Контакт

Забава

(Видео) „Тенет“ постигна респектабилни 82 проценти на “Ротен томатос“

Објавено пред

Рецензиите за „Тенет“, долгоочекуваниот нов филм на британскиот режисер Кристофер Нолан и продолжение на неговиот хит-филм од 2017 година „Данкирк“, се воглавно позитивни.

Тенет доби високи 82%  на „Ротен томатос“ (веб-страница што ја мери пропорцијата на позитивните критики). За многумина оваа веб-страница е првото место каде што проверуваат дали вреди да се гледа некој филм, но некои критичари напишаа дека е филм „на кој му се восхитуваш но речиси е невозможно да го сакаш“.

Како и да е, мнозинството повратни информации беа позитивни, вклучително и рецензиите на „Варајати“: „Структурните компликации на раскажувањето на Нолан се доволно добри и лукави, но она што инспирира чудење е неговиот нагласен мускулест стил на правење филмови“.

Во меѓувреме, „Холивуд репортер“ го нарече „интересен, церебрален филм – лесен за восхитување, особено затоа што е толку богат со дрскост и оригиналност, но е речиси невозможно да се сака. Недостасува одредена човечност“.

Во филмот глумат Џон Дејвид Вашингтон, Роберт Патинсон, Елизабет Дебики, со пojaвување на двајца ветерани од британското национално богатство, Мајкл Кејн и Кенет Брана.

Сторијата на филмот – епска акција сместена во светот на меѓународната шпионажа – се фокусира на тајна организација Тенет чија цел е да спречи избивање на апокалиптична трета светска војна.

Иако првично требаше да излезе во средината на јули, филмот беше одложуван повеќе пати заради пандемијата на коронавирус.

Филмот „ќе се поклони“ следната среда во 70 земји, а во САД ќе има лимитирана премиера во киносалите на 3 септември.

Британецот Кристофер Нолан несомнено е еден од најдобрите и најпочитувани режисери на денешницата.

Забава

„БАФТА“ воведува нови номинации среде полемика за различностите

Објавено пред

Британските филмски награди, „БАФТА“, кои се своевиден еквивалент на американските „Оскари“, ќе имаат повеќе номинации следната година во обид да ја зголемат различноста на sвездите и на креаторите на филмови кои треба да ги добијат сите почести кои ги заслужуваат.

Сите четири актерски категории, како и наградата за најдобар режисер ќе имаат шест номинирани, наместо вообичаените пет.

Десет наслови ќе бидат во конкуренција за највисоката британска награда за филм – четири повеќе од вообичаените шест.

На почетокот на оваа година, „Бафта“ доби остри критики по објавувањето на листата на номинирани актери, а на која сите беа белци.

Во меѓувреме, ниту една жена не беше номинирана за наградата најдобар режисер веќе седма година.

Организаторите извршија детален преглед како резултат на критиките, и рекоа „ќе се обидат да таргетираат“ 1.000 нови членови со право на глас од недоволно застапените групи.

Овој потег, како што рекоа, е еден во низата чекори „да се обезбеди порепрезентативно и поинклузивно членство што го рефлектира денешното британско општество“, пренесуваат британските медиуми.

Прикажи повеќе...

Забава

Наградата „Меркјури“ доделена на Мајкл Киванука

Објавено пред

Пејачот текстописец Мајкл Киванука е добитник на наградата „Меркјури“ 2020, една од најпрестижните британски музички награди, за неговиот албум „Киванука“.

Извонреден албум на политизирана душа, коментира „Би-би-си мјузик“ и додава дека ѕвездата истражува теми на самодоверба, вера и граѓански права.

Објавен во ноември минатата година, „Киванука“ ги победи најпродаваните Future Nostalgia на Дуа Липа и Heavy Is The Head на Стормзи, освојувајќи ја наградата од 25.000 фунти.

„Музика е сè што некогаш сум сакал да направам, па затоа сум над месечината. Бев уверен дека ако не освојам награда оваа година, веројатно никогаш нема да освојам“, изјави тој за „Би-би-си 6 мјузик“.

Прикажи повеќе...

Забава

Селена Гомез со порака: Сите тела се убави

Објавено пред

Селена Гомез сподели фотографија во спортски костим за капење и испрати силна порака за своите 193 милиони следачи на „Инстаграм“.

„Кога направив трансплантација на бубрегот, се сеќавам дека ми беше многу тешко да ја покажам лузната. Не сакав да биде на фотографии, затоа носев работи што ќе ја прикријат.

„Сега, повеќе од кога било, се чувствувам сигурна во тоа која сум и низ што поминав… и се гордеам на тоа. Мојата порака до жените е: сите тела се убави.

Во септември 2017 година познатата пејачка и актерка ги изненади своите фанови кога сподели дека ѝ била извршена трансплантација на бубрегот поради лупус, операција што ѝ го спасила животот. Бубрегот ѝ го донирала нејзината најдобра пријателка Франсија Раиса.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ15 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа16 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија17 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија18 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет18 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија19 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија20 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија21 час

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет21 час

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион22 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ22 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија22 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија22 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија24 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа1 ден

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија1 ден

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа1 ден

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет1 ден

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет1 ден

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Досие