Контакт

Забава

Британски паб ги исфрла француските и германските пијалаци од понудата

Објавено пред

Компанијата „Џеј Ди Ведерспун“, која поседува синџир на пабови и која е основана од истакнат приврзаник на брегзитот, соопшти дека ќе прекине со продажба на француски и германски пијалаци и дека ќе ги замени со пијалаци од земји надвор од Европската Унија.

Компанијата навела дека од 26 септември повеќе нема да ги служи т.н. јегербомби шотови. Коњаците „Курвазје“ и „Хенеси“ ќе бидат заменети со марки од Велика Британија и Австралија.

Во 880 пабови кои припаѓаат на синџирот ќе биде забранета продажбата на францускиот шампањ и германското пченично пиво.

Претседателот на компанијата, Тим Мартин, рекол дека новите производи ќе бидат поевтини.

Фунтата изгуби повеќе од 10 отсто од вредноста во однос на еврото откако Британија одлучи да излезе од ЕУ во 2016 година, што доведе до поскапување на увозните производи.

Забава

Кијану Ривс подготвен за нова љубов

Објавено пред

53-годишниот Кијану Ривс е славен во целиот свет и има милиони долари на банкарска сметка, но кога станува збор за неговиот приватен живот, тој немаше многу среќа.

Неговиот татко го напуштил кога имал само три години, а подоцна дознал дека страда од дислексија. Со само 23 години, тој го загуби својот најдобар пријател, актерот Феникс Ривер кој се предозирала, а неговата девојка Џенифер Саим, една година подоцна, родила мртва ќерка Ава во 8-миот месец од бременоста. Потоа двојката се разијде, а по една и пол година од прекинот Џенифер загина во сообраќајна несреќа.

Поради сето она што го проживеа на љубовен план, актерот постојано истакнуваше дека токму затоа не сака сериозна врска ниту деца.

Кијану најде спас во работата, и во моментов се наоѓа на сетот на новото продолжение на филмот „Џон Вик”. За 2019 година, веќе има шест најавени проекти, но тој најде време за дружење со мистериозната жена со која тој беше фатен од папараците во Беверли Хилс. Иако се обидел да се сокрие под капата, тој не успеал да го направи тоа, па набргу потоа се појавија коментари дека актерот конечно ја пронајде својата љубовна среќа.

Прикажи повеќе...

Забава

Откриени насипи со термити во Бразил на површина колку Велика Британија

Објавено пред

Истражувачите открија огромен комплекс од 200 милиони насипи со термити во североисточниот дел на Бразил, кој може да датира од пред 4.000 години и опфаќа површина колку Велика Британија.

Иако се видливи на Google Earth, конусните насипи, од кои некои се високи до 10 метри, во голема мера се скриени од погледот со густи и трнливи шуми.

,,Овие насипи биле формирани од еден вид термит кој ископал распростанета мрежа на тунели кои му овозможиле пристап до трулите листови за да јадат безбедно и директно од земјата”, вели истражувачот Стивен Мартин од британскиот Универзитет Салфорд.

,,Количината на ископана почва е еквивалентна на 4 000 големи пирамиди во Гиза и претставува една од најголемите структури изградени од еден вид на инсекти”, додава тој.

Прикажи повеќе...

Hitech

Новиот Самсунг „галакси С10“ ќе има верзија и со рамен екран

Објавено пред

Корејската компанија „Самсунг“ планира на почетокот од следната година да претстави нови модели на мобилни телефони од серијата „галакси С“. За разлика од актуелните С9 и С9+, моделот С10 ќе има три различни верзии од кои две ќе имаат закривен, а една рамен екран.

Големината на екранот не би требало да се разликува од моделите на С9 серијата. Така, помалите модели ќе го задржат екранот од 5,8 инчи, додека поголемите ќе имаат дијагонала од 6,2 инчи. Моделот со рамен екран се очекува да има екран од 5,8 инчи.

Во однос на екраните, треба да се наведе и дека за новата „галакси с10“ линија, „Самсунг“ подготвува нова генерација на OLED екрани за кои се користи работниот назив – M9. Според изворите, за изработка на M9 екраните се користат нови форми на органски материјали од кои некои ќе бидат набавени и од нови фабрики – црвените ќе ги испорача американската Dow Chemical, а сините материјали SFC Chemicals, исто така од САД.

Со тоа без ангажман остануваат Duksan Neolux (црвени) и Idemitsu (сини), кои ги обезбедуваа наведените материјали за производство на органски светлосни диоди во М8 екраните користени кај С9, С9+ и Ноут 9. Зелениот материјал за изработка на OLED екраните ќе продолжат да го обезбедуваат Nippon Steel и Samsung SDI.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија1 час

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија2 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Македонија2 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија2 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет3 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет3 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија3 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија13 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија15 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија17 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија18 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized20 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија20 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски21 час

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија22 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски22 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија1 ден

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет1 ден

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Досие