Контакт

Забава

Возбудени фанови ги игнорираа правилата за Ковид-19 за да ги видат своите идоли во срцето во Хонгконг

Објавено пред

Стотици врескачки фанови го доведоа најголемиот продажен центар во Хонгконг во мирување во саботата (10 јули) кога се насобраа за да ги видат членовите на бој-бендот „Мирор“.

Полицијата и чуварите се бореа за одржување на редот, бидејќи главно женскиот собир ги игнорираше правилата за социјално дистанцирање во продажниот центар Харбор-Сити (Tsim Sha Tsui), најголема шопинг дестинација во Хонгконг.

Околу пладне, двајца членови на бендот се појавија на настан во продажниот центар во продавницата на „Гучи“, што предизвика заглушувачка бучава која одекнуваше низ ходниците.

Според сегашните правила за социјално растојание, забрането е собирање на повеќе од четири лица на јавни места.

„Мирор“ се формираше во 2018 година, откако неговите членови учествуваа на телевизискиот натпревар за таленти Good Night Show – King Maker, во продукција на ВиуТВ.

Забава

ТВ-серијата „Господар на прстените“ ќе стартува во септември следната година

Објавено пред

Мултимилионската ТВ-верзија на „Господар на прстените“, проект на „Амазон“, ќе почне да се прикажува во септември 2022 година, објави студиото Амазон во понеделникот.

Стриминг-платформата соопшти дека снимањето на првата сезона во Нов Зеланд е завршено и ги објави првите фотографии од серијата.

„Патувањето започнува на 2 септември 2022 година, со премиера на нашата оригинална серија Lord of Rings на Prime Video“, наведено е во соопштението на Џенифер Салке, директорка на студиото Амазон.

Според владини претставници на Нов Зеланд, „Амазон“ потрошил околу 465 милиони долари за снимање на првата сезона на серијата, која најверојатно ќе има пет сезони.

Ова ќе биде една од најскапите ТВ-продукции во историјата.

Во соопштението за медиуми се вели дека првата сезона ќе биде достапна во повеќе од 240 земји, со нови епизоди што ќе се прикажуваат еднаш неделно.

Епскиот фантазиски заплет се случува илјадници години пред настаните за кои раскажува писателот Џ.Р.Р. Толкин во неговите книги „Хобит“ и „Господарот на прстените“.

Прикажи повеќе...

Забава

Барак Обама организира голема роденденска забава, гостите мора да се тестираат за Ковид-19

Објавено пред

Поранешниот американски претседател во среда (4 август) полни 60 години, но, наводно, не бара подароци бидејќи претпочита донации за добротворните проекти на „Фондацијата Обама“, објави „Пипл“ во вторникот.

„Обамови организираат забава за да го прослават 60. роденден на претседателот Обама со семејството, пријателите и поранешниот персонал,“ пишува магазинот, цитирајќи анонимен извор.

Собирот на отворено ќе се одржи претстојниов викенд на нивниот семеен имот. На гостите им е кажано дека ќе мора да бидат тестирани за коронавирус и дека настанот ќе биде надгледуван од медицински професионалец за да се обезбеди следење на протоколите за пандемија.

Инсајдерот додаде: „Наместо подароци, од гостите се бара да размислат за обезбедување програми за поддршка на афроамерикански момчиња и млади мажи и нивните семејства во САД, зајакнување на адолесцентните девојки ширум светот, и поддршка за следната генерација лидери на заедници во развој или глобалните програми за лидерство на Фондацијата Обама “.

Прикажи повеќе...

Забава

Дејвид Бекам има нова летна фризура

Објавено пред

Сопругот на една од најстилските жени во светот и модна дизајнерка, Викторија Бекам, секако дека не е рамнодушен кон модата и прилично обрнува внимание на својот изглед.

Прославениот фудбалер Дејвид Бекам често добива пофалби за својот впечатлив изглед и добриот моден избор со посебен акцент на фризурата.

Во помладите години, во текот на 2000 години, Дејвид носеше фризура, која по него беше наречена „бекамка“, и подоцна ја копираа многумина. Во неговите позрели години англиската фудбалска легенда најчесто носеше уредна кратка коса, без премногу експериментирање, а сега на 47-годишна возраст Дејвид одлучи повторно да ги отпушти сопирачките.

Тој целосно ја осветли својата кратка коса, а на следачите на „Инстаграм“ им се пофали со новиот летен изглед додека ужива со своето семејство на брегот на Италија.

На фотографиите се гледаат ќерката Харпер Севен, синот Круз, кој ја обои косата во розова боја, и родителите на Бекам.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион33 минути

Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувна во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите се уште се борат со 40 од нив...

Свет49 минути

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар можат само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот...

Топ12 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија15 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија19 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија20 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија21 час

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија22 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија23 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет1 ден

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа1 ден

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија1 ден

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија1 ден

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија1 ден

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија1 ден

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија1 ден

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија2 дена

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија2 дена

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт2 дена

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Досие