Контакт

Забава

(Видео) Во Париз со часови се чека за влез во подземните гробници, забранет влез во тунелите за деца и луѓе со срцеви заболувања

Објавено пред

Вљубениците на катакомбите бараат скриени влезови во подземната мрежа на тунели, обидувајќи се да се спуштаат низ канализација и подруми на стари куќи. Околу 20 метри под плоштадите и улиците, бетон, бучавата и сјајот на Париз, се наоѓаат поземни гробници кои датираат  од крајот на 18 век, меѓусебно поврзани со тесни ходници.

Со цел да се ослободат од пренатрупаните гробишта во Париз и да се спречи ширењето на инфекции и зарази, властите одлучиле дека коските од заедничките гробници треба да се пренесат токму тука во овие подзамни гробници, па се претпоставува дека денеска тука има околу 6 милиони останки. Меѓу нив се и некои од важните имиња на Француската револуција.

Во текот на Втората светска војна ваквите тунели се користеле за тајни средби и непречено движење, а денес приказната е дека тука живеат припадници на криминална група.

Сепак, и покрај сето тоа, младите луѓе во Париз се обидуваат да најдат начини да го заобиколат главниот влез, и често се обидуваат да влезат во подземни тунели, и најчесто ги користат канализациските отвори, па дури понекогаш пробуваат и низ подрумите на старите куќи.

Оние пак кои сакаат тоа да го напраат на легален начин треба да одат на плоштадот „Denfert-Rocherau“ каде што ќе бидат пречекани со предупредување дека доле има „мртви луѓе, па ако не се плашите од духовите од минатото, можете да поминете низ само дел од париските тајни“.

За влез во тунелите се чека со часови, а лушето се спуштаат низ пат кој се направен од 130 подземни скали. Инвалидите, луѓето со проблеми со срцето или белите дробови, како и децата, имаат забранет влез во тунелите. Исто така, пред влегувањето луѓето се предупредуваат да си понесат и јакна бидејќи температурат во тунелите е постојано иста, односно таа изнесува 14 степени целзиусови.

Забава

Милијарди млади се во опасност од губење на слухот

Објавено пред

Адолесцентите обожаваат да слушаат гласна, па дури и прегласна музика, а токму поради тоа, како што предупреди Светската здравствена организација, околу една милијарда млади луѓе се во опасност да го изгубат слухот.

Агенцијата на Обединетите нации истакнува дека речиси половина од младите луѓе меѓу 12 и 35 години слушаат музика на мобилни телефони, додека околу 40 проценти од тинејџерите се изложени на прегласни звуци во клубовите и кафулињата.

Мобилниот телефон оптимално обезбедува гласност меѓу 75 и 136 децибели, а истражувањата покажале дека младите своите омилени песни ги слушаат со гласност од 75 до 105 децибели. Во ноќните клубови нивото на бучава е од 104 до 112 децибели.

„Се обидуваме да ја подигнеме свеста кај младите за прашањето за кое не зборуваме многу, а чии последици можат да бидат многу штетни“, истакна директорот на СЗО за превенција од повреди, доктор Ејтен Круг.

Тој смета дека на возрасните мора да им се укаже на важноста да ги оттргнат тинејџерите од гласно слушање музика.

Прикажи повеќе...

Забава

Пензионери уапсени на крузер поради меѓународен шверц на кокаин

Објавено пред

Постара брачна двојка е уапсена поради тоа што поголема количина кокаин била запленета во нивниот багаж по крстарење од Карибите до Европа.

Седумдесетгодишна жена и нејзиниот две години постар сопруг се уапсени  откако во нивната кабина била пронајдена голема количина  кокаин. Тие биле уапсени по дојава, откако бродот на компанијата Marco Polo of Cruise & Maritime Voyages пристигнал на пристаниште во Лисабон.

„Уапсен е постар пар кој превезувал дрога на линија што пренесувала патници од Карибите до Европа. Тие се обвинети за меѓународна трговија со дрога“, соопшти португалската полиција.

Инаку, по извештајот што го добила португалската полиција, неколку полицајци се преправиле како патници, по што постарата двојка конечно била уапсена во португалската престолнина.

Прикажи повеќе...

Забава

Објавена листа на европски градови со најголем сообраќаен метеж

Објавено пред

Во голем број европски метрополи сообраќајниот метеж е најголемиот проблем за возачите, а неодамна беше изработена и листа на главни градови во кои се создава најголем сообраќаен застој.

Според листата на INRIX, Москва се соочува со најголеми сообраќајни метежи, па така во 2017 година возачите минале 91 час чекајќи во застои.

Ситуацијата не е подобра ниту во Лондон, како и во Париз, градови кои се на второто и третото место на оваа листа. Во претходната година возачите во британскиот главен град минаале 74 часа на улиците, додека таа бројка во Париз изнесува 69 часа.

Истанбул е на четвртото место на листата, Осло на петтото, а комплетната листа погледнете ја подолу.

Москва 91 час
Лондон 74 часа
Париз 69 часа
Истанбул 59 часа
Осло 46 часа
Берлин 44 часа
Мадрид 42 часа
Брисел 39 часа
Рим 39 часа
Варшава 35 часа
Стокхолм 34 часа
Луксембург 33 часа
Даблин 30 часа
Амстердам 30 часа
Братислава 29 часа
Берн 28 часа
Прага 24 часа
Копенхаген 24 часа
Хелсинки 24 часа
Будимпешта 24 часа
Лисабон 22 часа
Љубљана 21 час

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа44 минути

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што...

Свет2 часа

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски4 часа

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток4 часа

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток5 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток6 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток8 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија9 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија9 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток10 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија10 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија11 час

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа12 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет13 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија14 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа1 ден

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Досие