Контакт

Забава

„Бургер кинг“ му понуди работа на принцот Хари

Објавено пред

„Бургер кинг“ (БК), глобален синџир на ресторани за брза храна, нуди позиција асистент во продажба за 35-годишниот британски принц, откако тој и неговата сопруга, војвотката Меган, минатата недела објавија дека се повлекуваат од „високите кралски должности “ и планираат да станат „финансиски независни“.

„Бургер кинг Аргентина“ беше прв што му пристапи на војводата од Сасекс, соопшти извор од компанијата на „Твитер“. „Дознавме дека принцот и војвотката решиле да се откажат од своите улоги во монархијата и ќе работат на тоа да станат финансиски независни.“

„Значи, ние имаме предлог за вас: Како и илјадници други луѓе, направете ги вашите први чекори во светот на работата со нас“, стои во понудата на компанијата.

„Знаете дека круната ќе ви одговара совршено. Исто така, по толку години живеење како војводи, време е да почнете да јадете како кралеви.“

 

„Бургер кинг САД“ подоцна се надоврза со друга објава: „Ова кралско семејство нуди работни места со скратено работно време“.

Минатата недела парот – кои заедно го имаат осуммесечниот син Арчи – предизвикаа мешаница во кралското семејство кога најавија дека планираат да почнат нов живот на релација Британија-Канада.

„Имаме намера да се повлечеме како високи членови на кралското семејство и да работиме за да станеме финансиски независни, истовремено и понатаму целосно да го поддржуваме Нејзиното Височество кралицата. Сега планираме да го балансираме нашето време помеѓу Велика Британија и Северна Америка, продолжувајќи да ја почитуваме нашата должност кон кралицата, Комонвелтот и нашите покровители“, стои во соопштението на принцот Хари и неговата сопруга.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Да се знае кој е кој – Бред Пит со беџ на кој пишува за што е номиниран

Објавено пред

Бред Пит и неговиот добар другар Леонардо Дикаприо во понеделникот беа заедно на свечен ручек во Холивуд на кој присуствуваа номинираните кандидати за Оскар.

Бред (55) на себе имаше преголем сив костум, а Леонардо (45) се реши за класичен црн во комбинација со снежно бела кошула.

И без оглед на фактот дека повеќето знаат кој е Бред Пит, актерот на реверот имаше беџ на кој го пишуваше неговото име и категоријата во која е номиниран.

„Бред Пит. Актер во Споредна улога, Беше еднаш… во Холивуд, ОСКАРИ“ пишува на беџот.

Номинираните за 92-те Оскари во понеделникот се собраа во балската сала „Реј Долби“ во Холивуд на традиционален годишен ручек за номинирани кандидати. Одзивот беше голем како и обично, а настанот оваа година започна со момент на молчење за Коби Брајант, неговата ќерка Џијана и седум други жртви на хеликоптерска несреќа што се случи во неделата.

Ова е прв пат традиционалниот ручек да се одржува во Реј Долби.  Претходно, ваквите средби се случуваа во Беверли Хилтон, но поради скратената сезона на Оскарите, свечениот настан мораше да се пресели.

Oscar 2020 Class Photo

 

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Блејк Лајвли – бомба во разголен фустан од црно кадифе

Објавено пред

Блејк Лајвли неодамна на својот Инстаграм сподели драга меморија – фотографија на жена со затегнат стомак –  а пет месеци по породувањето нејзината фигура е феноменална.

Мајката на три деца сè уште изгледа како „нокаут“ на промоцијата на својот нов филм, акционата драма The Rhythm Section, кој својата премиера ќе ја има на 31 јануари.

Таа во понеделникот облече елегантен разголем фустан од црно кадифе и кожа додека присуствуваше на промоцијата во Њујорк.

The Rhythm Section е британско-американска трилер-акција во режија на Рид Морано, заснован на истоимениот роман на Марк Бурнел. Во филмот глумат Блејк Лајвли, Џад Лоу и Стерлинг Браун.

На црвениот тепих ја придружуваше вториот протагонист во филмот, Џад Лоу, чиј лик помага таа да стане машина за убивање.

Прикажи повеќе...

Забава

Марго Роби е толку убавa што дури ни трагите од замор не го расипуваат впечатокот

Објавено пред

Австралиската актерка Марго Роби (29) работеше на три филма последниве месеци, а за филмот „Тие се бомби“ ја доби втората номинација за „Оскар“ .

Русокосата убавица е снимена на пат кон аеродром и уште еднаш докажа дека изгледа фантастично и без шминка.

Сепак, на лицето на актерката се забележува замор, што не изненадува бидејќи таа беше преокупирана со правење хитови, како „Беше еднаш во Холивуд“, „Тие се бомби“ и Birds of Prey, а заработи уште една номинација за престижната награда „Оскар“.

На 92. доделување на 9 февруари 29-годишната актерка ќе се натпреварува за првата златна статуетка во својата кариера во категоријата најдобра споредна актерка за улогата во филмот „Тие се бомби“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија1 час

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ2 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура2 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет3 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет4 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет4 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет4 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија17 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ20 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија20 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија22 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија22 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија23 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија23 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија24 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија24 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет24 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија1 ден

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Досие