Контакт

Екологија

(Видео) Десет милијарди тони мраз од Гренланд паднаа во морето

Објавено пред

Огромна санта мраз, долга 6 километри, се открши на Гренланд и падна во океанот.

Тоа се случи минатиот месец, а видеото што ја прикажува оваа неверојатна сила на природата го сними Денис Холанд од Центарот за набљудување на промените во нивото на океаните.

Одвојувањето на глечерот, кој е поголем од Менхетн, траеше 30 минути, а во океанот се урнаа 10 милијарди тони мраз.

Видеото од 3 минути покажува што се случувало во тие половина час – првин се гледа како парчињата мраз се одвојуваат, а потоа се одделува и подебелиот дел од глечерот, се крева над морската површина и повторно паѓа во океанот.

Десет милијарди тони мраз секако звучат застрашувачки, но како што вели Денис Холанд за „Вашингтон пост“, тоа е само 3 отсто од вкупното количество што Гренланд годишно го губи, односно таму годишно се одвојуваат 286 милијарди тони мраз.

Секое такво одвојување може да предизвика т.н. ледотрес, што може да се почувствува многу далеку.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Екологија

Се буди ли вулканот во Баварија?

Објавено пред

Од

Зачестените земјотреси во триаголникот на Баварија, Саксонија и соседна Република Чешка се причина геофизичарите да излезат во јавноста со прашањето дали се буди вулканот под германската провинција Баварија.

Торстен Дам од германскиот геоистражувачки центар во Потсдам потврди дека е регистрирана зголемена активност на вулканот.

Прикажи повеќе...

Екологија

Џиновски печурки пронајдени во Црна Гора

Објавено пред

Од

Белграѓанката Злата Пауновиќ вчера на Жабјак, Црна Гора, пронашла џиновска печурка тешка речиси 6 килограми.

Печурката може да се јаде само кога е млада, односно додека месото ѝ е бело.

Поради специфичниот облик, овој вид печурка тешко може да се замени со друг вид. Може да се консумира и сурова. Екстркатот од печурката, според некои автори, има антибактериски својства.

Прикажи повеќе...

Екологија

Сѐ повеќе животни стануваат ноќни суштества за да го избегнат контактот со луѓе

Објавено пред

Од

Минатата недела екологисти од Универзитетот Беркли во списанието Science Magazine објавија студија која покажува дека дивите животни ги менуваат своите навики со цел да го избегнат притисокот од човековото присуство во близина на своите живеалишта.

Резултатите од истражувањето исто така покажуваат дека растот на човечката популација влијае на тоа како животните функционираат. Се чини дека голем број видови цицачи станале поактивни во текот на ноќта во обид да ги избегнат луѓето.

Научниците признаваат дека ваквата трансформација се однесува исклучиво на животните, но предупредуваат дека таа може да има потенцијални ефекти и врз целокупниот екосистем кои во моментов не можат да се согледаат во потполност.

Минатото покажува дека цицачите се адаптирале на човековото присуство со повлекување во оддалечени области, односно со користење помалку време за потрага по храна. Сите овие промени во однесувањето придонесуваат за зголемување на нивото на стрес кај животните.

Некои показатели од студијата посочуваат дека активности како што е кампувањето може да имаат негативно влијание врз живиот свет.

Студијата била дизајнирана како збирна мета-анализа од 76 истражувања на 62 вида на шест континенти.

Резултатите биле речиси идентични на сите континенти и кај сите видови. Некои од животинските видови вклучени во студијата биле танзанискиот лав, видрите во Бразил, којотите во Калифорнија, дивите свињи во Полска и тигрите во Непал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион5 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ6 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет6 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија7 часа

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија8 часа

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија8 часа

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија19 часа

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија1 ден

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија1 ден

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион1 ден

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија1 ден

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија1 ден

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија1 ден

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет1 ден

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија
Вести1 ден

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и...

Мисури, САД, туристи, несреќа Мисури, САД, туристи, несреќа
Свет1 ден

(Видео) Единаесет мртви откако туристички брод се преврте во САД, нуркачите трагаат по исчезнати

Најмалку 11 лица загинаа во Мисури откако се превртел брод кој превезувал туристи по езеро, соопшти полицијата. Амфибиското возило Ride...

Македонија1 ден

Димитров во дводневна посета на Косово

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска се наоѓа во дводневна официјална посета на Косово. Покрај средбата со својот...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше...

Досие