Контакт

Забава

(Видео) Човек набавил мачка за да се ослободи од стаорец, таа се спријателила со него

Објавено пред

Една мачка стана вирална откако се спријатели со огромен стаорец кој живее во градина, а кој првично требало да го улови.

dobivaj vesti na viber

Во видеото споделено на „Редит“ од сопственикот на миленичето, со корисничко име vladgrinch, може да се види мачката како гушка глодар во градината пред да продолжи да го мие и дотерува.

Објавата, која досега собра повеќе од 85.000 гласови и над 2.000 коментари, содржи и наслов кој ја објаснува ситуацијата: „Кога ќе земете мачка со надеж дека ќе ви помогне да се ослободите од голем стаорец во вашиот двор. ”

Повеќето корисници се забавуваа со пријателското однесување на мачката.

„Добра вест е дека не треба повеќе да се грижиш, заедно нашле стан“, „Лоша вест: тоа е твој стан и треба да се преселиш“, „Тој стаорец се капе против своја волја!“, „Тоа е екстремно негуван стаорец“, честитки за вашето ново милениче, „Оваа епизода од Том и Џери е чудна“, коментираа некои од расположените корисници.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Викторија Бекам проговори за наводното неверство на Дејвид: Тоа беше кошмар

Објавено пред

Викторија Бекам првпат проговори за болката што ја почувствувала по наводната афера на сопругот Дејвид.

dobivaj vesti na viber

Во претстојниот документарен филм „Бекам“, англискиот фудбалер исто така открива како нивниот брак бил под голем притисок кога се појавија медиумски извештаи дека имал афера додека играл во Шпанија во 2003 година.

Бекамови секогаш ги негираа тврдењата за прељубата додека Дејвид играше за „Реал Мадрид“ пред 20 години, но сега отворено проговорија за битката за спас на нивниот брак.

„Тоа беше најтешкиот период бидејќи се чувствувавме како светот да е против нас. Бевме еден против друг, да бидам целосно искрена. Сè до Мадрид се чинеше дека сме ние против сите други – но бевме заедно, бевме поврзани, се имавме еден со друг. Меѓутоа, кога бевме во Шпанија, не се чувствувавме како да се имаме“, вели Викторија во документарецот во продукција на „Нетфликс“.

„И тоа е тажно. Не можам ни да ви опишам колку беше тешко и како влијаеше на мене. Беше кошмар. Тоа беше апсолутен циркус, а сите сакаат кога циркус доаѓа во градот, нели? Освен ако не сте и вие во него“, додава таа.

На прашањето дали му забележува на својот сопруг, поранешната членка на „Спајс грлс“ одговори: „Тогаш бев најнесреќна“. Викторија ја потиснала траумата за да го поддржи својот сопруг во неговата кариера. „Не се чувствував изгубено затоа што секогаш внимавав на фокусот што му беше потребен“.

Во документарната серија од четири дела не е именувана жената со која Дејвид наводно имал афера, но прикажани се наслови на весниците од тоа време, вклучувајќи го и оној: „Секс со Бекс“.

Кога режисерот Фишер Стивенс прашува како преживеал парот, Дејвид вели: „Се чувствувавме како да не се губиме еден со друг, туку се давиме. На крајот на краиштата, тоа е нашиот приватен живот. Имаше денови кога мислев: Како ќе одам на работа? Како ќе излезам на терен за тренинг и да изгледам како да е сè во ред? Се чувствував физички болно секој ден кога ќе ги отворев очите. Првата мисла ми беше: „Како ќе го сторам тоа, како ќе се справам со неволјата?“

Прикажи повеќе...

Забава

Мајкл Џордан – првиот спортист меѓу 400 најбогати Американци на листата на „Форбс“

Објавено пред

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан стана првиот спортист што се најде на листата на „Форбс“ на 400 најбогати Американци.

dobivaj vesti na viber

Шесткратниот шампион во НБА, кој има профитабилен договор за лиценцирање со „Најки“ и неодамна го продаде својот мнозински удел во „Шарлот Хорнетс“, достигна неверојатна нето-вредност од 3 милијарди долари влегувајќи во просторот резервиран за магнати, како Илон Маск, Џеф Безос, Ворен Бафет и Кен Грифин.

Не е јасно точно кое место ќе го заземе Џордан кога ќе се ажурира листата во наредните месеци, но минатогодишната листа на „Форбс“ имаше 10 луѓе со нето-богатство од 3 милијарди долари на 359. место. Мајкл Џордан на тој начин стана првиот професионален спортист меѓу 400 најбогати луѓе во Америка.

„Форбс“ вели дека го пресметува богатството земајќи ги предвид сите видови имот, вклучително и удели во јавни и приватни компании, недвижен имот, уметност, јахти, авиони, фарми, лозја, накит, колекции на автомобили и друго, истовремено земајќи ги предвид долговите и донациите.

Џордан стана првиот афроамерикански сопственик на тимот кога го купи „Шарлот“ за 275 милиони долари во 2010 година, тогаш познат како „Бобкетс“. Тој го продаде својот удел ова лето за неверојатни 3 милијарди долари, втора највисока продажна цена во историјата на лигата.

Во 2022 година „Најки“ објави дека партнерството со Џордан, кое почна во неговата дебитантска година во 1984 година, генерира приход од 5,1 милијарди долари за компанијата, што претставува неверојатни 11 % од вкупната продажба на „Најки“.

Славата на Џордан на теренот доведе до успех и надвор од теренот, вклучително и профитабилни потписи со „Гетордејт“, „Ханес“, „Шевролет“, „Мекдоналд“, „Бол Парк Френкс“ и „Витис“. Прославениот кошаркар е уникатен и по спортските вештини и по финансиската состојба имајќи предвид дека само седум професионални спортисти го имаат постигнато статусот милијардер.

Прикажи повеќе...

Забава

Џозеф Гет од „Игра на тронови“ обвинет за експлицитни онлајн-разговори со малолетничка

Објавено пред

Актерот Џозеф Гат се појави во судот во Лос Анџелес, каде што му претстои судење по наводите за сексуално експлицитни разговори на интернет со малолетничка.

dobivaj vesti na viber

51-годишниот актер, познат по улогата на Тен Варг во популарната серија „Игри на тронови“ на Ејч-би-о, пристигна во судницата во Лос Анџелес во понеделникот со својата долгогодишна партнерка, актерка и писателка, Мерси Малик.

Гет е пуштен на слобода со кауција од 5.000 долари откога беше уапсен во април 2022 година по налог за кривично дело контакт со малолетник за сексуален престап во Лос Анџелес.

Енрике Монгуја, судија на Врховниот суд во Лос Анџелес, кој претседава со случајот, соопшти во понеделникот дека случајот ќе продолжи на 4 декември откако обвинителот Мајкл Ферн рече дека се потребни дополнителни докази.

Појавувањето на Гет во судница доаѓа 18 месеци по апсењето во Лос Анџелес, а неговиот дом беше претресен од полицијата, поточно од работната група при одделот за малолетници ,чија задача е да истражува сексуална злоупотреба на деца преку интернет.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа25 минути

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија2 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија2 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа3 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет3 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа5 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија12 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија13 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион14 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија16 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија18 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија21 час

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија23 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија23 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ23 часа

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активни се уште два

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...