Контакт

Забава

(Видео) Кавги и турканици во „Лидл“ во Србија поради ниските цени на пилешкото месо

Објавено пред

Социјалните мрежи денеска беа преплавени со фотографии и видео-снимки од отворањето на продавниците на „Лидл“ во Србија, а во една од нив речиси избувна и тепачка.

На порталот „Југмедија“ беше објавена видоео-снимка од отворањето на „Лидл” во Лесковац, на видеото мож да се забалежи дека како луѓето се караат и буткаат кој да земе повеќе пилиња, поради ниската цена.

„Лидл“ на денот на отварањето понуди акција за пилиња по цена од 120 динари за килограм, а во сите 16 отворени објекти имало вистинска борба за ова месо.

На снимката од Лесковац се слушаат расправии и викање, и во еден момент односите меѓу клиентите беа на работ на физичка пресметка.

Lidl kupovina KAO U "OPSTANKU" – Ko pre robi taj prođe jeftino

Ko pre robi taj prođe jeftino

Gepostet von Jugmedia am Donnerstag, 11. Oktober 2018

Дека интересот е навистина голем може да се забележи и од другите видео-снимки кои излегоа по социјалните мрежи, на кој се гледа како луѓето ги тегнат кутии во кој е спакувано местото, во борба кој да земем повеќе.

Забава

Тригодишно момче станува во пет часот наутро за да стане шаолин-кунгфу монах

Објавено пред

Литл Стоун стана интернет-сензација откога се појавија снимките на кои тренира најмалку пет часа дневно за да ја постигне својата цел и да стана шаолин-кунгфу монах. Момчето затоа станува во пет часот наутро, а обуката ја минува во храмот Шаолин во една кинеска провинција.

Фотографиите на социјалните мрежи ги објавува неговиот тренер Абот Јанбо.

„На почетокот постојано плачеше, но по еден месец се навикна и се покажа како неверојатно паметен и упорен ученик“, изјави Јанбо за „Дејли мејл“.

Вистинското име на момчето е Чи, а тој сè уште плаче бидејќи семејството го гледа само еднаш во два месеца и е најмлад ученик во класот.

Шаолин монасите практикуваат кунгфу, специјална борбена вештина за која е потребно да се смири умот и да се удри во вистинско време.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Во Австрија кражба каква што не се памети – разбојникот не дошол по пари, туку по нешто вкусно

Објавено пред

Во виенскиот округ Јозефштат во саботата, на 15 декември, изведен е грабеж каков што жителите на таа област не паметат.

Надзорните камери во ресторан за донер регистрирале упад на маскиран арамија.

Додека работникот во ресторанот бил во задната просторија, разбојникот влегол во објектот и со себе понел интересен плен.

Како што може да се види од снимката, него не го интересирале парите во касата, туку однапред бил подготвен за да го спакува големиот ражен со телешко месо.

Сопственикот на ресторанот на социјалните мрежи ја објави снимката од оваа кражба со духовит коментар:

„Знаеме дека нашиот донер е вкусен, но зошто го украде целиот ражен? Ова е за нас како грабеж на банка!“.

Засега не е познато дали крадецот е уапсен.

Прикажи повеќе...

Забава

Истражување: Органската храна полоша од обичната

Објавено пред

Во последните десетина години спроведени се бројни научни студии во кои е споредувана органската храна со конвенционалната. Тие засега не успеале да претстават некои уверливи податоци, кои би покажале дека органските производи, кои честопати се два до трипати поскапи, нутриционистички се значајно подобри од конвенционалните.

Една опсежна студија на оваа тема, спроведена во 2017 година, утврдила дека органската храна има помали траги на пестициди, но тоа не значи дека ги нема воопшто бидејќи и во органското земјоделство може да се користат некои пестициди.

Меѓународен тим експерти од САД, Шведска, Франција и Германија, кои во нивното истражување, претставено во угледното научно списание „Нејчр“, ја откриваат проблематичната страна на органското производство. Според нивните анализи, органската храна е многу полоша за климатските промени од конвенционалната.

Заклучок на студијата е дека приносите во органското производство се значајно помали по единици земјоделски површини отколку во конвенционалното, што како последици има поголемо уништување на шумите и поголеми емисии на стакленички гасови ЦО2, што е клучна причина за климатските промени.

Медицинските експерти  главно се согласни дека е многу важно да се води сметка за тоа изборот на храна да биде добар, односно дневно да содржи доволно овошје и зеленчук, отколку да се органски одгледувани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Викиликс афера: Димитров се брани на „Фејсбук“, му извадиле стари инфомации

Објавата на тајните документи од страна на Викиликс дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров два пати бил заштитен извор...

Македонија3 часа

(Видео) Сексуалните работници бараат декриминализација на нивната работа

Сите знаат каде можат да купат љубов, но молчат иако тоа е основно човеково право, велат сексуaлните работнички кои денеска...

Македонија5 часа

Српски медиуми: Возачот на автобусот што се преврте кај Лесковац возел со 100 километри на час

Возачот на автобусот што се преврте во Лесковац при што загинаа тројца македонски државјани е приведен, објавија српските медиуми. „Курир.рс“,...

Крвав четврток6 часа

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија7 часа

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски8 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија8 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски8 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа9 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа9 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија9 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет21 час

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија22 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија1 ден

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија1 ден

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија1 ден

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија1 ден

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Досие