Контакт

Бизарно

Властите во Мајорка апелираат до туристите: Престанете да умирате тука

Објавено пред

Градоначалникот на Магалуф на Мајорка воведе нови законски мерки за да стави крај на бранот трагедии што се случиле во ова шпанско летувалиште. Алфонсо Родригез Бадал истакнува дека што побргу мора да се спречи умирањето на млади луѓе кои скокаат во базен од балкони. Тој објаснил дека е шокиран со бројот на трагедии што  се случиле на овој начин, а посебно ова лето.

„Не смееме да дозволиме туристите да доаѓаат тука и да умираат на ваков глупав начин“, рекол тој.

Алфонсо ја повикал полицијата да ги заостри контролите, но и локалците да престанат со агресивната продажба на алкохол.

„Станува збор за едноставни мерки со кои сакаме да спречиме вакви инциденти. Од година в година продолжуваат да се случуваат трагедии, и тоа баш во нашата општина, која и оваа година е шокирана од смртта на млади луѓе“, рекол тој.

Скокањето од балкони во хотелите е толку застапено во шпанските хотели па локалците поставиле знаци со кои ги исмеваат Британците поради скокањето од високи балкони во базени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Англичанец украл полициско комбе пред полициска станица

Објавено пред

Шон Вормен, човек осомничен за крадење полициско комбе што било паркирано пред полициска станица во југоисточна Англија, е уапсен и обвинет за седум кривични прекршоци.

Полицијата објави дека 27-годишникот е обвинет, меѓу другото, за тешка кражба на возило и небезбидно возење, како и за лажно претставување како полициски службеник.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Авион приземјен поради овошје – патниците не можеле да ја издржат силната миризба

Објавено пред

Дуријан е прекрасно овошје, тежи меѓу еден и три килограми и има сладок вкус. Најмногу се јаде во Југоисточна Азија, каде што го викаат крал на овошјето.

Сепак, неговиот силен мирис не е нешто што може секој да го толерира. Некои го опишуваат како мешавина од мирис на валкани чорапи, тоалет и канализација.

Поради оваа причина, плод од дуријан приземјил патнички авион кога патниците се пожалиле на силен и неподнослив мирис во кабината.

Летот на компанијата „Сривиџаја ер“ од Бенгкулу кон Џакарта задоцнил на крајната дестинација по жалбата на патниците за непријатниот мирис во кабината. Некои од нив дури и не сакале де се качат во авионот.

Можеби звучи неверојатно, но овошјето не ни било во кабината, туку во товарниот дел на авионот, но мирисот сепак стигнал до патниците.

Еден час подоцна дуријанот бил истоварен од авионот и летот можел да се реализира.

Инаку, интересно е дека транспортот на ова овошје не е забранет, но неопходно е во товарниот дел да има и кафе и за да се апсорбира мирисот. Исто така, мирисот исчезнува кога авионот е во воздух.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Британска актерка ја доела ќерка си девет години

Објавено пред

Британката Шерон Спинк (50), мајка на четири деца и актерка, се пожали дека ѝ недостига доењето на својата ќерка, кое траело до деветтата година.

Таа вели дека не гледа ништо лошо во тоа и смета дека долгото доење создало доживотна врска меѓу нив. Таа престанала да ја дои пред два месеца кога деветгодишната Шарлот самата ѝ рекла дека повеќе не сака да цица.

Шерон истакна дека ќерка ѝ ретко била болна токму поради доењето, но притоа стана цел на критики. Некои луѓе ја нарекоа злоупотребувач на деца и педофил.

Шерон има уште три ќерки, Ким (30), Сара (28) и Изабел (12). Првите две ги доела две недели, а третата шест месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија8 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија10 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија10 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија11 час

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ13 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија14 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија15 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет16 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија16 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа17 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион20 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија21 час

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија2 дена

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија2 дена

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија2 дена

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа2 дена

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Досие