Контакт

Естрада

Влезовите за журката на Вегас и Мајк блокирани од обожавателите кои во Охрид се во огромен број

Објавено пред

Преголемиот број на публика дојдена да го посети настапот на реномираните диџеј имиња од светската сцена Димитри Вегас и Лајк Мајк ги блокираше влезовите на Билјанини извори каде вчера имаше вистински спектакл.

Публиката во еден глас ги пееше најголемите хитови како When i Grow Up, Stay A While и Trenor.

„Македонија вие сте одлична публика!“, рекоа тие.

На спекталот енергијата ја вжештија и хитовите Instagram, Blah, Blah, Blah и Comlicated, кои се соработки и ремикси со светските диџеј како Дејвид Гета, Армин Ван Бурен и Афро Брос.

Пред настапот на Вегас и Мајк, публиката ја забавуваше македонскиот диџеј Галоски, за кого публиката коментираше дека повеќе зборува отколку што внимава на микс музиката која ја правеше. За влез во втори партер се чекаше и по еден час пред стадионот „Билјанини извори”.

„Се слушаме до Африка, а Охрид Колинг е најголем фестивал во Европа”, викаше Галоски од сцената на „Билјанини Извори“.

„Охрид Колинг“ годинава е спектакл за кој ќе се зборува уште долго, а тој продолжува и вечерва со Џакс Џонс и Роџер Санчез. Фестивалот е во организација на Аволон продукција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

Градот во кој Доли Партон е добродетелка, муза и кралица

Објавено пред

Иако помина половина век откако Доли Партон го напушти округот Севиер, Тенеси, каде што израсна во голема сиромаштија, нејзиното влијание врз овој регион е огромно. Постојат компании, згради и добротворни организации со нејзиното име, а нејзиниот лик ве гледа од врамени фотографии, билборди и маици низ целиот пејзаж. Во округот Севиер таа е она што е Исус Христос за Ватикан.

Ако го посетите градот Пиџн Форџ во областа Севиер, може да налетате на музеј посветен на Доли, кој се наоѓа во рамките Доливуд, забавен парк на тема Доли, пред да отидете на вечера во Стампедо Доли Партон, на неколку километри по патот, и да го завршите денот така што ќе легнете на кревет во апартманот на Доли во доливудското одморалиште и бања „Дрим Мор“.

Една од најголемите атракции на Пиџн Форџ се рестораните со програма на Доли, кои исто така се во нејзина сопственост.

Во 1985 година, Доли инвестираше во мал забавен парк во Пиџн Форџ кој го нарече Доливуд и постави некои атракции на тема Доли Партон.

Во годините што следуваа го прошири со аквапарк, бунгалови за изнајмување и хотел со повеќе од 300 соби. Оваа атракција привлекува 2,7 милиони посетители годишно, а вработува 4 000 работници, главно сезонски.

Во забавниот парк може да се нарача „супа од камен” во ресторанот на хотелот, која се базира на супа што ја правела нејзината мајка од камен, во денови на сиромаштија.

Во ноември 2016 година, шумските пожари се раширија низ Гатлинген, околу 16 километри јужно од Доливуд. Четиринаесет лица загинаа, а околу 2.500 згради беа оштетени или уништени.

Четириесет и осум часа по пожарот, Доли го основа Фондот „Мој народ“ за да им помогне на луѓето погодени од пожари. Таа собра повеќе од 12 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Естрада

Селин во љубов со 16 години помлад танчар

Објавено пред

Откако на почетокот од 2016 година почина од рак нејзиниот сопруг Рене Анџели, со кого таа беше во брак 22 години, канадската пејачка Селин Дион (50), наводно, повторно е заљубена. Пејачката постојано е во друштво на 16 години помладиот танчар и илустратор Пепе Муњоз (34), а шпекулациите за нивната врска се појавија уште минатата година.

Иако и двајцата првично негираа дека се во врска и тврдеа дека се само „добри пријатели”, вчерашното допирање за време на ревијата во рамки на Париската модна недела ги увери присутните во спротивното.

