Контакт

Забава

Вакцината против грип дејствува и како лек против ракот

Објавено пред

Сезонската вакцина против грип, кога ќе се вбризга во ткивото на туморот, делува како имунотерапија и значајно го забавува неговиот развој, покажало најновото истражување во медицината.

Идејата дека клетките на ракот може да бидат уништени со дизајнирани вируси некогаш беше многу популарна во медицината. Планот беше да се модифицираат вирусите на таков начин што тие само ги напаѓаат клетките на ракот. Вирусите за време на нивниот развој често ги уништуваат клетките во кои тие се размножуваат, со цел да продолжат да се шират низ телото, па се претпоставуваше дека модифицираните вируси можат да ги уништат клетките на ракот.

Некои прелиминарни истражувања дале оптимистички резултати бидејќи, како што се наведува, некои големи тумори исчезнуваат речиси целосно.

Сепак, резултатите не биле конзистентни и имало некои компликации. Еден од проблемите е што одбранбениот систем на пациентот реагирал на вирусите и развил имунитет кон нив, така што истата техника може да се користи само еднаш. Покрај тоа, дел од смртта на клетките на туморот се покажало дека се должи на одбранбениот систем, а не на вирусите.

Сепак, бројни студии покажале дека вирусите би можеле да бидат вклучени во борбата против туморите, преку активирање на одбранбениот систем. На пример, некои студии покажале дека инфекциите со вирусот на грип и вакцинациите подоцна го забавуваат почетокот на развојот на туморот.

Забава

Мадона пишува филм со сценаристката Дијабло Коди

Објавено пред

Мадона носи промени во својата музичка кариера, но таа не ги напушта ниту своите кинематографски амбиции.

Поп-иконата, која ќе наполни 62 години следната недела, се појави на „Инстаграм“ минатиот петок со видео на кое се гледа како напорно работи со Дијабло Коди, сценаристка која доби „Оскар“ за најдобро оригинално сценарио за филмот „Џуно“ (2007).

Во црно-белиот видеоклип Мадона седи на софа, а Дијабло (42) пишува на лаптоп. Иако со ова навестува дека пишува филм со сценаристката оскаровка, не открива детали на таа тема.

Кралицата на попот неодамна беше на насловните страници по одлуката да ја напушти издавачката куќа „Интерскоп“ поради нов договор за снимање со „Ворнер рекордс“, каде што всушност почна првпат.

Во опис на клипот таа напиша: „Кога си заглавен дома со повеќекратни повреди, што правиш? Пишуваш сценарио со Дијабло Коди за…?“ Пред прашалникот Мадона додаде емотикон отворена книга, проследен со симболи што се однесуваат на правење филмови и музика.

Ова, се разбира, може да доведе до многу шпекулации – како, на пример, Мадона можеби презема контрла и влегува во новиот тренд на музички биографии и избира да напише свој филм-биографија пред некој друг да го стори тоа.

Слични филмови за музичките легенди Фреди Меркјури („Боемска рапсодија“) и Елтон Џон („Рокетмен“) заслужија пофални критики, како и „Оскари“, а во подготовка се и филмски биографии за sвездите Арета Френклин и Витни Хјустон.

Прикажи повеќе...

Забава

Кардашијан и Вест слетаa во Мајами по одморoт во Доминиканската Република

Објавено пред

Ким Кардашијан се обидува да го спаси бракот со Канје Вест откако случки од нивниот приватен живот станаа јавни кога тој проговори за нив на митинг од неговата претседателска кампања во Јужна Каролина минатиот месец.

Сопружниците и нивните четири деца беа видени како излегуваат од приватниот авион, кој слета во неделата наутро, по седумдневното патување во Доминиканската Република.

„Ким и Канје се сложуваат. И двајцата изгледаат многу посреќни сега,“ извор близок до парот изјави за „Пипл“ по нивното враќање во САД.

Претходно локалните медиуми коментираа дека нивниот брак е во голема криза и дека тие одлучиле да отпатуваат во обид да ги решат брачните проблеми далеку од очите на јавноста.

Ким се обидува да најде начин да го спаси бракот со на 43-годишниот рапер на одмор во Пунта Кана, коментира „Пипл“. Весникот цитира извори кои тврдат дека таа е „исцрпена“ од стресот да се справи со биполарните епизоди на сопругот, како и од обврската да се грижи за нивните деца.

Истите извори велат дека Канје одбива да се откаже од претседателската трка и малата веројатност за освојување на највисоката функција на изборите во ноември. „Ким не е среќна поради ова, но тоа не е нејзиниот фокус.“

Прикажи повеќе...

Забава

Бон Џови ја продаде куќата на Флорида и си купи нова двојно поскапа

Објавено пред

Пејачот Џон Бон Џови бргу реагира на пазарот на недвижности. Тој продаде една од своите куќи и истиот ден склучи договор за купување уште пораскошна хациенда, само неколку милји подалеку.

58-годишниот рокер ја финализира продажбата на својата куќа на Палм Бич, Флорида, за цена од 20 милиони долари, а само неколку часа подоцна, купи огромна куќа со поглед на океан за цена од 43 милиони долари, објави „Ријал дил“.

Бон Џови ја купи неодамна продадената вила во 2018 година за 10 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите со кои, полициските униформи ќе добијат...

Свет2 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија2 часа

Министерот Адеми се излечи од коронавирус

Министерот за образование, Арбер Адеми соопшти дека се излечил од ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со COVID-19! По две негативни последователни...

Свет3 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Македонија3 часа

Денеска ќе се одлучува за почетокот на учебната година

Комисијата за заразни болести и Министерството за образование и наука денеска ќе одлучуваат како ќе почне учебната година од септември...

Регион4 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија4 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет15 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија15 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија16 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион19 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија20 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет20 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион22 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија24 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет1 ден

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Досие