Контакт

Забава

(Видео) Актерот Џон Војт: Борбата против Џо Бајден е борба против сатаната

Објавено пред

Добро познатиот холивудски актер Џон Војт (81), таткото на Анџелина Џоли, никогаш не ја криел поддршката за Доналд Трамп. Борбата против победата на Џо Бајден на претседателските избори тој ја нарече „најголемата борба од граѓанската војна“, објави Би-би-си.

„Ова е борба на праведните против сатаната. Да, сатана“, рече Војт.

Актерот и силен приврзаник на Трамп синоќа на својот „Твитер“ објави видео од една минута и 47 секунди, во кое инсистира на тоа дека Трамп е вистински победник на изборите и дека неговото признавање како такво е „најголемата борба од Граѓанската војна“.

Војт одбива да ги признае резултатите од претседателските избори.

„Стојам тука со целото мое чувство како и јас: згрозен од оваа лага дека е избран Бајден. Како сите да не ја знаеме вистината“, вели актерот.

Забава

Женско реално шоу прогласено за ТВ-програма на годината во Кина

Објавено пред

Откако со недели е главна тема на разговор на нацијата, популарното кинеско реалити-шоу Sisters Riding the Winds and Breaking the Waves доби ново признание, пренесуваат локалните медиуми.

Телевизиското шоу во кое настапуваат 30 женски ѕвезди на возраст над 30 години беше прогласено за најдобра програма на годината на 21-то доделување на China Video Awards 2020, кинеско годишно признание што го спонзорира магазинот „Њу викли“ со седиште во Гуангдонг.

„Како одлично шоу со прекрасни изведби, програмата успешно го доловува бурното емоционално прикриено чувство на стрес кај современите жени, зборува за нивната анксиозност и храброст да се спротивстават на општествената пристрасност кон возраста и полот,“ велат членовите на жирито.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Мадс Микелсен ќе го замени Џони Деп во новиот „Фантастични ѕверки“

Објавено пред

Данскиот актер Мадс Микелсен е избран да го замени Џони Деп во претстојниот трет филм во серијалот „Фантастични sверки“, соопшти во средата „Ворнер брос“.

Микелсен (55), кој е познат по улогата на серискиот убиец Ханибал Лектор во американската телевизиска серија „Ханибал“, ќе го игра злобниот волшебник Гелерт Гринделвалд во спиноф-филмот на авторката на Хари Потер, K. К.  Роулинг.

Деп беше принуден да ја напушти улогата на почетокот на овој месец кога изгуби случај за клевета во Велика Британија против весникот „Сан“ во врска со статија за наводно семејно насилство.

Деп, кој претходно почна со продукцијата на третиот филм „Фантастични sверки“ во Лондон, откри дека од „Ворнер“ побарале од него да замине.

Прикажи повеќе...

Забава

БТС ја доби првата Греми-номинација за К-поп бенд

Објавено пред

Јужнокорејскиот бенд БТС во вторникот ја освои првата номинација за „Греми“ за К-поп бенд (корејски поп-бенд), со што светската сензација е чекор поблиску до освојувањето на музичката награда.

Од нивното деби во 2013 година, седумчлениот бенд е предводник на јужнокорејската поп-музика, а неодамна со песната „Динамит“ го забележа својот прв хит-сингл број еден на топ-листите на „Билборд“ во САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за БГНЕС предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија17 минути

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ2 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија2 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија3 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет3 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет3 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија14 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија15 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија16 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет17 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен18 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија21 час

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија23 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија23 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура24 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија1 ден

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Досие