Контакт

Забава

(Видео) Снегот ги изненади кенгурите во Австралија кои разиграно скокаа низ него

Објавено пред

Југоисточниот дел на Австралија деновиве е погоден од студен бран, при што температурите паднаa и до три степени под нулата во планинските области, а на социјалните мрежи се појавија снимки од кенгури како скокаат низ снегот.

По силните ветрови и студот што погодија три југоисточни сојузни држави, во некои делови падна снег.

Корисникот на „Твитер“, Стефен Гренфел снимил кенгури возбудени од несекојдневната глетка додека возел покрај резерват во Нов Јужен Велс.

Во прилог на видеото, тој напишал: „Ова не е нешто што можете да го видите во Австралија секој ден. Кенгури на снег“.

Метеоролозите велат дека ова е еден од најстудените периоди во Австралија во последните години.

Во главниот град Канбера, локалните медиуми објавија дека за првпат во Австралија се одиграл фудбалски натпревар на снег.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Руските обложувачници заработуваат пари од коронавирусот, се обложуваат кога ќе снема квасец и тоалетна хартија

Објавено пред

Светскиот бизнис со обложување е една од индустриите вредни стотици милијарди долари на која пандемијата на коронавирусот ѝ нанесе огромна штета. По откажувањето на речиси сите спортски настани, обложувачниците немаат извор на приход бидејќи повеќе од 90 проценти од нивните облози се вртат за спортот.

Две руски онлајн-обложувачници заклучиле дека загубите може да се намалат со обложување на коронавирусот. Затоа, тие во својата понуда ставиле обложување на веројатноста да се појави вакцина и на погодување на датумот кога ќе биде ставена во карантин цела Москва. Исто така, има и обложување за тоа кога во Русија ќе снема тоалетна хартија, брашно и квасец, како што беше случај на Запад, пишува „Види.хр“, според „Москва тајмс“.

Прикажи повеќе...

Забава

Дрејк направил два теста за татковство затоа што не можел да верува дека тоа е неговиот син

Објавено пред

Раперот Дрејк призна дека направил два ДНК-теста пред да му го претстави својот син Адонис на светот.

Дрејк криеше од јавноста дека станал татко, а потоа минатата недела објави неколку фотографии од симпатично синооко момче со кадрава руса коса.

Во една од своите песни Дрејк вели: „Јас не го скрив мојот син од светот, го скрив светот од мојот син“. Во декември минатата година тој рече дека направил два ДНК-теста затоа што сакал да се увери дека тоа е неговото дете.

View this post on Instagram

What is most important for you right now is to connect to your own inner light. This will create the biggest opening of all. Trust that you have all of the power within to make this happen, and in order to do that connect to the people and things that bring you a lot of joy. When the mind starts to move into overthinking or fear, shift your attention right away to something bright. It doesn’t matter what has happened in the past or what is happening around us now, you can always make the choice to break free of the wheel of suffering and panic and open up to your own light. We are powerful manifestors , so once you make the choice in the moment to shift your awareness to something good, it will show you in your reality. Be conscious, especially right now of fears coming in from others, and recognize that not everything should be held by you. Laughter is your best medicine, but tears can also be a powerful release. Let go of any judgment you may have around that. Remember that you are never alone, and if you need to be reminded of that ask for support and it will show up. Everything comes down to intention, and even though there are conflicting energies circling around us you must KNOW…It will rebuild. But in order for that to happen, you have to do exactly that. Trust. You have the biggest heart and that is your greatest gift. It’s impossible to always control your surroundings, but when you shift the focus to how you want to feel, everything will conspire to assist you. I love and miss my beautiful family and friends and I can’t wait for the joyful day when we are all able to reunite. Until then please keep your lights on. 🤍

A post shared by champagnepapi (@champagnepapi) on

„Кога ќе го видите, можете да видите зошто се сомневав во тоа“, рече раперот смеејќи се.

„Тој е навистина прекрасно дете, со најголеми сини очи, но јас не бев баш сигурен кога го видов. Неодамна добив потврда дека тој е дефинитивно мојот син“, рече тој.

