Контакт

Забава

(Видео) Англискиот булдог Заза е најгрдото куче во светот

Објавено пред

На традиционалниот натпревар за најгрдо куче во светот, што се одржа во Калифорнија, победи англискиот булдог Заза.

Нејзината сопственичка Меган Мрејнард од Минесота ќе добие награда од 1 500 долари.

Деветгодишната Заза ги засени останатите натпреварувачи. Кучињата на овој светски натпревар, кој се одржува 30 години, ги покажуваат своите несовршености – некои од нив се без влакна, а други имаат долги исплазени јазици. Тие со своите сопственици дефилираат по црвен килим, а ги оценува стручно жири.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Гвинет Палтроу на луксузен одмор со сопругот

Објавено пред

Актерката Гвинет Палтроу и сопругот Бред Фалчук накратко го напуштија својот дом во Лос Анџелес и отпатуваа на одмор на едно живописно место во сојузната држава Њујорк.

А во средата, таа не издржа да не го покаже прекрасниот поглед на езерото Саранац

48-годишната ѕвезда сподели фотографија на својот „Инстаграм стори“ на која се гледа како седи на масата со својот појадок сервиран на платформа над водата, на работ на езерото, со поглед што го одзема здивот.

Пред масата се протега езеро и недопрена шума, а небото е медитативно и облачно.

Гвинет ја означи фотографијата, откривајќи дека престојува во луксузниот хотел The Point, кој се простира на површина од 75 хектари покрај езерото.

„Поинт“ е еден од ресортите кој таа го препорачува на својата велнес веб-страница „Гоп“, па затоа беше логичен избор парот да дојде тука откако ќе го прослави нејзиниот 48-ми роденден.

Прикажи повеќе...

Забава

Бред Пит сака Џилијан Арменанте да сведочи на судењето за старателство

Објавено пред

Правниот тим на хоивудската ѕвезда Бред Пит , наводно, планира да ја повика Џилијан Арменанте –  актерка која глумеше со Анџелина Џоли во драмата Girl, Interrupted – да сведочи на претстојното судење за старателство на поранешната славна двојка.

Списокот на сведоци за Пит, поднесен на 21 септември, вклучува терапевт, чувар и бројни психолози, пишува „Ју-ес викли“.

Пит исто така ќе сведочи, а неговите адвокати вкрстено ќе ја испрашуваат Џоли, тврди сајтот.

Според истиот извор, судењето за старателство над нивните шест деца треба да се одржи од 5 до 23 октомври.

Поранешната двојка е заглавена во горчлива битка за старателство уште од разделбата во 2016 година, а тензиите меѓу нив ескалираа до тој степен што тие веќе не одат на семејна терапија пред судењето за старателство закажано за следниот месец.

Прикажи повеќе...

Забава

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, вели дека нејзините изјави не се контроверзни

Објавено пред

Меган Маркл, војвотката од Сасекс, изјави дека нејзините јавни коментари честопати биле погрешно протолкувани од критичарите и дека не биле контроверзни.

Меган, родена во Америка, ги повика луѓето да промовираат позитивност на интернет и заедно со својот сопруг, принцот Хари, ги охрабри Американците да гласаат на претседателските избори во ноември. Тоа предизвика реакција во некои кругови затоа што кралското семејство на Велика Британија традиционално не се впушта во политика.

Како одговор на прашање на самитот на најмоќни жени, во организација на магазинот „Форчн“, Меган рече дека се обидува да биде автентична во коментарите во јавноста и дека нејзините ставови честопати се погрешно сфатени.

„Ако погледнете назад во она што сум кажала, навистина е интересно бидејќи тоа што се чини инфламаторно е толкувањето на луѓето за тоа“, рече Меган. „Но, ако го слушате она што јас всушност го велам, тоа не е контроверзно“.

Во вторникот Меган ги охрабри луѓето да избегнуваат „кликнување“ на дезинформации на интернет и да пријавуваат коментари кои не се вистинити, особено во периодот пред изборите во ноември.

Хари и Меган сега живеат во Јужна Калифорнија откога во март се повлекоа од своите кралски улоги за да создадат нови кариери. Тие се иселија од Велика Британија во услови на непријателски настроени медиуми.

Минатиот месец парот потпиша договор со стриминг-гигантот „Нетфликс“ за да продуцира филмови и ТВ-серии.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и искрено сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Регион1 час

Пациент во Хрватска починал затоа што му било инјектирано средство за дезинфекција

Претседателката на Управниот одбор на болницата во Чаковец, Соња Тошиќ-Грлач, изјави дека пациентот на хемодијализа починал откако по грешка му...

Топ2 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Свет3 часа

Навални: Тврдам дека зад труењето стои Путин

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, за германски „Шпигел“ изјави дека не се сомнева дека рускиот претседател, Владимир Путин, стои зад...

Македонија3 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија4 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија17 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион23 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија24 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија24 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 дена

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Досие