Селин и нејзиниот млад придружник седеа заедно и постојано се допираа, не осврнувајќи се на погледите на присутните. Пејачката, исто така, носеше долг секси фустан што  „премногу” открива.

Дион, која во последните три години доживеа трагедија поради смртта на нејзиниот сопруг и брат, многу ослабе, а исто така беше во тешка депресија.

Неодамна се шпекулираше дека е во тајна врска со холивудскиот актер Расел Кроу (54), но на крајот тоа се покажа неточно.

Прикажи повеќе...

Естрада

Во Тел Авив се подигаат шатори за туристите на „Евросонгoт“

Објавено пред

Градските власти објавија дека на туристите на „Евросонгот“ ќе им понудат кампување, но исто така и полуксузна варијанта. Таканаречениот „Град на шатори” ќе биде подигнат во паркот Јаркон, недалеку од салата каде што ќе се одржува „Евровизија“ и ќе ги имаат сите потребни објекти кои обично го следат кампувањето.

Се очекува дека европскиот ТВ-натпревар во пеење ќе привлече најмалку 10 000 странски туристи во Тел Авив, град со повеќе од 400 000 жители. Градоначалникот Рон Хулдаи (74) дека цените за кампување ќе бидат прифатливи, но не спомна конкретни бројки.

Ова сигурно ќе биде добра опција за дел од туристите, бидејќи цените на хотелското сместување во Тел Авив се особено високи за време на одржување на „Евросонгот“. Израелската пејачка Нета Барзилаи (26) победи минатата година на „Евровизија“ во Лисабон и на тој начин му овозможи на Израел да биде домаќин оваа година.

Многу меѓународни културни работници ја критикуваа одлуката да се дозволи Израел да го организира Евросонгот и повикуваат да се бојкотира настанот, обвинувајќи ја израелската влада за систематско кршење на човековите права на Палестинците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи11 час

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија12 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања15 часа

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија15 часа

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија15 часа

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет15 часа

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија16 часа

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Македонија16 часа

Зоран Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те...

Регион16 часа

Во Грција почна расправата за ратификација на преспанскиот договор

Грчкиот парламент ја почна расправата за ратификувањето на преспанскиот одговор, а гласањето сепак ќе се случува в петок, пишува грчката...

Свет18 часа

(Видео) Петгодишни девојчиња на минус 45 степени избегале од градинка во Сибир

Две девојчиња на возраст од пет години избегале од градинка во рускиот град Јакутск во Сибир, при што се здобиле...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион18 часа

Бугарија става крај на продажбата на државјанства

Бугарија планира да стави крај на програмата за продажбата на државјанства на богати поединци, соопшти Министерството за правда во Бугарија,...

Вести18 часа

(Видео) Москва: Патникот кој се обиде да киднапира руски авион бил под дејство на алкохол

Рускиот истражен комитет објави дека патникот осомничен за киднапирање на патничкиот авион на „Аерофлота”, немал никаков вид експлозив или оружје...

Свет18 часа

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд...

Регион19 часа

Косовскиот суд осуди повеќе лица за тероризам во Сирија

Судот во Приштина осуди едно лице на пет години затвор поради учество во терористички групи во Сирија. Од судот соопштија...

Свет19 часа

Американските сенатори Меконел и Шумер ќе гласаат за граничниот ѕид

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, закажа гласање во четврток за целосно финансирање на пограничниот ѕид што го бара...

Свет20 часа

Мадуро: Венецуела ќе ги преиспита односите со САД и ќе преземе политички мерки

Каракас ќе ја преиспита својата врска со САД откако американскиот потпретседател, Мајк Пенс, изрази поддршка за идејата на опозицискиот водач...

Свет21 час

Еврејска група тужи бразилски карикатурист поради карикатура на Нетанјаху и Болсонаро

Еврејската заедница во Бразил го тужи славниот политички карикатурист Ароира за антисемитизам поради карикатура што ги прикажува бразилскиот претседател, Јаир...

Македонија1 ден

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет1 ден

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Досие