Контакт

Забава

(Видео) Најголемата јахта на светот ќе биде колку две фубалски игралишта

Објавено пред

Најголемата приватна јахта „Валкира“ на дизајнерот Чулхун Парк ќе биде најголемата јахта на светот. Таа ќе биде долга неверојатни 229 метри – или едноставно кажано колку две фудбалски игралишта или 24 автобуси паркирани еден до друг.

Целиот проект „Валкира“ или изградбата на најголемата супер јахта во светот ќе изнесува 680 милиони евра и ќе го надмине сегашниот рекорд на „Азам“!

Супер јахтата „Азам“ е во сопственост на претседателот на Обединетите Арапски Емирати, Калифа бин Зајед ал-Нахјан, и има импресивна должина од 180 метри.

Проектот е дело на 36-годишниот јужнокорејски дизајнер Чулхун Парк, кој работел осум месеци со дизајнерот на јахтата Палмер Џонсон. Таа ќе биде направена од алуминиум и специјална структура на јаглеродни влакна.

Како дизајнер вели дека многу јахти се обоени во бело, па изгледаат како бели торти што ледбат над водата поради што тој се одлучил на сосема поинаков дизајн.

„Се обидов да го сменам надворешниот изглед на структурата и да создадам форми што не се праволиниски. Поради тоа, изгледа дека деловите се изместени и искривени“, објаснува авторот на проектот.

Овој пловен морски гигант може да превезува 52 гости и до 92 члена на екипажот вклучувајќи и една цела палубата само за сопствениците. Супер јахтата ќе има и кино, театар, ресторан и уметнички галерии.

Забава

Парис Хилтон на роденденска забава кај внуката

Објавено пред

Парис Хилтон во понеделникот го прослави четвртиот роденден на својата внука Лили-Грејс на забава со епската тема „Тролови“.

39-годишната кокета, која за поводот облече фустан во боја на виножито, се покажа како вредна тетка, документирајќи ги сите детали од роденденската забава на Инстаграм.

„Го славиме роденденот на мојата убава внука со моите девојки“, напиша Парис под фотографијата со пријателите Алисон Мелник и Каролина Д’Амор.

Покрај тоа, наследничката на познатиот синџир на хотели објави фотографија со нејзината помлада сестра Ники (36), која се држи за рака со својата мини-јас.

Прикажи повеќе...

Забава

Винтиџ видеоигра на аукција постигна цена од 114.000 долари

Објавено пред

Неотворена копија на винтиџ видеоигра „Супер Марио Брос“ е продадена за 114.000 американски долари на аукција, уште еден доказ за трајната популарност на забавата создадена пред децении, објави „Еј-би-си њус“.

Понудувачот, кој сакаше да остане анонимен, купи рана верзија на пионерската игра Super Mario Bros објавена во 1985 година за Нинтендо конзола NES. Аукцијата се одржа минатиот петок во „Херитиџ аукции“ со седиште во Далас.

Цената од 114.000 долари го престигна претходниот рекорден износ на аукциите на „Херитиџ“ за видеоигра. Претходно, рекордната понуда изнесуваше 100.150 долари, направена на почетокот на минатата година за неотворена копија на истата игра.

Копијата на „Супер Марио Брос“  е дел од збирката видеоигри од 1980-тите и 1990-тите кои им беа продадени на разни купувачи за речиси 700.000 долари, што беше далеку над почетната цена на „Херитиџ аукции“ од околу 500.000 долари.

Други понуди на аукцијата се „Мајк Тајсон панч-аут!“ видеоигра од 1987 година, базирана на поранешниот шампион во бокс во тешка категорија, која се продава за 50.400 долари.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Дизни најавува нова анимирана серија „Војна на ѕвездите“

Објавено пред

Нова анимирана серија „Војна на ѕвездите“ фокусирана на елитната група клонови ќе почне да се прикажува на стриминг-платформата на Волт Дизни „Дизни плус“ во 2021 година, објави компанијата во понеделникот.

Серијата, со оригинален наслов Star Wars: The Bad Batch, ќе ги следи експерименталните клонови во галаксијата што брзо се менува по завршувањето на војната на клоновите, соопшти компанијата.

Дизни инвестира во нови програмски содржини за да привлече претплатници на стрим-платформата „Дизни плус“, која почна во ноември 2019 година и имаше повеќе од 50 милиони претплатници неколку месеци по стартот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија1 час

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија2 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија3 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија3 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет4 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа4 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион4 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија15 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија17 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија17 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија20 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ20 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија20 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија21 час

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие