Контакт

Забава

(Видео) Камионџија ги следел упатствата на навигацијата и завршил во шума

Објавено пред

Педесет и двегодишен возач на камион следејќи ги упатствата на навигацијата завршил во шума во Австрија.

GPS-уредот му покажувал дека се движи во вистинската насока, па камионџијата не се откажувал иако патот се стеснувал.

Претходно следејќи ги упатствата, возачот игнорирал три знаци за забрана за возење на шумскиот пат во Националниот парк. Најпосле не можел понатаму и шлеперот почнал да се лизга низ бездната.

За среќа, како што пренесуваат медиумите, работник од националниот парк го воочил шлеперот и ги известил надлежните служби. Во спасувачката акција учествувале неколку спасувачки и противпожарни единици, а со помош на кран, шлеперот е извлечен на сигурно.

Естрада

Иги Поп го прослави 72. роденден во свој стил, без маица на сцена

Објавено пред

Рок-легендата и „Кум на панкот“, како што често го нарекуваат, сè уште е на сцената, а неговите енергични и бескомпромисни настапи се над стандардите што се очекуваат од луѓето во седумдесеттите години. Иги Поп (72) со неговиот бенд The ​​Stooges почнал да свири кон крајот на 60-тите, и е на сцена денес во подобра форма од многу негови двојно помлади колеги.

Тој го прослави 72. роденден во атмосфера што најдобро му одговара, на својот концерт во Мелбурн. Таму тој пееше од петни жили, скокаше, слезе во публиката, и се разбира без кошула. Речиси и не се памети кога последен пат е виден овој рок-„дедо” облечен на сцената, а неговото голо торзо е една од првите и најпрепознатливи рокенрол-асоцијации во последните 50 години.

И покрај тоа што има долга кариера зад себе и се чини дека сè уште има завидна физичка кондиција, не е никаква тајна дека Иги поголемиот дел од животот го помина борејќи се против зависноста од наркотици, за што тој постојано зборуваше отворено.

„Пропуштив многу работи во животот бидејќи бев постојано дрогиран и тоа е нешто поради што зажалив подоцна. Не жалам за нешто лошо што сум направил во таква состојба, туку за нештата што не ги направив поради зависноста. Би сакал да бев поприсебен и да му дадев повеќе на татко ми кога беше стар и во заминување“, беше искрен пејачот во интервјуто за „Дејли мејл“ пред две години, а денес, тврди тој, само сака да испие некоја чашка вино.

Прикажи повеќе...

Естрада

Еминем ja покажа паричката што го спаси

Објавено пред

 

Како момче се издигна и иако никој не му даваше никакви шанси, тој стана најголемиот рапер во светот. Во игра, во тоа време резервирана за Афроамериканците, слабото бело момче од Детроит им покажа на сите дека расата нема никаква врска со вештината на рапување, но сето тоа имаше своја цена. Тој бргу се навикна на разни антидепресиви и алкохол, но Маршал Матерс, попознат како Еминем (46), денес слави 11-годишнина откако на зависноста ѝ кажа „не“.

На својот инстаграм-профил тој објави фотографија на една паричка што ја заработи во програмата за анонимни алкохоличари, со опис „Поминаа 11 години. Сè уште не се плашам“.

View this post on Instagram

11 years – still not afraid.

A post shared by Marshall Mathers (@eminem) on

Овој рапер никогаш не ја криеше својата бурна младост и зависност.

View this post on Instagram

07.09 @DefiantOnes

A post shared by Marshall Mathers (@eminem) on

„Пред 12 години претерував со апчиња за спиење и речиси умрев. Во тоа време имав 110 килограми. Кога конечно влегов во рехабилитација, сфатив дека морам да се сменам. На почетокот, имав големи проблеми со спиењето, но потоа решив да почнам да трчам. Сега сум зависен од тоа, но тоа не е штетно за мене“, рече Еминем.

Тој долго време мислеше дека нема проблем бидејќи никогаш не беше зависен од хероин, крек и кокаин, но лековите со рецепт се достапни во сите аптеки. Тој набргу почна да пие 20 таблети на ден. За среќа, овие денови се сега зад него, но Еминем е еднакво добар и без сите тие апчиња и алкохол.

Прикажи повеќе...

Забава

Секси реалната ѕвезда прошета низ Лондон во чорапи со шокантна порака

Објавено пред

Британската ТВ-водителка, реална ѕвезда и модел и, како што таа сака да се нарекува, зависничка од шминка, Клои Симс (36), беше снимена додека се шеташе на улиците во Лондон.

Клои и сестра ѝ Деми Симс одеа на вечера во ресторан кога беа фотографирани, а привлечната водителка, која секогаш е максимално дотерана од глава до петици и никогаш не излегува од дома без шминка, привлече големо внимание не само со својот изглед туку и со обувките.

Таа носеше жешки панталончиња и црно сако и сето тоа зачинето со црни чорапи, кои никој не можеше да не ги забележи.

На чорапите пишуваше No Money и Fu*k you.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување на гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување на гас, а раководството на куќата објави дека...

Регион48 минути

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет49 минути

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипини вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер, поради што се тресеа многу згради а...

Свет2 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ12 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа15 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201916 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет17 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201918 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија20 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201920 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201921 час

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201922 часа

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет23 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ23 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20191 ден

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет1 ден

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ1 ден

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Досие