Контакт

Забава

Викторија Бекам: Претераната виткост е старомодна

Објавено пред

Иако е многу слаба Викторија Бекам смета дека ставот да се биде тенка по секоја цена е веќе старомоден.

dobivaj vesti na viber

Поранешната членка на „Спајс грлс“ а денес модна икона – која ги има синовите Бруклин (23), Ромео (19), Круз (17) и ќерката Харпер (10) со сопругот Дејвид Бекам – е позната по својата витка фигура, но верува дека жените денес преферираат да изгледаат здраво и со облини.

Во интервју за новиот број на британското списание Grazia, таа изјави: „Тоа е старомоден став, желбата да се биде навистина слаба. Мислам дека жените денес сакаат да изгледаат здраво и со облини. Тие сакаат да имаат гради – и облини. Колку сте позаоблени, толку подобро ќе изгледаат моите фустани VB Body.“

„Секоја жена сака убав, заоблено долен дел, нели? За тоа ви треба навистина тесно здолниште што ќе ве стега во половината. Има многу такви жени во Мајами. Тие шетаат по плажата во Мајами со малку облека на себе и изгледаат фантастично.“

„Тие ги покажуваат своите тела со таква самодоверба. Сфатив дека и нивниот став и нивниот стил навистина ослободуваат“.

Низ годините Викторија го промени стилот, но и понатаму е влијателна модна икона и дизајнерка.

Забава

Хејден Панетијер: Злоупотребата на дроги почна на 15 години кога ми дадоа „пилули за среќа“

Објавено пред

Хејден Панетијер се борела со тајна зависност од опијати и алкохол.

dobivaj vesti na viber

32-годишната актерка откри дека нејзината зависност станала толку лоша што довела до распад на врската со боксерот Владимир Кличко, а во 2018 година ја испратила нивната ќерка Каја во Украина да живее со својот татко.

Во интервју за „Пипл“ таа вели: „Тој не сакаше да биде со мене. Јас не сакав да биде со мене. Но, со опијати и алкохол се чувствував среќна за момент. Потоа се чувствував полошо од претходно. Бев во циклус на самоуништување“.

А за одлуката да ја испрати ќерката да живее со Кличко, ѕвездата од Нешвил рече: „Тоа беше најтешкото нешто што некогаш морав да го направам. Но, сакав да бидам добра мајка за неа – а понекогаш тоа значи да ги пуштам да си одат.

„Никогаш немав чувство дека сакам да му наштетам на моето дете, но не сакав да поминувам време со неа“.

Хејден откри дека почнала да консумира дрога кога имала само 15 години, откако член од нејзиниот тим ѝ понудил „пилули за среќа“. Работите излегле надвор од контрола откако ја родила Каја во 2014 година и страдала од постпородилна депресија.

Морала да оди на рехабилитација осум месеци, откако пиела толку многу што ѝ била дијагностицирана жолтица, а во изминатата година имала интензивна терапија на траума и болничко лекување.

Прикажи повеќе...

Забава

Бред Пит има просопагнозија, загрижен е дека луѓето имаат погрешно мислење за него

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Бред Пит боледува од просопагнозија.

dobivaj vesti na viber

На 58-годишниот актер никогаш официјално не му била дијагностицирана, но тој верува дека боледува од оваа состојба – тешкотија или неможност за препознавање лица – и смета дека тоа ги навело луѓето да имаат погрешно мислење за него.

Во интервју за списанието GQ, Бред објасни дека често се бори да запомни нови луѓе и дека е загрижен што луѓето го сметаат за „далечен, повлечен, недостапен и самобендисан“.

Кога авторката Отеса Мошфег му кажа на Бред дека нејзиниот сопруг верува дека ја има истата состојба, Бред рече: „Никој не ми верува! Сакам да запознаам друг“.

Бред со години се бореше со својата состојба и во 2013 година призна дека многу луѓе го мразат поради тоа.