Мајката на момчето е поранешната порноактерка Софи Брусо, а момчето е родено во октомври 2017 година.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Раде Шербеџија опуштен во карантин: чисти кромид, готви, наздравува и рецитира

Објавено пред

Раде Шербеџија (74) се јави од својот дом во Риека, каде што тој и неговата Ленка се придржуваат кон сите мерки за изолација не затоа што имаат симптоми или се заразени, туку затоа што велат дека тоа е паметно. Тој објасни дека дури сега сфаќа оти неговите обожаватели воделе страници на „Фејсбук“ под неговото име, но дека сега решил да им се обрати лично и да снима песни и да раскажува приказни за да може на секого побргу да му помине времето.

Part 1 – Na Ruzicaston Papiru

Srecu me ljudi svuda po svijetu i osim sto se obavezno slikamo,mnogi od njih kazu : Uostalom mi smo i prijatelji na Facebooku… Iskreno da kazem, nekada uopste nisam razumio o cemu govore a onda su me neki bliski prijatelji upozorili da imam nekoliko Facebook stranica po svijetu i objasnili mi sto to zapravo znaci…Shvatio sam da to neki od mojih iskrenih fanova vode i tako se zabavljaju. Jedna od mojih Facebook stranica je napravljena od mojih menadzera za muziku iz Slovenije i vidim da ima jako puno sljedbenika… Zahvaljujem se Kaly Kolonic koja je sve ove godine ovu stranicu vodila…. Ali, evo, ponukan ovim nemogucim katastrofama sto su nas sve skupa snasle i zabile i zatvorile u nase stanove i kuce,osjecam potrebu da se direktno javim mojim prijateljima i gledaocima tojest slusaocima i da pokrenem prvi puta svoju Facebook stranicu. Zelim da snimam neke pjesme i da pricam neke price da nam prodje vrijeme ….Da se druzimo i da cuvamo umjetnost u nama….- Rade

Posted by Rade Serbedzija official on Недела, 29 март 2020

„Воден од овие невозможни катастрофи што нè снајдоа сите заедно и нè затворија во нашите станови и куќи, чувствувам потреба да им се јавам директно на моите пријатели и гледачи, односно слушатели и првпат да покренам своја фејсбук-страница. Сакам да снимам некои песни и да раскажувам некои приказни за побргу да ни помине времето… Да се ​​дружиме и да ја чуваме уметноста во нас“.

Сестраниот уметник снимаше кадри во станот, чистеше лук, ги покажа врамените фотографии што ги чува во станот и за тоа време ја рецитира песната на Никица Петрак – „На розова хартија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија13 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија14 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија14 часа

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија14 часа

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија16 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Економија17 часа

Спасовски: Се одложуваат наплатите за закуп на станови

Пратениците, претседателот на Собранието, директорите и министрите ќе земаат минимална плата од 14.500 денари наместо досегашните над илјада евра за...

Свет17 часа

Светот собори уште еден мрачен рекорд со Ковид-19: повеќе од 800.000 заразени

Бројот на заразени со новиот коронавирус Ковид-19 во светот денеска надмина 800.000 потврдени случаи, посочува Ресурсниот центар за коронавирус „Џон Хопкинс“,...

Македонија18 часа

Владимир Талески осуден на 8 години затвор за проневера на 360 илјади евра

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, на 8 години затвор...

Свет18 часа

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19 додавајќи илјадници болнички...

Свет21 час

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според...

Македонија21 час

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19,...

Свет22 часа

Конјунктивитисот може да биде симптом на зараза со коронавирус

Американското друштво на офталмолозите ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјунктивитисот, познат како црвено око,...

Свет22 часа

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице, освен ако не...

Свет23 часа

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово регистрирани се вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излекувале 165.659, покажуваат...

Македонија23 часа

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска, со почеток во 14 часот, во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија1 ден

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија1 ден

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија1 ден

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија1 ден

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Досие