Контакт

Забава

(Видео) Кан 2022: Рецензии за јужнокорејскиот трилер „Лов“, режисерско деби на ѕвездата на „Сквид гејм“

Објавено пред

Иако е ѕвезда речиси 30 години во јужнокорејските филмови, Ли Јунг-јае неодамна стекна меѓународна слава на сосема друго ниво како ѕвезда на телевизискиот феномен „Сквид гејм“. Oва ќе го зголемат интересот за Hunt („Лов“), филм во кој тој не само што глуми туку е и продуцент, косценарист и режисер, филм кој штотуку ја имаше својата светска премиера на Канскиот филмски фестивал.

dobivaj vesti na viber

Воведните рецензии за овој шпионски трилер, кој беше премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал минатиот четврток, нудат необична спротивставеност.

Режисерското деби на Ли ја фикционализира корејската историја и уфрла двојни агенти, закопани тајни и многу скршени раце.

„Првата карта во филмот на Ли Јунг-јае укажува дека ова е измислена приказна и каква било сличност со вистински личности итн. Но, веднаш потоа следуваат неколку карти што ја прикажуваат политичката историја на Јужна Кореја во 70-тите и 80-тите: воениот удар во 1979 година по атентатот на претседателот и како лидерот инсталиран од тој пуч на крајот ја презеде претседателската функција и почна репресии врз печатот и сите што не се согласуваа со него“, пишува Стив Понд, уредник на TheWrap и автор на бестселерот на „Лос Аџелес тајмс“ за валканите зделки зад сцената на „Оскарите“.

Почнува со осуетен обид за атентат на новиот претседател, при што атентаторот е убиен додека вика: „Само следев наредба!“, вели Понд. „Значи, што е Hunt? Измислена приказна или тенко прикриена приказна за тоа што се случи откако новиот претседател, кој е неименуван во филмот, дојде на власт?“

„Клучот, можеби, е да не се грижите за секој детаљ и да му дозволите на овој возбудлив филм да ве вози“.

Ли го потретира Парк Пјонг-хо, офицер од највисок ранг во Корејската централна разузнавачка агенција (КЦИА). По неуспешниот обид да донесе пребегнат севернокорејски нуклеарен научник, тимот на Парк е осомничен дека бил инфилтриран од крт испратен од Пјонгјанг.

Рецензиите во „Саут Чајна морнинг пост“ се доста поинакви од оние на западните критичари. Според авторот на текстот во весникот, филмот на Ли Јунг-Јае e бомбастичен и конфузен.

Hunt ќе остане запаметен како филм што во своите фанови ќе ги вброи зависниците од историја и љубителите на хардкор акциони филмови. А за сите други,  шпионскиот трилер на јужнокорејскиот актер и ѕвезда на Squid Game, Ли Јунг-Јае, е претерано бомбастичен и конфузен“.

„Во својство на продуцент, режисер и член на актерскиот тим, Ли се чини пеколно наклонет да ги исфрли сите историски референци, заглушувачки пиротехнички средства или наративни пресврти што може да ги донесе на екранот и да види што ќе остане“.

„За жал, нема многу. ‘Лов’ на крајот е соборен од своето неуредно раскажување на приказната, што ќе ја збуни меѓународната публика – како оние што го гледаа филмот на Канскиот филмски фестивал минатата недела – без основно разбирање за политичката ситуација во Јужна Кореја во доцните 70-ти и раните 80-ти кога е поставено дејството на филмот“.

Извлечен од разни историски инциденти од реалниот живот – како што е атентатот на авторитарниот владетел Парк Чунг-хи од страна на неговиот сопствен супершпион во 1979 година и обидот за убиство на Чун во Бурма во 1983 година – „Лов“ е најнов во долгата низа филмови кој се обидува повторно да се осврне на овој трауматичен период од историјата на Јужна Кореја.