Тој претходно изјави за Esquire: „Многу луѓе ме мразат затоа што мислат дека не ги почитувам. Затоа, се колнам во Бога, поминав една година во која си велев оваа година ќе се справам со овој проблем и ќе прашам некои луѓе каде се сретнавме. Но, ситуацијата само се влоши.“

„Луѓето беа уште повеќе навредени. Одвреме-навреме некој ќе ми пререче, а јас ќе одговорам: ти благодарам што ми помогна. И на крајот, морав да се откажам од повеќе луѓе.“

Просопагнозијата е тешкотија или неможност за препознавање лица. Ова е всушност невровизуелно нарушување при кое не сте во состојба да ги препознаете лицата на други луѓе.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Критичарите разочарани од „Tор: Љубов и молња“

Објавено пред

Според првичните рецензии, новото продолжение на „Тор“ потфрли во споредба со другите филмови на „Марвел“ и моментално е рангиран како еден од најлошите на ова студио.

dobivaj vesti na viber

Новиот филм за суперхерои „Тор: Љубов и молња“ (Thor: Love And Thunder) доби неповолни критики, станувајќи еден од најлошо оценетите филмови во филмскиот универзум на „Марвел“.

Режисер на продолжението е Таика Ваитити, а главните улоги ги толкуваат Натали Портман, Кристијан Бејл и Крис Хемсворт.

Моменталниот рејтинг според „Ротен томатос“, веб-страница агрегатор на рецензии (позитивни и негативни)  е 71 процент, врз основа на 154 рецензии од филмски критичари кои присуствуваа на раните проекции на филмот. Оваа оценка го става филмот веднаш над „Неверојатниот Хулк“, кој има рејтинг од 67 проценти и „Тор: Мрачниот свет“, кој има оценка од 66 проценти. „Вечните“ останува Марвелов филм со најниска оцена од 47 проценти.

Дејвид Фиар остро го критикуваше филмот во својата рецензија за списанието „Ролинг стоун“.

„Колизијата на спротивставени тонови, подзаплети, концептуални и големи промени, како и хаос маскиран со патетика е нов додаток во аголот на Асгардските богови и чудовишта во филмскиот универзум на Марвел и е вистински хаос“, напиша тој.

Thor: Love and Thunder е измама. Ликовите се развиваат на најсложени начини. Нивниот статус на крајот на филмот не е ништо поинтригантен од самиот почеток. Најлошото нешто што може да му се случи на филмот е тоа што е неконзистентен“, се наведува во рецензијата на порталот „Полигон“.

Филмот беше премиерно прикажан во Холивуд на 23 јуни, а во средата пристигна во кината во Австралија и Јужна Кореја. Од денес ќе се прикажува во Велика Британија, Ирска, Мексико и Нов Зеланд, а потоа и во остатокот од светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Нови 355 заразени со ковид и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.129 тестови,...

Македонија1 час

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

„На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите партиски пулени, исклучиво раководејќи се од партиски интереси и желба за зачувување на...

Македонија2 часа

Приведен 18-годишник кој фрли молотов коктел кон Собранието

Во текот на вчерашното деноноќие приведено е 18-годишно момче кое фрли молотов коктел кон зградата на Собранието, соопшти МВР. Станува...

Свет2 часа

Британски медиуми: Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка, јавуваат британските медиуми, додавајќи дека денеска се очекува официјално соопштение. Тој...

Македонија3 часа

Вечерва нов протест во Скопје – „Ултиматум – НЕ благодарам“

„Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред Влада, преку...

Македонија4 часа

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „Неприфатливо е користење насилство и...

Економија4 часа

Лајен: Европа мора да се подготви за целосно прекинување на испораките на руски гас

Европската Унија мора да се подготви за потенцијално целосно суспендирање на испораките на руски гас, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет4 часа

Војната во Украина во фокусот на самитот на Г20 во Индонезија

Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија, на разговори во кои ќе доминира конфликтот...

Македонија15 часа

Мицкоски: Подолго време добивам информации за моја елиминација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека на денешниот протест при инцидентите кај „Мавровка“ имало намера да се изгуби човечки...

Македонија17 часа

Демонстрантите нападнати со камења и шишиња кај „Мавровка“

Демонстрантите што протестираа против францускиот предлог беа нападнати со стаклени шишиња и камења од група луѓе кај плоштадот Скендербег по...

Спорт17 часа

Ексклузивно интервју со Калин Ивановски: Верувам дека в недела можам да го освојам Вимблдон

Од Лондон, Ненад Живановски Калин Ивановски, осумнаесетгодишниот русокос скопјанец, веќе втора година по ред како единствен ја претставува Македонија на...

Македонија18 часа

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион19 часа

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија22 часа

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија23 часа

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија24 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија1 ден

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија1 ден

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет1 ден

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија1 ден

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....