Контакт

Естрада

(Видео) Популарниот амстердамски бенд My baby на „Д фестивал“

Објавено пред

Атрактивното психоделично-шаманско трио My baby е најновото име што го потврди своето учество на „Д фестивал“.

Стационирани во Амстердам, им беа потребни само три години за да го привлечат вниманието на светската критика, фестивалите и публиката. Денеска нивните настапи во живо се омилени на фестивалските бини во Европа за што сведочат дури шест настапи на гигантскиот „Гластонбери“ и исто толку номинации и награди за најдобар албум и најдобар изведувач во живо.

Сепак, нивниот експресен успех не е случаен. Братско-сестринскиот тандем Шеик ван Дајк (тапани) и Като ван Дајк (вокали) и новозеландскиот гитарист Даниел Џонстон – Да Фриз работеа интензивно и прекувремено да ја достигнат проектираната замисла за креирање возбудлив звук составен од мочуришни блуз и фанки-влијанија, хипнотички битови, треперливи соул-вокали и психоделични гитарски рифови.

Претставувајќи го материјалот од своите 3 албуми (Loves Voodoo!, Shamanaid и Prehistoric Rhythm), концертите на My baby стекнаа репутација на вистински моќно вуду транс-искуство кое го искуси публиката во Европа, Азија, Нов Зеланд, Австралија и во САД. Нивната оригиналната уметничка визија, во која се проникнуваат влијанијата на духовната музика (госпел и вуду-обредите) и шаманските ритуали, најдобро може да се почувствува во живо за што сведочат многуте суперлативи искажани во рецензиите и извештаите за нивните настапи на најпрестижните светски фестивалски и концертни подиуми. Ова лето на 8 јули на главната бина на „Д фестивал“ македонската публика ќе има премиерна шанса да провери зошто музичките професионалци и публиката ги сметаат членовите на My baby за фестивалски must see.

Годинашниот „Д фестивал“ ќе се одржува од 6 до 8  јули во Дојран. Музичката програма веќе брои повеќе од 40 учесници, а листата продолжува секојдневно да се надополнува. Но, тридневниот музички маратон не е единствениот дел од овој уникатен настан, па за време на фестивалот публиката во Дојран ќе има привилегија да биде дел и од раскошната културно-уметничка програма која се одвива на повеќе од 10 фестивалски зони.

Естрада

Џенифер Лопез за 20 минути заработи три милиони долари

Објавено пред

Албумите на Џенифер Лопез се продаваат во платинести тиражи, а концерти одржува во целиот свет, но веројатно никогаш досега не заработила толку лесно три милиони долари.

Имено, за своето појавување на „Доха фестивал сити мол“ доби три милиони долари, два милиона чиста добивка и еден милион за покривање на трошоците за патување. Сè што требаше да стори за таа сума беше 20 минути да одговaра на прашања за себе.

Како што објавија од TMZ, Џенифер пристигнала во Катар, а потоа малку им зборувала на фановите за правата на жените, малку се фотографирала со нив и на крајот се вратила во Америка.

И тоа не е сè. Следната недела „Катар ервејс“ ќе ѝ плати 1,2 милион долари за да се појави на нивната забава во театарот „Долби“ во Лос Анџелес. Од неа се бара да се појави 20 минути, нешто да каже и да им се насмевнува на фотографите.

TMZ додава дека сè уште траат преговорите за износот за тој ангажман, а бидејќи „Катар ервејс“ веќе ги испрати покани за забавата и ја најави на својот профил на „Твитер“ како гостин, се чини дека тие ќе мора да ги прифатат сите услови на Џенифер.

Прикажи повеќе...

Естрада

Eлтон Џон во најочекуваната божикна реклама во светот

Објавено пред

Божикната реклама на стоковната куќа „Џон Луис“ е најочекуваниот празничен спот секоја година, а многумина сметаат дека токму објавувањето на оваа реклама го означува почетокот на празниците.

Ѕвезда на годинешната реклама е Елтон Џон, а приказната проследена со неговиот хит Your Song ретроспективно го следи неговиот живот сè до моментот кога како четиригодишно момче на божикното утро добива подарок пијано од баба си.

It’s here! This year’s Christmas ad, as launched by our Partners, we hope you like it… 🌟🚀 #EltonJohnLewis 🎹

Gepostet von John Lewis & Partners am Mittwoch, 14. November 2018

Пејачот признал во британските медиуми дека снимањето реклама за него е многу емотивен процес и дека е голема чест да биде дел од неа.

Рекламите на стоковната куќа „Џон Луис“ веќе станаа дел од претпразничното расположение не само во Велика Британија туку и во целиот свет. Големи пари се вложуваат во нивните кампањи, а во 2016 година рекламата и целата кампања чинеа 61 милион куни.

Прикажи повеќе...

Естрада

„Форбс“ објави листа на починати личности што и натаму заработуваат милиони

Објавено пред

Американскиот магазин „Форбс“ објави листа на славни личности, кои, иако се починати, и натаму заработуваат милиони долари, а на оваа листа на првото место убедливо е кралот на поп-музиката, Мајкл Џексон.

Џексон, кој почина пред девет години и во 2017 беше на првото место, а само годинава неговата бруто-заработувачка е дури 400 милиони долари, најголем дел од продажба има од авторски права.

На второ место е Елвис Присли, кој во 2018 заработил 40 милиони долари. На третото место е легендарниот голф-играч, Арнолд Палмер, кој заработил 35 милиони долари.

„Форбс“ наведува дека познатите личности, кои веќе не се меѓу живите и се на оваа листа, заработиле 628 милиони долари, двојно повеќе од минатата година кога заработувачката во оваа категорија изнесувала 312 милиони.

На четвртото место по бруто-заработка е авторот на серијалот за Снупи и Чарли Браун, Чарлс Шулц, кој заработил 34 милиони долари.

На петтото место е реге-пејачот Боб Марли со 23 милиони долари, а како што се наведува, неговите приходи се направени од продажба на производи како слушалки и прибори за пушење.

Доктор Сус е на шестата позиција со 16 милиони долари, а зад него е Хју Хефнер, креаторот на „Плејбој“, со заработка од 15 милиони долари.

На осмото место е актерката Мерилин Монро со 14 милиони, а деветти е музичарот Принц со инкасирани 13 милиони долари.

На 10. позиција е поранешниот член на Битлси, Џон Ленон, кој заработил 12 милиони долари и за кого се тврди дека и 38 години по смртта, продава околу два милиона албуми годишно.

Меѓу оние што се наоѓаат на листата се и раперот XXXTentacion, кој беше убиен на Флорида годинава, боксерот Мухамед Али и манекенката Бети Пејџ.

Како што наведува „Форбс“, податоците се однесуваат на приходи остварени од 1 октомври минатата година до 1 октомври годинава, а се земени пред одбивањето на надоместоците за агентите, менаџерите и адвокатите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија2 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија2 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија2 часа

Кабинетот на Иванов: Јанакиески се сретна со претседателот, но не бараше амнестија

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, завчера имаше средба со претседателот Ѓорге Иванов, но не зборуваа за амнестија,...

Македонија2 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија4 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија4 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија4 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија5 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија5 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток5 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток5 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија7 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа8 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија8 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија8 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија20 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија23 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија24 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Досие