Забава

Познати личности донираат лични предмети за кампањата на СЗО во Украина

Објавено пред

Британските музички ѕвезди Ед Ширан и Хари Стајлс, американската кошаркарска легенда Шекил О’Нил и други познати личности ќе донираат лични предмети во кампањата за собирање пари за здравствените услуги на Светската здравствена организација во Украина.

dobivaj vesti na viber

Седум месеци од почетокот на војната во Украина, Фондацијата СЗО, независна организација која собира средства за поддршка на работата на здравствената агенција на ОН во решавањето на глобалните здравствени кризи, ја лансираше е-продавницата „Human Kind“, каде што обожавателите можат да се обидат да ги имаат предметите кои ги донираат нивните омилени познати личности, пренесуваат агенциите.

Собраните средства ќе бидат потрошени за активности на СЗО во Украина и соседните земји зафатени со војна, објави Фондацијата.

Тие имаат за цел да соберат 53,7 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина актерката Луиза Флечер

Објавено пред

Американската актерка Луиза Флечер почина на 88-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Родена е на 22 јули 1934 година во Бирмингем, (Алабама, САД). Меѓународната слава ја стекна со филмот на Милош Форман, „Лет над кукавичјото гнездо“, каде играше заедно со Џек Николсон, а таа улога и донесе Оскар.

Флечер почина во сон опкружена со семејството во нејзиниот дом во Мондуро, Франција, изјави нејзиниот агент Дејвид Шол за Асошиетед прес. Не е наведена причината.

Откако ја стави својата кариера во мирување со години за да ги воспитува своите деца, Флечер беше во раните 40-ти и малку беше позната кога ѝ беше доделена улогата заедно со Џек Николсон во филмот од 1975 година во режија на Милош Форман, кој се восхитуваше на нејзината работа една година претходно во филмот на Роберт Алтман „Крадци како нас“.

Во тоа време не знаеше дека многу други истакнати ѕвезди, вклучувајќи ги Ен Банкрофт, Елен Барстин и Анџела Лансбери, го одбиле.

Прикажи повеќе...

Забава

Актерот по ракот и короната: Бев болен скоро две години, сето тоа ми изгледаше како сон

Објавено пред

Новата ТВ серија на Џеф Бриџис – „Старецот“ сè уште беше во продукција кога на актерот му беше дијагностициран лимфом. Веста ја доби во 2020 година за време на пауза од снимањето поради пандемијата што доведе до, како што вели, двегодишна „здравствена авантура“.

dobivaj vesti na viber

„Заболев од рак и отидов на хемотерапија, а згора на тоа и ковид. А хемотерапијата ми го уништи имунитетот, па имав прилично тешка верзија на ковид – изјави ветеранот на филмот.

„Бев болен скоро две години и сето тоа ми изгледаше како сон“ – рекол тој.

Ѕвездата, која глуми од 1951 година и е позната по улогите во филмовите Big Lebowski, Crazy Heart и The Fisher King, вели дека и покрај месеците поминати во болница, се обидел да се фокусира на најдоброто од ситуацијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bridges (@thejeffbridges)

„Не е се лошо, имаше убави делови од болеста, сосема неочекувани, како што е чувството на сета таа љубов од семејството и пријателите и од другите луѓе ширум светот. Беше тоа неочекувано, прекрасно чувство, како и љубовта што на некој начин ми ја инспирираше. Си реков: „О, да, ова е животот, ова е прекрасно“, и сè стана некако хиперскапоцено за тоа време“ – објаснува тој.

Во јануари 2021 година, Бриџис сподели охрабрувачки вести за неговиот рак, велејќи им на обожавателите дека неговиот тумор „драматично се намалил“.

Тој рече дека кога излегол од болница времето поминато во болница му изгледало како сон.

„Го прекинавме снимањето поради пандемијата и паузиравме неколку месеци во кои започна мојата здравствена авантура. А потоа две години подоцна се вратив на работа и тоа беше најбизарното чувство – како да имавме долг викенд и едвај чекав да им кажам на пријателите за мојот сон: бев болен, бев во болница. знаеш, се беше како сон“ – рекол Џеф.

Оскаровецот (72) вели дека сега се чувствува одлично и дека е среќен што ја промовира својата серија, изјави тој за Sky News.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ2 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа5 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет5 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа6 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа6 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија19 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа20 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа20 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ21 час

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа21 час

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...