Контакт

Забава

(Видео) Кончита призна дека е ХИВ-позитивна

Објавено пред

Победничката на Евросонг во 2014 година, Кончита Вруст од Австрија, изјави дека е ХИВ-позитивна и дека е на редовен третман веќе со години, објави Би-би-си. Дваесет и деветгодишната ѕвезда вели дека не сакала да ја открие информацијата, но дека била уценета од страна на поранешното момче, кое ѝ се заканило дека ќе објави во јавност за нејзината состојба.

„Никому не му давам право да ме заплаши и да му влијае на мојот живот. Подобро е да обелоденам сама отколку да се дознае од трета страна“ вели Кончита.

Вурст додава дека редовното лекување го потиснало вирусот до степен до кој не може да се открие во нејзината крв и повеќе не може да се пренесе на друг.

„Се надевам дека ќе им дадам на другите храброст и ќе направам уште еден чекор против стигматизацијата на луѓето што преку сопственото однесување или преку други се заразени со ХИВ“, додаде таа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Пари летаа од блиндирано возило, на патот настана хаос

Објавено пред

Во четвртокот за време на најголемиот сообраќаен метеж од блиндирано возило почнале да летаат банкноти, а луѓето почнале да ги собираат, но нивната среќа беше краткотрајна – полицијата побара сите пари да бидат вратени, а за возврат вети дека нема да ги гони оние што ги задржале.

Полицијата на Ист Рутерфорд изјави дека нешто по осум часот наутро во четвртокот ги добиле првите повици за парите што летале од блиндирано возило и несреќите што се случиле кога возачите ги напуштиле своите автомобили ловејќи ги парите.

На видеоснимките објавени на социјалните мрежи се гледа блиндирано возило Бринкс на патот 15 милји од градот Њујорк и луѓето кои трчаат меѓу возилата фаќајќи ги парите.

„Тоа е многу опасно, сите собираат пари таму”, рече една жена во видео објавено на Твитер.

Полицијата на Ист Рутерфорд објави дека дел од парите биле вратени во вечерните часови, но не објавиле колку, како ни колку вкупно пари одлетале.

Прикажи повеќе...

Забава

Парис бара донор на сперма, сака да биде мајка

Објавено пред

Богаташката Парис Хилтон (37) неодамна ја раскина свршувачката со актерот Крис Зилко (33), а потоа се сврте кон поважни работи во животот. Таа трипати беше свршена и ниту еднаш не се омажи. Затоа, Парис одлучи да најде донор на сперма за да се обиде во улога на мајка, пишува Metro.co.

Парис ѝ е љубоморна на Ники (35), пишуваат странските медиуми, бидејќи таа и нејзиниот сопруг имаат две деца. Оттука, богатата наследничка на хотелите „Хилтон“ се јавила во агенција и е подготвена да го награди човекот што ќе се согласи со сите нејзини услови.

Парис бара донор што изгледа исклучително добро, има висок коефициент на интелигенција и добро семејство.

„Постои проблем – донорите не се милионери бидејќи на богатите не им е потребно да продаваат сперма“, вели нејзиниот пријател за Metro.co.

Сепак, Парис нема толку лесно да се откаже од своите соништа и ги прегледува листите на донори од целиот свет.

„Таа чувствува дека самохрана мајка оди добро со нејзиниот имиџ на бизнисменка, која може да стори сè и не ѝ е потребен маж за да успее“, додава пријателот.

Минатиот месец Парис и Крис се разделија, а потоа тој ја замоли да му го врати прстенот вреден 2 милиона долари. Тогаш моделот рече дека сè се случува со причина.

Прикажи повеќе...

Естрада

Пејачката Шакира обвинетa за затајување данок од 14,5 милиони евра

Објавено пред

Шпанскиот државен обвинител поднел обвинение за затајување данок против колумбиската пејачка Шакира, која избегнала да плати повеќе од 14,5 милиони евра за период од три години додека живеела во Каталонија, објави „Европа прес“, а пренесува и „Ројтерс“.

Во обвинението се наведува дека Шакира ги навела Бахамите како своја официјална резиденција, но дека практично живеела во Шпанија со својот партнер, шпанскиот фудбалер Џерард Пике, со кого има две деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 час

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија14 часа

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа15 часа

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија15 часа

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија17 часа

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија17 часа

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Крвав четврток18 часа

Пепиќ: Се колнам во своите чест и вера дека не го удрив Села

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за крвавиот четврток беше презентирана...

Крвав четврток18 часа

Тарчуловски до Мицкоски по апсењата за 27 април: Не е фер да се враќаме во Собрание додека не ги пуштат луѓето од притвор

Во една од вибер-комуникациите помеѓу актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и обвинетиот пратеник Јохан Тарчуловски, кои јавното обвинителство денеска...

Крвав четврток18 часа

Василевски пред 27 април: Подобро е во Собрание да одиме без вратоврски, да не ни пречат

На денешното рочиште за крвавиот четврток беа презентирани докази од дополнителната листа на обвинителството. Помеѓу доказите беше и вибер-комуникација помеѓу...

Регион18 часа

Злосторство во Босна: Татко си ги заклал децата, по што се самоубил

Ужасна трагедија ги вознемири жителите на Босна и Херцеговина, откако медиумите објавија дека татко ги заклал своите три деца, по...

Крвав четврток19 часа

(Видео) Снимателите денеска куртулија од дополнителни проверки поради снимање на обвинителките

Снимателите кои направија снимки од денешното рочиште за крвавиот четврток, за разлика од вчера, не беа изложени на дополнителни проверки...

Топ21 час

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште. Како што информира полицијата, вчера, во 20:20 часот на улица 1 во...

Регион21 час

Парламентот ги усвои законите – Косово доби војска

Косовскиот парламент ги усвои законите кои овозможуваат трансформација на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили на Косово. Во Парламентот влегле...

Македонија22 часа

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски – Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник. Имал смртен случај. На...

Регион23 часа

(Видео) Пронајдени 15 килограми експлозив на автопатот Косовска Митровица – Приштина

Косовската полиција пронашла 15 килограми експлозив на Газиместан, пишува приштискиот весник „Коха“ повикувајќи се на портпаролот на полицијата во Пришина,...

Свет23 часа

Сенатот едногласен: Убиството на Кашоги го наредил принцот

Сенатот на САД едногласно ја усвои резолуцијата во која саудискиот принц Мохамед бин Салман е посочен како одговорен за убиството...

Европа23 часа

Три жени избодени во Нирнберг

Три жени се избодени со нож во одделни напади во Нирнберг, а германската полиција во моментов испитува дали овие инциденти...

Свет24 часа

Трамп и Путин нема да се сретнат ако Русија не ги врати запленетите украински бродови

Средбата на американскиот претседател, Доналд Трамп, и рускиот шеф на државата, Владимир Путин, нема да се оствари сè додека Русија...

Македонија24 часа

Возете внимателно, снег врне во Гостивар, Маврово, Стража, Кичево…

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет има...

Европа1 ден

(Видео) Хаос во Будимпешта, се судрија полицијата и демонстрантите

Неколку илјади антивладини демонстранти синоќа се судрија со полицијата пред зградата на парламентот во Будимпешта. Полицијата употреби солзавец за да...

Досие