Контакт

Забава

Винарницата на Бред Пит и Анџелина Џоли лансира нов шампањ неделава

Објавено пред

Додека беа во брак, Бред Пит и Анџелина Џоли ја купија винарницата „Флер де Миравал“, а неделава поранешниот холивудски пар ќе лансира ново пенливо вино.

Пит (56) и Џоли (45) првпат го изнајмиле имотот Шато Миравал на југот на Франција во 2008 година пред да го купат целосно и да се венчаат таму во 2014 година.

Champagne Fleur de Miraval, новиот розе-шампањ на нивната компанија „Флер де Миравал“, го претстави своето пакување во понеделникот. Првите шишиња од лимитираното издание ќе бидат пуштени во продажба на 15 октомври по цена од 390 долари.

Андреас Ларсон, еден од најдобрите професионалци за вино во светот, му даде одлична оценка на новиот производ. По првата дегустција на 7 октомври, Ларсон на својот „Инстаграм“ откри дека е прилично импресиониран.

„Морам да кажам дека бев прилично возбуден кога го пробав шампањот за кој сите зборуваат, но сè уште никој не го пробал“, напиша тој.

„Одлична средба со мојот стар пријател Родолф Питерс, чии вештини за правење шампањ се исклучителни. Врвен, револуционерен стил кој комбинира ‘шардоне’ на Côte de Blancs, од кој дел е вистинска берба, дел резервни вина и  дел зрели вина од шише. Грозјето ‘пино ноар’ на виното му дава карактеристична розова нијанса и арома на малина и цреша“, напиша Ларсон минатата недела.

Во август самиот Пит за списанието „Пипл“ изјави дека многу се радува и се гордее на виното. „Резултатот е спектакуларен и многу сум горд“. „За мене, шампањот доловува чувства на славење, квалитет, престиж и луксуз“.

Пенливото вино на Бред е создадено во куќата на шампањот во селото Меснил на југот на Франција. Ова е во непосредна близина на дворецот „Шато Миравал“, кој тој сè уште го поседува со поранешната сопруга Анџелина Џоли, а чија вредност е проценета на 60 милиони долари. Пит во неколку наврати истакна дека овој имот го смета како свој втор дом.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Елтон Џон свири на пијано облечен како Елвис

Објавено пред

Елтон Џон и неговото семејство оваа седмица славеа Халовин (Ноќ на вештерките) дома, а во средата се појави и забавен клип на апликацијата ТикТок.

На видеото објавено на социјалните мрежи, пејачот (73) свири на пијано облечен како Елвис, во виолетова блејзер, бела кошула и црна перика.

Синовите Закари (9) и Елајџа (7) се појавуваат во видеото танцувајќи заедно на еден од најголемите хитови на sвездата, Crocodile Rock, двајцата облечени како крокодили.

Прикажи повеќе...

Забава

Матрикс 4: Новата фризура на Кијану Ривс ќе ги израдува фановите

Објавено пред

Кијану Ривс моментално е зафатен со снимање на филмот „Матрикс 4“ во Берлин. Додека се навикнавме на него со долга коса и брада, ала Џон Вик, се чини дека тие денови завршија.

Фановите на „Матрикс“ треба да се подготват, бидејќи оваа нова фризура ќе ги направи многу среќни, пишува британски „Дејли експрес“.

Повеќето фанови ќе се потсетат на Ривс кога почна да го глуми Нео во „Матрикс“. Тој немаше брада и обично имаше пократка коса. Според магазинот „Пипл“, тој се вратил на тој изглед, но неговата фризура сега е супер кратка. Дали ова може да значи дека тој се буди во реалниот свет по втор пат?

Прикажи повеќе...

Забава

Омилената песна на Џон Ленон ја нема во неговиот култен албум

Објавено пред

Легендарните „Битлси“ снимија голем број песни со текот на годините, а Џон Ленон продолжи да снима и откако бендот се расформира,  но една од неговите омилени песни била тргната од неговиот иконски албум „Рок-ен-рол“ од 1975 година.

Крајот на „Битлси“ се случи во 1970 година по неколку години бурни расправии меѓу славната четворка. Иако Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар останаа добри пријатели, тие никогаш не се собраа повторно на свирки или за снимање. По распадот на бендот, секој од поранешните членови објави неколку свои соло албуми.

Ленон издаваше по еден албум годишно од 1970 година, а неговиот последен албум излезе во 1975 година.

Петтииот соло албум на поранешниот Битлс, „Рокенрол“, беше хит што се искачи на број шест во Велика Британија и САД. Набргу по објавувањето, беше сертифициран со злато во двете земји.

Иако албумот вклучуваше хитови како Stand By Me, и Ain’t That a Shame, во него ја немаше една од омилените песни на Ленон.

На 26 октомври 1973 година, Ленон го сними синглот „Енџел бејби“ за овој албум. За жал на фановите, Ленон реши да ја задржи песната надвор од албумот. Не е познато зошто ја изостави, особено затоа што многу ја сакал, коментираат британските весници.

Говорејќи за синглот неколку години подоцна, Ленон рече: „Ова е една од моите омилени песни на сите времиња“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Тој со брза помош...

Економија2 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија3 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет3 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија5 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија5 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет5 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија5 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија6 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа15 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија16 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија16 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија18 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет19 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија23 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија23 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија24 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија24 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија1 ден

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија1 ден

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие