Контакт

Забава

(Видео) Објавен трејлерот за новиот филм на Мајкл Мур со страшна прогноза за Америка

Објавено пред

Американскиот режисер Мајкл Мур објави трејлер за својот нов документарен филм, „Фаренхајт 11/9“, во кој тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп сака да биде доживотен претседател на САД и дека тој веројатно е последниот лидер на најмоќната земја во светот.


Филмот е направен како продолжение на неговиот филм „Фаренхајт 9/11“ од 2004 година, кој се занимава со настани пред 11 септември 2001 година и во кој беше прикажана борбата против тероризмот на тогашниот американскиот претседател, објави „Индипендент“.

Во најновиот филм Мур ги сврте броевите за да го претстави датумот на претседателските избори – 9 ноември 2016 година, што е катастрофа слична на терористички напад што го смени светот.

За него, Трамп е злобен гениј кој нема намера да ја напушти Белата куќа.

Премиерата на филмот е најавена за 21 септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Милијарди млади се во опасност од губење на слухот

Објавено пред

Адолесцентите обожаваат да слушаат гласна, па дури и прегласна музика, а токму поради тоа, како што предупреди Светската здравствена организација, околу една милијарда млади луѓе се во опасност да го изгубат слухот.

Агенцијата на Обединетите нации истакнува дека речиси половина од младите луѓе меѓу 12 и 35 години слушаат музика на мобилни телефони, додека околу 40 проценти од тинејџерите се изложени на прегласни звуци во клубовите и кафулињата.

Мобилниот телефон оптимално обезбедува гласност меѓу 75 и 136 децибели, а истражувањата покажале дека младите своите омилени песни ги слушаат со гласност од 75 до 105 децибели. Во ноќните клубови нивото на бучава е од 104 до 112 децибели.

„Се обидуваме да ја подигнеме свеста кај младите за прашањето за кое не зборуваме многу, а чии последици можат да бидат многу штетни“, истакна директорот на СЗО за превенција од повреди, доктор Ејтен Круг.

Тој смета дека на возрасните мора да им се укаже на важноста да ги оттргнат тинејџерите од гласно слушање музика.

Прикажи повеќе...

Забава

Пензионери уапсени на крузер поради меѓународен шверц на кокаин

Објавено пред

Постара брачна двојка е уапсена поради тоа што поголема количина кокаин била запленета во нивниот багаж по крстарење од Карибите до Европа.

Седумдесетгодишна жена и нејзиниот две години постар сопруг се уапсени  откако во нивната кабина била пронајдена голема количина  кокаин. Тие биле уапсени по дојава, откако бродот на компанијата Marco Polo of Cruise & Maritime Voyages пристигнал на пристаниште во Лисабон.

„Уапсен е постар пар кој превезувал дрога на линија што пренесувала патници од Карибите до Европа. Тие се обвинети за меѓународна трговија со дрога“, соопшти португалската полиција.

Инаку, по извештајот што го добила португалската полиција, неколку полицајци се преправиле како патници, по што постарата двојка конечно била уапсена во португалската престолнина.

Прикажи повеќе...

Забава

Објавена листа на европски градови со најголем сообраќаен метеж

Објавено пред

Во голем број европски метрополи сообраќајниот метеж е најголемиот проблем за возачите, а неодамна беше изработена и листа на главни градови во кои се создава најголем сообраќаен застој.

Според листата на INRIX, Москва се соочува со најголеми сообраќајни метежи, па така во 2017 година возачите минале 91 час чекајќи во застои.

Ситуацијата не е подобра ниту во Лондон, како и во Париз, градови кои се на второто и третото место на оваа листа. Во претходната година возачите во британскиот главен град минаале 74 часа на улиците, додека таа бројка во Париз изнесува 69 часа.

Истанбул е на четвртото место на листата, Осло на петтото, а комплетната листа погледнете ја подолу.

Москва 91 час
Лондон 74 часа
Париз 69 часа
Истанбул 59 часа
Осло 46 часа
Берлин 44 часа
Мадрид 42 часа
Брисел 39 часа
Рим 39 часа
Варшава 35 часа
Стокхолм 34 часа
Луксембург 33 часа
Даблин 30 часа
Амстердам 30 часа
Братислава 29 часа
Берн 28 часа
Прага 24 часа
Копенхаген 24 часа
Хелсинки 24 часа
Будимпешта 24 часа
Лисабон 22 часа
Љубљана 21 час

 

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски1 час

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 часа

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток3 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток4 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток6 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија6 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија7 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток8 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија8 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија9 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа10 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет11 час

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија12 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа22 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Досие