Контакт

Забава

(Видео) Туристите го избраа најдобриот музеј во светот

Објавено пред

Орсеј музеј, музеј, Париз

Парискиот музеј „Орсеј“ е прогласен за најдобар музеј во светот за 2018 година според впечатоците на туристите што гласале на веб-страницата „Трип адвајзер“. Најпознатата веб-страница за патувања секоја година составува листа на најдобри музеи врз основа на оцени и бројот на коментари од членовите.

Орсеј, музеј, Париз

Фото: ЕПА

Во период од 12 месеци, веб-страницата ги селектира најпопуларните музеи со најдобри оцени од туристите, а на убедливо прво место се најде музејот „Орсеј“ во Париз, кој зад себе го остави Националниот музеј за 11 септември во Њујорк.

На трето место е најголемата атракција во Големото Јаболко – музејот „Метрополитен“, познат и како „Мет“, на четврто место е Британскиот музеј во Лондон, а на петто е музејот „Прадо“ во Мадрид.

На шесто место е музејот „Акропол“ во Атина, на седмо „Лувр“ во Париз, на осмо Националниот музеј за Втората светска војна во Њу Орлеанс. На деветтото место е Националниот антрополошки музеј во Мексико Сити, а на десетто Воениот музеј во Хо Ши Мин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Оксфорд“ одлучи – ова е зборот на годината

Објавено пред

Организацијата „Оксфорд јуниверзити прес“ ги следи промените во англискиот јазик и секоја година избира по еден збор кој најдобро го опишува расположението во текот на таа година.

Нејзините лексикографи навеле дека зборот „toxic“ или во превод „отровно“ или „токсично“ прерасна во опис на сите најпопуларни теми за оваа година. Освен буквалното значење на зборот – отровно, луѓето го користеле да ги опишат врските, политиката и навиките.

Кандидат за збор на годината бил и „gaslihgting“ што се преведува како „правење некого луд“.

Минатата година збор на годината беше „младотрес„ (youthquake) со што е призната моќта на генерацијата наречена „милениалс“, родени на почетокот на 21. век.

Прикажи повеќе...

Забава

Уметникот чија слика е продадена за рекордни 90 милиони долари нема да добие ниту цент

Објавено пред

Сликата на британскиот уметник Дејвид Хокни вчера беше продадена на аукција во Њујорк за 90,3 милиони долари, што претставува рекордна цена за слика на жив уметник. Сепак, Хокни нема да добие ниту долар затоа што тој ја продал сликата во 1972 година за 20 000 долари.

Хокни е еден од најголемите живи уметници. Познат е по својот необичен начин на живот, како и ставови. Роден е во Велика Британија, но никогаш не сакал да добие почесна титула од кралицата Елизабета Втора. Поголемиот дел од животот го поминал во Лос Анџелес, а во една пригода изјави дека постојано патува за да ја избегне славата.

Неколку пати одбил да наслика портрет на кралицата на Англија иако му било понудено таа да позира 10 часа.

„Не знам како би ја насликал. Таа не е обично човечко суштество, таа е височество. Не знам како денес се слика височество“, рекол Хокни, кој на кралицата ѝ подарил витраж за Вестминистерската опатија која ја дизајнирал на ајпад.

Прикажи повеќе...

Естрада

Гвен Стефани во потрага по сурогат-мајка за четврто дете

Објавено пред

Пејачката Гвен Стефани (49), позната по хитовите Rich Girl и Hollaback Girl, одлучи да го прошири семејството. Иако веќе има три деца со својот поранешен сопруг Гавин Росдејл (53), Гвен сака да има дете и со сегашното момче, пејачот Блејк Шелтон (42).

За да ја оствари оваа желба, таа е во потрага по сурогат-мајка.

„Тие сега се во финални подготовки за избор на жена што ќе го носи нивното бебе. Многу ѝ е важно на Блејк да му подари биолошко дете и тој е многу возбуден“, рече близок пријател на двојката.

View this post on Instagram

Birthday 🎁 love u @blakeshelton gx

A post shared by Gwen Stefani (@gwenstefani) on

Иако Шелтон има два неуспешни брака, од кои едниот е со кантри-пејачката Миранда Ламберт (35), нема ниту едно дете.

Кога пејачот објави во јули 2015 година дека се разведува од Миранда, Стефани му правеше друштво во тешките моменти, исто како и тој неа. Заедно поминаа низ болни разводи и се вљубија кога беа во жирито на шоуто The Voice.

„Тој ми го спаси животот“, изјавуваше Гвен многупати. Тие се во врска веќе три години.

Пејачката е мајка на синовите Кингстон (12), Зуме (10) и Аполо (4).

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски4 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија9 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија9 часа

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија10 часа

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски10 часа

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски11 час

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија13 часа

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет13 часа

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Македонија13 часа

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Македонија13 часа

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски14 часа

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток14 часа

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Македонија16 часа

Заев го откажал ручекот кај Курц

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика на работен ручек в понеделник во Виена премиерите од земјите од Западен Балкан. Од...

Европа17 часа

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Бегството на Груевски1 ден

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Бегството на Груевски1 ден

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија1 ден

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Бегството на Груевски1 ден

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија1 ден

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Досие