Контакт

Забава

(Видео) Ексклузивен клип од „Црвено известување“

Објавено пред

Стриминг-платформата „Нетфликс“ објави ексклузивен клип од претстојниот филм Red Notice („Црвено известување“), акција-трилер со Двејн Џонсон, Гал Гадот и Рајан Рејнолдс.

Red Notice е еден од најскапите филмови во историјата на оваа стриминг-платформа. Сторија за агент на Интерпол, кој се обидува да го фати најбараниот крадец на уметнички дела во светот.

„Нетфликс“ го објави клипот во текот на својот прв глобален настан за фанови – „Тудум“, именуван по џинглот што е препозатлив за платформата. За време на виртуелниот настан минатиот викенд, фановите имаа можност да ѕирнат во претстојните содржини и да проследат панел-дискусии со ѕвездите на десетици серии и филмови во продукција на „Нетфликс“.

Премиерата на „Црвено известување“ се очекува на 12 ноември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Роботот уметник Аи-Да ја помина египетската царина

Објавено пред

Роботот од британско производство, кој користи камери и роботска рака за создавање апстрактна уметност, е ослободен откако египетските власти го задржаа на царина.

Аи-Да, именувана по математичарката Ада Лавлејс, беше запленета од гранични агенти минатата недела, кои се посомневале дека нејзината роботика можеби крие тајни шпионски алатки.

Официјалните лица го држеа роботот 10 дена, што ги загрози плановите да ја покаже својата работа кај Големата пирамида во Гиза, каде се изложуваат делата на најпознатите египетски и меѓународни уметници.

Амбасадата на Обединетото Кралство во Каиро за Би-би-си изјави дека им е драго што случајот е решен.

„На амбасадата ѝ е драго што гледа дека роботот уметник Аи-Да ја поминала царината “, се вели во соопштението на амбасадата. „Постапките за царинење може да бидат долги и се потребни пред увоз на какви било уметнички дела или ИТ-опрема“ , се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Забава

Викторија Бекам нема да му дава брачни совети на синот Бруклин

Објавено пред

Модната дизајнерка Викторија Бекам е во брак со Дејвид Бекам од 1999 година, но таа не сака да му дава какви било брачни совети на нивниот 22-годишен син Бруклин, кој е свршен со актерката Никола Пелц.

Поранешната „спајс грл“, која исто така ги има Ромео (19), Круз (16) и Харпер (10) со соругот Дејвид, објасни: „Нема ништо полошо од некој да дава совети“.

„Се сеќавам дека Гери еднаш ми рече:’Кога ќе добиете телевизор, ќе добиете прирачник за ТВ. Но, кога ќе имате бебе, нема прирачник. Треба сами да го сфатите тоа’. Тоа е вистината. ”

„Отсекогаш сум имала среќа што имам силна семејна единица, не само со Дејвид и децата, туку и со моите родители и родителите на Дејвид. Се чувствувам многу благословена што го имам тоа. Децата секогаш се на прво место кај мене и Дејвид“, рече таа во интервју за „Волстрит журнал“.

Викторија (47) и Дејвид (46) сакаат да им нудат совети на своите деца. Сепак, поранешната поп-ѕвезда инсистира дека постои разлика помеѓу нудење совети и нудење поддршка.

Прикажи повеќе...

Забава

Возачи на Ф1 ја фалат документарната серија на „Нетфликс“ по оклевањето на Ферстапен

Објавено пред

Водечки возачи на Формула 1 во четвртокот ја бранеа популарната документарна серија на „Нетфликс“ Drive to Survive fly-on-the-wall, откако возачот на „Ред Бул“, Макс Ферстапен, одби да биде дел од неа бидејќи смета дека некои од ривалствата се лажирани.

Документарната серија, која сега ја снима својата четврта сезона, е заслужна како голем фактор за поттикнување на растот на спортот во САД.

24-годишниот Холанѓанец Ферстапен претходно изјави за „Асошиетед прес“ дека ја препознава важноста на серијата, но не сака да биде дел од неа и дека нема да дава интервјуа.

Седумкратниот светски шампион на „Мерцедес“, Луис Хамилтон, ривалот на Верстапен за нова титула, им изјави на новинарите на трката за Гран-при на САД во Остин, Тексас, дека забележал пораст на интересот за земјата.

„Во последните неколку години тоа беше најголемиот пораст и сè повеќе луѓе зборуваат за тоа, сè повеќе луѓе се ангажираат“, рече Хамилтон. „Количината на е-пошта и пораки што ги добивам од луѓе што ги познавам со години во САД и кои никогаш не знаеле што правам, сега се навлекоа и едвај чекаат да дојдат. Мислам дека многу од нив доаѓаат овој викенд.“

Мексиканскиот колега на Ферстапен, Серхио Перез, двократен победник на трката, кој многу напредна минатата сезона, рече дека го почитува она што го прави документарецот.

„Она што го направи документарецот за Формула 1 е огромно. Тоа е навистина нешто што го ценам“, рече тој, како што пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Свет4 часа

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион18 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија19 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ20 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија22 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија23 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет2 дена

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија2 дена

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ2 дена

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија2 дена

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија2 дена

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Досие