Контакт

Забава

(Видео) Град стар 12 илјади години наскоро ќе исчезне под вода

Објавено пред

Неолитските пештери, градбите со карактеристична боја на мед и минарињата од 15. век кои ги красат живописните улици на град што важи за „жив музеј“ засекогаш ќе исчезнат под вода, пренесуваат турските медиуми.

Со цел да се спаси сè што може од овој историски град, Турците веќе преселиле амам од 12. век тежок 1 500 тони, а покрај древните бањи од загрозениот град Хасанкејф се преместуваат и други споменици, на безбедна локација оддалечена околу три километри.

Градот стар 12 000 години се наоѓа на брегот на реката Тигар во турската провинција Батман. Експертите предвидуваат дека ќе исчезне до крајот на годинава поради поплава, како резултат на изградба на брана што е започната пред 12 години, а е дел од проект за создавање на хидроелектрани и индустриски зони, со цел зајакнување на образовните и инфраструктурни ресурси во регионот.

Хасанкејф се наоѓа на нешто помалку од 100 километри од браната, а се предвидува дека во рок од неколку месеци ќе се наоѓа 60 метри под површината на водата.

Бизарно

Американец дрогирал верверица за да биде агресивна

Објавено пред

Маж од Алабама е обвинет дека ја хранел со метамфетамин својата, таканаречена „верверица за напад“, која ја нарекувал домашно милениче. Тој ги негира таквите тврдења, нагласувајќи дека тоа би ја убило.

Мики Полк рекол дека верверицата е злобна и дека касала луѓе, но дека не е дрогирана. Полицијата испитува повеќе обвиненија против Полк, вклучително и оние за поседување дрога, откако по претресот, во кафез пронашла верверица.

Властите тврдат дека на верверицата ѝ била давана дрога за да биде агресивна. Но Полк објавил видео во кое негира дека давал дрога на животното. Тој вели дека метамфетаминот би бил фатален за верверицата.

Полицијата соопшти дека ја ослободиле верверицата по претресот на куќата и по апсењето на обвинетиот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Најновиот филм на Адам Сендлер ги урна рекордите за гледаност на Нетфликс

Објавено пред

Најновиот филм на Адам Сендлер „Мистериозно убиство“ го урна рекордот на Нетфликс, кога станува збор за бројот на луѓе кои го погледале објави „Индепендент“.

Сенделр, кој пред две години го потпиша својот втор четиригодишен договор со Нетфликс, се здружи со Џенифер Анистон во комедијата за двојка од Њујорк, која се вплеткува во мистерија околу смртта на постар милијардер, за време на патување низ Европа

Иако критичарите веќе долго време не го фалат Сендлер, публиката очигледно го обожава, особено онаа на Нетфликс. Според пишувањето на „Варајати“, во само три дена, филмот на Нетфликс го прегледале речиси 30,9 милиони корисници. Досега рекордот го држеше филмот „Брајт“ на Вил Смит, кој во првите рти дена го прегледале 11 милиони луѓе.

Важно е да се напомене дека се бројат само прегледите на корисниците кои изгледале 70 отсто од филмот.

Прикажи повеќе...

Забава

Познат британски новинар се пофали дека консумирал дрога со Тајсон

Објавено пред

Британскиот водител и новинар Пирс Морган (54) пушел марихуана со боксерот Мајк Тајсон (52). Во интервју за Радио Тајмс, Пирс рече дека тоа е единствениот пат кога тој го направил тоа со својот омилен боксер.

„Мајк има ранч со марихуана во Калифорнија, па пушев затоа што тоа таму е легално“, рече познатиот новинар.

Мајк е голем љубител на канабис, во Калифорнија има огромен ранч на кој одгледува марихуана, а го отвори откако таму е легализиран канабисот за рекреативни цели.

Во една пригода Тајсон призна дека понекогаш пушел за време на својата кариера, но само еднаш се борел под дејство на канабис.

Тој има насадено канабис на плантажа од 40 хектари, на која исто така врши истражување за ефектите на медицинската марихуана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ8 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ8 часа

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет9 часа

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет10 часа

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија10 часа

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија10 часа

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ11 час

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет11 час

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет14 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет14 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија1 ден

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет1 ден

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ1 ден

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија1 ден

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа1 ден

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија1 ден

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија1 ден

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет1 ден

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион1 ден

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Досие