Контакт

Забава

(Видео) Најдолгиот железнички тунел под швајцарските Алпи

Објавено пред

Најдолгиот железнички тунел под швајцарските Алпи наскоро ќе биде целосно отворен, а се наоѓа во склоп на најдолгиот тунел во светот Готард, кој е долг 57 километри. Проектот е вреден 11,3 милијарди долари.

Тунелот се наоѓа на длабочина од 2.500 метри под Алпите, а ангажирани се 2.500 работници кои имаат задача да направат пат низ 30 милиони тони гранит, да постават пруга и уште неколку стотина километри електрична инсталација, сигнализација и комуникациски систем.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Sвезди што несебично се борат да го подобрат животот во светот

Објавено пред

Многу sвезди, како Леонардо ди Каприо, Мет Дејмон и Џорџ Клуни, уживаат во пари и слава, но имаат и добро срце што го користат за да променат многу животи и да бидат пример за другите, пишува Bright Side.

Леонардо ди Каприо не е само актер, туку и голем еколог и филантроп. Во 1998 година тој основа фондација посветена на обезбедување одржлива и среќна иднина за нашата планета. Под негово водство беа формирани 200 проекти, поддржани се 132 организации, а 50 земји добија помош.

Актерот потврди дека постигнал многу работи и дека среќата не е во постигнувањето голем успех, туку некако да се придонесе за целиот свет околу нас. И Леонардо ги оправдува своите зборови со своите постапки.

Мет Дејмон го сакаме поради неговата насмевка, што го рефлектира неговото добро срце. Неговата хуманитарна работа е за пофалба, а Фондацијата H2O го докажува тоа. Тој е исто така амбасадор на непрофитни организации, кои го подобруваат животот на децата во светот. Досега Дејмон им помогна на 16 милиони луѓе.
Тој вели дека хуманитарните проекти го прават среќен.

Aктивист, хуманитарец и убав човек! Неговото име е Џорџ Клуни. Со нето-вредност од 239 милиони американски долари, тој помага во борбата против глобалната сиромаштија. Тој го прави сето ова преку донации и организации што самиот ги иницира. Тој е сè повеќе познат по својата хуманитарна работа и славата ја користи за добри работи.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Бон Џови во емотивна борба против коронавирусот, исповедувањата на луѓето ги претвора во стихови на песна

Објавено пред

Пејачот Џон Бон Џови ги покани луѓето од целиот свет да испратат свои приказни и искуства во борбата против коронавирусот, кои тој потоа ги преточи во песната Do What You Can, јавува „Хедлајнер“.

Бон Џови на „Твитер“ рече дека преку социјалните мрежи примил илјадници пораки и изведби на песни на тема Do what you can. Некои од нив ги избрал и самиот ги пеел цитирајќи ги авторите на тие исповедувања.

Тој особено им се заблагодари на возачите на големите камиони, кои и понатаму крстосуваат низ Америка и, како што вели, го олеснуваат животот на другите.

Пејачот објасни за „Ројтерс“ дека повикот упатен до луѓето да му испраќаат текстови не бил свесна намера во смисла на нешто што мора да го направи, туку дека бил искрен и спонтан во својот повик.

Тој додаде дека многу од стиховите што ги добил претставуваат исповед на оние што се во првите редови на борбата против коронавирусот – медицински сестри, возачи на камиони, доставувачи на продукти.

Прикажи повеќе...

Забава

Кејт во улога на учителка на своите деца

Објавено пред

Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (38), им помага на своите деца, принцот Џорџ (6) и принцезата Шарлота (4), во училишните обврски. Тие не сакаат да заостанат со материјалот додека трае пандемијата на коронавирусот и училиштата се затворени. За најмладиот син, принцот Луис (1), војвотката секој ден организира време за игра, пренесуваат странските медиуми.

Кејт ги води повеќето од предавањето на децата. Секој ден работи нешто ново со нив“, изјави извор за странските медиуми. Исто така, ѝ помага и принцот Вилијам (37). Нивниот главен приоритет е децата да се навикнат на домашната средина додека трае пандемијата на коронавириусот. Двојката е вклучена во образованието на принцот Џорџ и принцезата Шарлота, кои имаат низа активности секој ден.

Вилијам и Кејт моментно се со своите деца во вилата „Анмер хол“ во Англија. Тие го следат развојот на состојбата со коронавирусот, а минатата недела кралскиот експерт откри дека војводата од Кембриџ ќе ја заземе улогата на државник за време на кризата. Тој ќе го води кралското семејство и ќе ја поддржува нацијата.

Како што најавија, тие набргу ќе претстават проект за психолошка помош од 5 милиони фунти за граѓаните на Велика Британија за време на карантинот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Димитров првпат ќе ја претставува земјава на состанок на НАТО како полноправна членка

По покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, првпат ќе ја претставува Република...

Свет2 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија12 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија13 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус, според извештајот проблем биле дебелината и високиот притисок

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија16 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија16 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија17 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија18 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија18 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија19 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија19 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет19 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет20 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија21 час

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија21 час

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет21 час

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа22 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа23 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет23 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет23 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Досие