Контакт

Забава

Восочните фигури од Ѓоковиќ, Путин и Тито главна атракција за туристите во Србија

Објавено пред

Музеј на восочни фигури во српскиот град Јагодина, кој е единствен во Србија, овие денови е најпосетена дестинација на туристите, а фигурите од рускиот претседател Владимир Путин и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ привлекуваат најголемо внимание, рекле вработените во музејот, пишува „Танјуг“.

Фигурата од првиот рекет во светот е поставена во 2012 година, а веднаш по нејзиното поставување, посетите на музејот се зголемиле 30 отсто, додека фигурата на Путин, поставена во 2016 година, го подигнала нивото на посети 50 проценти, велат од музејот.

Млади луѓе и спортисти најмногу се задржуваат кај фигурата на Ѓоковиќ, а повозрасните и странците кај фигурата на Путин. Сите се фотографираат покрај овие фигури. Големо внимание привлекува и восочната фигура од претседателот на СФР Југославија, Јосип Броз Тито, како и од неодамна поставените фигури од поранешниот и сегашниот претседател на Египет, Гамал Абдел Насер и Абдал Фатах ел Сиси.

Претседателот на градското собрание, Драган Марковиќ-Палма, најави набргу фигура и од претседтелот на Србија, Александар Вучиќ, и првиот потпретседател на владата, Ивица Дачиќ.

Забава

Џенифер Анистон на почетокот на кариерата ја терале да ослаби и да носи корсет

Објавено пред

Американската актерка Џенифер Анистон (50), позната по улогата на Рејчел Грин во серијалот „Пријатели“, во неколку наврати изјави дека се чувствува одлично во своето тело, но на почетокот на кариерата таа се сретнувала со критики.

„Требаше да изгуби 13 килограми за да преживее во Холивуд. Лос Анџелес е тешко место за млада актерка, тешко е да се биде жена на вакво место. Џенифер не е дебела и сите ја видоа нејзината убавина, но се виде и дека камерата ѝ додава неколку килограми“, вели Саул Аустерлиц, автор на книгата што излегува по повод 25-годишнината на серијалот, во која се откриваат детали за главните ликови што досега не биле познати.

„Тие ѝ рекоа дека е премногу дебела за добри улоги. Големите фаци бараа таа да ослаби барем десет килограми. Тие сакаа таа да носи боди, корсет на аудициите…“, додаде таа.

Актерката изјави дека нејзината агентка ѝ рекла дека мора да ја промени исхраната и да изгуби неколку килограми и се согласила дека ѝ е потребна промена.

„Мајонез на бел леб – највкусната работа на светот. Пржени компирчиња, сосови, за среќа, почнав да внимавам на тоа“, рече Џенифер.

Со текот на годините таа во Холивуд ја доби титулата на една од најпосакуваните жени на светот и беше признаена како талентирана актерка со милиони на својата банкарска сметка.

Прикажи повеќе...

Забава

Деми Мур се кае што се согласила на необично барање од нејзиниот поранешен сопруг

Објавено пред

Долгоочекуваните мемоари на холивудската актерка Деми Мур, конечно, на 24 септември ќе се најдат на полиците на книжарниците. Тоа е книга наречена Inside Out, во која 56-годишната актерка ги открива своите најскриени тајни и детали од животот што го знаеле само нејзините најблиски.

Кога веќе беше откриено во „Њујорк тајмс“, кој објави делови од мемоарите, Деми Мур кажа сè за своето растење, за зависностите со кои се борела, како и за досега непознатиот дел од нејзиниот живот со Ештон Качер. Малкумина знаеја дека Деми Мур била бремена со него и требало да роди девојче, но во шестиот месец од бременоста го загубила бебето.

Но, тоа не е сè што таа откри за нејзиниот поранешен млад сопруг. Таа се осврна на неговата вонбрачна афера со Бритни Џонс и Сара Лил, како и за сексот во тројка на кој ја наговорил. Нивната врска почнала во 2003 година, а две години подоцна тие решиле да стапат во брак.

Деми Мур сакала да му роди бебе, па затоа отишла на потпомогнато оплодување, но не успеало. Тогаш почнала нивната борба да го спасат бракот. Во мемоарите таа напиша дека Ештон во еден момент ѝ предложил секс во тројка, а таа признава дека се согласила само за да му докаже на својот 15 години помлад сопруг дека е кул сопруга. Двапати учествувала во тоа, но сфатила дека е грешка.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Новиот филм на Џенифер Лопез забранет во Малезија

Објавено пред

Малезија го забрани филмот „Измамничките од Вол стрит“ во кој главната улога ја има Џенифер Лопез. Одборот за цензура одлучил дека филмот не е соодветен за јавно прикажување.

Филмот за стриптизерки кои се обидуваат да се збогатат е забранет поради исклучително непристојна содржина.

Одборот утврдил дека голите гради, еротските танци и сцени во кои е прикажана и дрога се несоодветни.

„Сквер бокс пикчрс“, компанијата која го дистрибуира филмот, потврди дека е забранет во Малезија.

Покрај Лопез, во филмот глумат и Констанц Ву, Џулија Стајлс, пејачката Лизо и раперката Карди Би. Станува збор за вистинска приказна за егзотични танчарки кои се обидуваат да ги измамат своите богати клиенти.

На почетокот на годинава Малезија ги цензурира геј-сцените во филмот „Рокетмен“ за животот на Елтон Џон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет38 минути

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ51 минута

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 час

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет2 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија17 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата17 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет21 час

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ1 ден

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија1 ден

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија1 ден

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет1 ден

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет1 ден

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа2 дена

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет2 дена

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија2 дена

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија2 дена

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија2 дена

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Досие