужи Херд поради измама во износ од 50 милиони долари, но тоа не ја спречило да продолжи да го повикува јавно за насилство во бракот.

На почетокот на годината Деп беше фатен во страсна прегратка со тогаш непозната убавица во хотел во Белград. Набргу потоа беше откриено дека таа е руска го-го танчарка Полина Глен, а странските медиуми тогаш тврдеа дека Џони планирал да се ожени со неа.

Сепак, љубовната среќа не траеше долго.

Се чини дека постојаниот притисок врз нејзиниот партнер и животот под лупа на јавноста ѝ здосадил на згодната бринета, па таа се иселила од нивниот заеднички стан во Лос Анџелес. Според странските медиуми, Глен решила да го напушти Деп и да се врати во родниот Санкт Петербург.

Прикажи повеќе...

Забава

Изгледот на Кејт ги загрижи Британците

Објавено пред

Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (37), е една од модните икони на 21 век, а освен тоа, таа многу внимава да не добие некој килограм повеќе. Сепак, со најновиот изглед, таа ги загрижи Британците затоа што е многу слаба, пишува „Дејли мејл“.

Иако носеше широко здолниште и палто какво што обично носат жени кои сакаат да сокријат вишок килограми, сепак можеше да се види колку е слаба. Поради тоа почна да се зборува дека нешто се случува со неа. Постојат неколку теории почнувајќи од онаа дека се работи за стрес до таа дека Кејт, всушност, страда од хипертироидизам, болест на тироидната жлезда, поради која постојано губи тежина без оглед на количината на калории што ја внесува во организмот.

Сепак, има и такви кои, секој пат кога Кејт ќе промени нешто на себе, било да е тоа нијанса на косата или конфекциски број, шират гласови дека е бремена.

Но, се чини дека шпекулациите за бременоста на војвотката се неточни со оглед на тоа што таа се појави на насловната страница на „Пипл“ заради многуте кралски обврски што ги има во моментот.

Прикажи повеќе...

Забава

Југo на списокот со најлоши имиња на бебиња во Велика Британија за 2019 година

Објавено пред

Порталот „Парентс“ состави список со најлоши имиња за момчиња и девојчиња и изрази надеж дека тие нема да се најдат на списокот со најпопуларни имиња в година за доброто на општеството и на самото дете.

На неславниот список со имиња на момчиња, покрај Аксис, Менсон (кое секогаш се поврзува со бруталниот сериски убиец) или Клитус (што секогаш асоцира на ликот од Симпсонови), се најде и името Југо.

Интернет-порталот објаснува дека името Југо е создадено според легендарниот лош автомобил направен од откачен производител.

„Дали сакате вашето сакано бебе да се вика така?“, ги прашува порталот потенцијалните родители.

Другите машки имиња на оваа листа се кралот Месија, Данџер (опасност) и Пинчиз.

Што се однесува до имињата на девојчињата, во списокот нема ниедно што асоцира на стара Југославија, но и тие се доволно бизарни.

На списокот со најлоши женски имиња се најдоа Шеј (срамежлив), Мател (по примерот на производителот на барби-играчки), Вегас и многу други.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија13 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија15 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија19 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија19 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија19 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија20 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет21 час

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет22 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија23 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија24 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија1 ден

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет1 ден

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет2 дена

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија2 дена

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет2 дена

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет2 дена

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија2 дена

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион2 дена

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие