Контакт

Hitech

(Видео) Серијата самсунг галакси С10 официјално претставена во Македонија

Објавено пред

Трите уникатни уреди од галакси С серијата на мобилни уреди – S10, S10+ и S10e кои пристигнуваат со првиот динамичен АМОЛЕД-екран, камера од новата генерација и интелигентни перформанси, од 8 март ќе бидат достапни на македонскиот пазар. Новите паметни телефони од серијата S  поставуваат нови стандарди и се создадени за корисници кои сакаат врвни мобилни уреди со моќни перформанси. Сите заинтересирани уредите ќе може да ги набават кај овластените продажни партнери на Самсунг и мобилните оператори.

Уредите од  серијата галакси С10 ќе бидат достапни во Македонија во неколку бои: Призма црна, призма бела, призма сина и интензивно жолта. Дополнително, заинтересираните за Galaxy S10+ ќе може да одберат од два сосем нови, премиум модели: Керамичко црна и керамичко бела. Препорачаните продажни цени за овие мобилни уреди се движат од 54.999 денари за Galaxy S10 (128GB), односно 69.999 денари за Galaxy S10 (512GB), 60.999 денари за Galaxy S10е (128GB), 75.999 денари за Galaxy S10+ (512GB), 97.999 денари за Galaxy S10+ (1TB) и 44.999 денари за Galaxy S10е.

„Серијата паметни телефони Галакси С10 е навистина посебна за нас како Компанија. Создадена е за да може да ги исполни специфичните потреби на денешниот пазар на паметни телефони. Во овие уреди е втемелена цела деценија на врвни иновации. Галакси С10 уредите се приказ на нашата заложба за динамична, храбра и светла иднина. Секој од новите уреди носи револуционерна иновација за екранот, камерата и перформансите. Создадени за потребите на различни корисници, претставуваат вистински избор без разлика за кој ќе се одлучи корисникот. С10 уредите имаат елегантен изглед и пристигнуваат со технологии кои за прв пат се имплементирани во уреди или се целосно практични за корисникот. Уверен сум дека ова е ново поглавје кога станува збор за револуционерни технологии“, истакна Милан Вујович, директор на Секторот за маркетинг во компанијата „Самсунг“ за Адриатик регионот.

Галакси С10 уредите го имаат првиот динамичен АМОЛЕД-екран со HDR10+ сертификат кој создава живописни бои и извонреден контрастен сооднос за уште подлабоки темни нијанси и уште посветли светли нијанси. Екранот, пак, пристигнува со првиот ултрасоничен скенер за отпечатоци сместен на самиот екран, кој ги вчитува 3Д-контурите на физичкиот отпечаток на корисникот, наместо 2Д-сликата од отпечатокот, што претставува поголема заштита и безбедност за корисникот. Уникатниот Innity-O екран на галакси С10 пристигнува со низа сензори и технологија за камера сместена во отвор на екранот, овозможувајќи им на корисниците на овој начин да ја зголемат работната површина на екранот без дистракции.

За првпат воведена во S серијата на паметни телефони, камерата со ултра широк објектив создава можност за сликање на која било сцена во видно поле од 123 степени. Покрај Ултра Широката камера совршена за сликање на панорама, S10 уредите имаат и телефото камера со неверојатни можности за зумирање, како и широкоаголна камера за зачувување на секојдневните моменти. Galaxy S10+ пристигнува со три задни и две предни камери, Galaxy S10 има три задни и една предна камера, додека пак Галакси С10е пристигнува со две задни и една предна камера. Двојниот објектив, поставен на задната широкоаголна камера, е направен за да го прилагодува и оптимизира осветлувањето на поддржаните режими за фотографирање – F1,5 и F2,4. Стабилизираното снимање е овозможено преку технологијата за дигитално стабилизирање без разлика на ситуацијата – Super Steady. И предната и задната камера може да снимаат до UHD квалитет, а прв пат во оваа индустрија, задната камера овозможува снимање со HDR10+ квалитет.

Камерата на галакси С10 уредите е уште поинтелигентна благодарение на функцијата за обработка на податоци Scene Optimizer, како и функцијата Shot Suggestion. Со овие функции корисниците може мануелно да ги селектираат напредните поставки, додека камерата сугерира што корисникот да снима и
овозможува автоматски препораки за композицијата, за подобро врамување на сликата.

Галакси С10 е создаден со врвен хардвер и софтвер базирани на машинско учење. Од комплетно нови можности за споделување на енергијата, до подобрени перформанси на вештачка интелигенција и интелигентен Wi-Fi, галакси С10 претставува најпаметниот Самсунг уред досега.

Со функцијата безжично споделување на енергија се овозможува лесно полнење на паметни телефони кои имаат Qi-сертификат, како и полнење на компатибилни уреди за носење. Воедно, уредот може да се полни и сам, но и да полни други уреди додека е ставен на обичен полнач. Новиот софтвер за вештачка интелигенција автоматски ги оптимизира батеријата, процесорот, РАМ-меморијата и температурата на уредот врз база на тоа како се користи телефонот. Галакси С10 има интелигентна безжична поврзаност која овозможува непрекината и безбедна конекција со беспрекорен премин од Wi-Fi кон LTE и обратно, воедно известувајќи го корисникот за потенцијално ризични безжични конекции и поддржувајќи го новиот Wi-Fi 6 стандард. Преку брзото безжично полнење 2.0 (Fast Wireless Charging 2.0), галакси С10 се полни за 29% побрзо од Ноут9 (Note9) и 33% побрзо споредено со С9 (S9).

Како дел од галакси С10 серијата на уреди, интелигентната платформа Бигзби (Bixby) ги автоматизира навиките и обезбедува персонализирани препораки. Дел од карактеристиките на овие уреди се отпорноста на вода и прашина – дел од стандардот IP68, услугите како Самсунг здравје (Samsung Health) и Самсунг декс (Samsung DeX). Галакси С10+ пристигнува со 1 Терабајт меморија и можност за додавање на микро СД-картичка со дополнителни 512 гигабајти, што вкупно создава простор за користење од 1,5 терабајт. Со помош на безбедносниот систем Самсунг нокс (Samsung Knox), со стандарди за безбедност на ниво на одбранбени сили, галакси С10 поседува безбеден простор за зачувување податоци.

Корисниците може однапред да ги нарачаат мобилните уреди галакси С10, галакси С10+ и галакси С10е. Оние кои ќе ги нарачаат галакси С10 и галакси С10+ во одреден временски период, бесплатно ќе ги добијат новите галакси бадс (Galaxy Bads), безжични слушалки на Самсунг. За дополнителни информации за галакси С10 серија, посетете ја веб-страницата.

Никола Бурагев

Hitech

Кинескиот технолошки гигант ,,Хјуавеи” ќе вработи уште илјада стручњаци во Русија

Објавено пред

Кинескиот технолошки гигант „Хјуавеи“ ги објави плановите за отворање илјада нови работни места во своите центри за истражување и развој во Русија во текот на наредните пет години.
        
„Хјуавеи” планира да ангажира околу 500 луѓе во своите локални центри за истражување и развој до крајот на годината“, соопшти канцеларијата за односи со јавноста на производителот на мобилни телефони.
        
Тие велат дека планираат во наредните пет години да вработат повеќе од илјада професионалци за истражување и развој.Хјуавеи во моментот вработува 400 луѓе во својот центар во Москва и уште 150 во Санкт Петербург, но планира да отвори три нови центри за истражување и развој во таа земја до крајот на годината.

Компанијата минатата недела го претстави оперативниот систем „Хармони ОС“, откако дозволата за користење на оперативниот систем на Гугл беше загрозена со одлуката на САД да го стават „Хјуавеј“ на црната листа на кинески компании со кои им е забрането да работат на американските компании.

Прикажи повеќе...

Hitech

„Фејсбук“ правел записници од приватни разговори на корисниците

Објавено пред

Според информации на соработници на „Фејсбук“, оваа добро позната социјална мрежа тајно собирала записници од разговори на своите корисници, кои ги снимила преку микрофоните на нивните телефони, пренесува „Сајнс алерт“.

Неименуваните соработници за „Блумберг“ изјавиле дека „Фејсбук“ им плаќал да слушаат бројни, а понекогаш и вулгарни разговори од корисниците на „месинџер“, иако компанијата никогаш не им објаснила зошто има потреб од транскрипција на тие комуникации.

„Фејсбук“ само им ги праќал снимките, без информации за начинот на кој е дојдено до нив, а тие ги запишувале разговорите. „Блумберг“ наведува дека постојат стотици соработници кои вршеле ваков вид на работа за социјалната мрежа.

Набрзо се огласија и од „Фејсбук“, од каде го потврдија снимањето на разговорите и објаснија дека користеле записници за да го тестираат развојот на вештачката интелигенција за препознавање на говор, додавајќи дека проектот бил стопиран уште минатата недела.

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, на бројните сослушувања пред американскиот Конгрес инсистираше на тоа дека мрежата ја почитува приватноста на корисниците и применува пристап до микрофон само кога за тоа има дозвола од корисникот, односно само ако корисникот дал дозвола во рамките на апликацијата и активно користи функции за кој е потребно аудио, како што се говорните пораки.

Прикажи повеќе...

Hitech

„Епл” нуди награда за хакерите од милион долари

Објавено пред

„Епл“ им понуди рекордна награда од еден милион американски долари на професионалци за компјутерска безбедност, доколку можат да најдат начин за хакирање на „ајфон“, соопшти компанијата.

На годишната конференција за безбедност на компјутери „Блек Хет“ во Лас Вегас, „Епл“ ги повика експертите од целиот свет да побараат безбедносни „дупки“ во нивниот паметен телефон.

Наградата од еден милион американски долари ќе биде платена само доколку успеат да го хакираат „ајфонот“ од далечина, без директно да контактираат со телефонот. Досега, „Епл“ за ваковиот потфат нудеше награда од 200.000 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија8 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија9 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија10 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија10 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет11 час

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет11 час

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет11 час

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет11 час

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија12 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион24 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет1 ден

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион1 ден

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа1 ден

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ1 ден

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ1 ден

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија1 ден

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие