Контакт

Забава

(Видео) Мадона топлес зад завеса го промовира документарниот филм

Објавено пред

Седумкратната добитничка на „Греми“, Мадона, застана топлес зад црвена завеса за да го најави рок-документарецот „Мадам икс“, чија премиера ќе се одржи на 8 октомври на „Парамаунт плус“.

Фотографијата ја сподели на својот инстаграм-профил како најава за својот  филм.

Рикардо Гомез, личниот видеограф на поп-кралицата (63), го режираше филмот за време на нејзиниот настап во Лисабон, Португалија, во рамки на концертната турнеја во периодот 2019-2020 година.

Турнејата Madame X прекина поради пандемијата на коронавирус, а Мадона беше принудена да откаже 14 концерти откако ги повреди коленото и колкот.

Музичката суперsвезда го заврши документарецот во април по седуммесечна продукција, а првпат го прикажа во специјална проекција за 12 луѓе.

Забава

Oбјавени детали од пукањето во кое Болдвин ја уби снимателката

Објавено пред

Режисерот Џоел Соуза  ѝ рекол на полицијата дека Алек Болдвин вежбал да го извлекува пиштолот кога бил испукан куршумот, пренесува „Си-ен-ен“, додавајќи дека актерите и снимателската екипа на филмот Rust штотуку се вратиле од ручек кога тоа се случило.

„Во еден момент, актерот Алек Болдвин и уште неколкумина вежбаа сцена во црква на филмски сет за вестерн кој требаше да личи на Канзас од 1880-тите. Во друг момент две лица крвареа од прострелни рани, од кои едното фатално,“ се наведува во исказ на сведоците.

„Си-ен-ен“ дава преглед за тоа како се случила трагедијата, во која камерманката-директорка на фотографија Халина Хачинс го загуби животот, врз основа на записникот поднесен по претресот и повикот на 991.

Вестернот се снимаше минатиот четврток на ранчот Bonanza Creek, во близина на Санта Фе, Ново Мексико. Болдвин во филмот глуми седокос одметник кој бега од власта со својот 13-годишен внук.

„Утрата на филмскиот сет обично започнуваа со појадок во 6:30 часот, но тој ден доцнеа. Шестчлена екипа сниматели го напушти сетот непосредно пред трагедијата поради поплаки за плата и сместување. Донесена е нова екипа. Дури и со доцнење поради тоа, се чинеше дека снимањето продолжува без проблем,“ изјави режисерот Џоел Соуза на замениците шерифи на округот Санта Фе.

„Болдвин и членовите на тимот почнаа да ја вежбаат сцената во разурнатата црква, паузираа на ручек, а потоа се враќаа на сетот. Болдвин, во облека што ја гледаме на вестерн, беше во близина на Соуза, Хачинс, и уште неколку луѓе. Беше поставена една камера, но сцената само се вежбаше, ништо не беше снимено.“

„Помошникот на режија Дејв Холс донесе пиштол-реквизит пред црквата и извика „ладен пиштол!“, сакајќи да каже дека не е наполнет. Потоа му го даде на Болдвин, кој седеше на клупата пред црквата и гледаше во камерата и екипата зад неа.“

„Болдвин демонстрираше т.н. вкрстено извлекување. Тој го извлече пиштолот од футролата на спротивна страна на телото од раката. Сцената бара од него да го впери пиштолот кон камерата…беше околу 13:50 часот.“

Соуза на полицијата ѝ кажа дека ја гледал сцената преку камера и блиските монитори кога слушнал „нешто што звучело како удар со камшик, а потоа и силен бум. Хачинс паднала на земја, држејќи се за стомакот и рекла дека не ги чувствува нозете. Соуза, кој стоел до неа, забележал крв на своето рамо.

„Одеднаш настана хаос. Снимателската екипа веднаш реагираше, докторот се обиде да го спречи крварењето на Хачинс, додека други избезумено повикуваа брза помош“…

Шест дена по трагедијата, многу прашања остануваат неодговорени. Филмската индустрија ја оплакува Хачинс, срцето на Болдвин е скршено.

Ранчот Bonanza Creek, кој се користеше за снимање на повеќе вестерни и ТВ- серии, сега е затворен. Продукцијата најави дека снимањето на филмот Rust ќе биде стопирано, барем додека не заврши истрагата за инцидентот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Де Ниро, Фримен и Ли Џонс во урнебесна комедија

Објавено пред

Во последниве години, зборовите „нова комедија со Роберт де Ниро“ предизвикуваа бран разочарување дури и кај неговите најпосветени фанови, бидејќи двократниот оскаровец во неколку наврати, со филмови како Little Fockers и Dirty Grandpa, го валка своето беспрекорно наследство, оценуваат филмски критичари.

Но со најновата комедија, Тhe Comeback Trail, Де Ниро ги поби и критичарите и сите оние кои мислеа дека не треба да глуми во комедии.

Во „Тhe Comeback Trail („Патека на враќање“), неговиот последен обид да измами насмевка, легендарниот актер го глуми филмскиот продуцент од 1970-тите Макс Барбер, кој смислува план да ја убие ѕвездата на својот нов вестерн и да се збогати од исплатата на осигурувањето.

За разлика од неговите неколку понови комедии , Де Ниро овде изгледа ангажирано, ентузијастично и е навистина смешен.

Во новата урнебесна комедија друштво му прават уште двајца холивудски ветерани Томи Ли Џонс и Морган Фримен. Режисер е Џорџ Гало.

The Comeback Trail е римејк на истоимениот филм од 1982 година и станува збор филмски продуцент што ѝ должи пари на мафијата.

Прикажи повеќе...

Забава

Адел ќе одржи концерти во лондонски Хајд парк по пауза од пет години

Објавено пред

Музичката суперѕвезда Адел во вторникот изјави дека следното лето ќе одржи два концерта во лондонскиот Хајд парк, нејзин прв настап во последните пет години.

Најавата, како што пренесоа британски медиуми, предизвикала уривање на нејзината веб-страница бидејќи фановите брзале да се регистрираат за претпродажба на билети.

Ова ќе бидат први настапи на Адел од 2017 година.

Неколку британски портали објавија дека нејзината веб-страница паднала цитирајќи фанови кои велат дека не можеле да се пријават за претпродажба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

„Името го добив по дедо ми, Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ,  Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негираше обвинувањата дека поседува...

Македонија35 минути

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не...

Свет2 часа

Два проценти од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група на исклучително богати поединци може да помогне во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од...

Регион3 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија3 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија4 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија, по прогресивност и секако по обединување и ќе даде пример...

Свет4 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија14 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија14 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија14 часа

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет15 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија17 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија19 часа

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија21 час

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија22 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија23 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија24 часа

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија1 ден

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија1 ден

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Досие