Контакт

Забава

(Видео) „Дизни“ со нов трејлер и фотографии од злобничката Круела

Објавено пред

Греми-наградите беа богати со настани од повеќе причини, но исто така го видоа и „Дизни“ со мало модно навестување на претстојната приказна за супернегативката Круела. Потоа компанијата објави неколку фотографаии, кои навестуваат раскошна костимографија на филмот – која всушност изгледа прилично зачудувачки.

dobivaj vesti na viber

Ема Стоун глуми озлогласен убиец на кученца, Круела де Вил, во филмот „Круела“, чие дејство е поставено пред настаните од „101 далматинец“ во Лондон во 70-тите. Панк рок-револуцијата го достигнува својот врв, а на сцената доаѓа млада мафијашка по име Естела (Ема Стоун), решена да се прослави со своите дизајни.

Кога ќе се спријатели со двајца крадци и ќе изгради живот со нив на улиците во Лондон, нејзиниот талент за мода привлекува внимание на една бароница Вон Хелман – модна легенда, која ја игра Ема Томпсон.

Еве го новиот трејлер за Дизниевата негативка Круела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Еманципација“, прв филм на Вил Смит по оскаровската шлаканица, излегува во декември

Објавено пред

Првиот филм на Вил Смит откако му удри шлаканица на Крис Рок на доделувањето „Оскари“ ќе дебитира во кината во декември, потег што го прави филмот прифатлив за златната статуетка следната година.

dobivaj vesti na viber

Дистрибутерот „Епл инк“ го најави тајмингот во понеделникот, а истиот ден беше објавен и трејлер за претстојниот филм.

Историскиот трилер со наслов „Еманципација“ е приказна за човек кој бега од ропство. Филмот е снимен пред Смит да го нападне Рок на сцената минатиот февруари, но датумот на неговото објавување беше неизвесен.

На Смит му е забрането да присуствува на церемонијата на доделување „Оскари“ следните 10 години, но сепак има право да биде номиниран и да победи.

Актерот јавно му се извини на Рок, на филмската академија и јавноста за тоа што му удри шлаканица на комичарот поради шегата за изгледот на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит. Неполн час подоцна, Смит ја доби статуетката за најдобар актер за улогата во филмот „Крал Ричард“, каде го потретира таткото на тениските легенди Венера и Серена Вилијамс.

„Еманципација“ ќе се прикажува исклучиво во киносали една недела почнувајќи од 2 декември, а ќе дебитира на стриминг-платформата „Епл ТВ-плус“ на 9 декември, соопшти „Епл“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

ФБИ ја шпионирал Арета Френклин цели 40 години

Објавено пред

Федералното истражно биро (ФБИ) имало досие од 270 страници за покојната Арета Френклин, откако ја шпионирале 40 години.

dobivaj vesti na viber

Кралицата на соулот, која почина од рак во август 2018 година на 76-годишна возраст, била цел на надзор и на лажни телефонски повици, па дури имало и инфилтрирани шпиони во нејзиниот внатрешен круг, според документи до кои дојде магазинот „Ролинг стоун“.

Во долгото досие, кое е во голема мера преработено, има фрази како што се „црни екстремисти“, „прокомунистички“, „ја мрази Америка“, „радикално“, „расно насилство“ и „милитантна црнечка моќ“. Документот е исполнет со сомнеж за пејачката, нејзината работа, активистите и забавувачите со кои се дружела.

ФБИ редовно ги следел адресите и телефонските броеви на пејачката и се чини дека бил особено заинтересиран за нејзината работа за граѓански права и поврзаноста со Мартин Лутер Кинг Џуниор (MLK) и Анџела Дејвис.

Меѓу документите добиени од публикацијата – од кои некои се декласифицирани – има извештај од 1968 година за плановите за погреб на Мартин Лутер Кинг Јуниор, кој го опишале како „расна ситуација“.

Бирото не успеало во обидите да ја поврзе со Black Liberation Army  и други таканаречени „радикални“ групи, со еден документ кој детално го опишува нејзиниот договор со „Атлантик рекордс“ во случај нејзините деловни зделки да се поврзани со Партијата на Црниот Пантер (БПП).

Синот на Арета, Кекалф Френклин, не е сигурен дали пејачката знаела дека е под надзор, но смета дека е губење време да се потрошат толку години следејќи го секој нејзин потег откако бирото не успеа да ја поврзе неговата мајка со било каков вид на екстремистичка активност.

Прикажи повеќе...

Забава

Многу филмови и серии ќе исчезнат од „Нетфликс“ до крајот на октомври

Објавено пред

По најавата дека „Нетфликс“ набргу ќе воведе реклами и дека работи на спречување на споделување лозинка, има уште лоши вести за корисниците.

dobivaj vesti na viber

Стриминг-гигантот откажува куп филмови и серии овој месец. Иако е веќе вообичаена практика стримерот да откажува дел од постарите содржини, овој месец долга е листата на серии и филмови што повеќе нема да бидат достапни.

Британски „Индипендент“ објави листа на филмови што месецов ќе исчезнат од платформата.

Во првите три дена од октомври голем број филмови веќе се отстранети од оваа стримин-платформа. Меѓу нив се: About Last Night, Contagion, Due Date, Hotel Transylvania 2, Love & Other Drugs, The Town, Saving Private Ryan, The Amazing Spider-Man, A Beautiful Mind, Cast Away, Fight Club, Halloween (сите пет продолженија), Jumper, Schindler’s List.

До крајот на месецот нема да бидат достапни следниве филмови и серии: Jackass Presents: Bad Grandpa, Gen Hoshino Stadium Tour „Pop Virus“, Joker, Top End Wedding, Lawless, Meghnadbodh Rohoshyo, Singapore, Spider-Man 3, Suspicious Partner, Ujala, Unfaithful, What Happens in Vegas, Doctors, Beautiful Gong Shim, Don’t Dare to Dream, My Girlfriend Is a Gumiho, Rooftop Prince, Secret Garden, Yong Pal, You Are Beautiful.

Eден од најзначајните наслови со кој се збогуваат е омилената хумористична серија Schitt’s Creek, наградена со „Еми“, а која ќе мигрира во „Хулу“ еден ден потоа.

Како што пренесува британскиот медиум, заминуваат повеќе од 100 филма и серии.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет3 часа

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет3 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи,...

Свет3 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет3 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет3 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет3 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион16 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа17 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет18 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија21 час

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион21 час

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија21 час

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија22 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија22 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија22 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет23 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет23 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...